Meble.com.pl - komfort na miarę

Sofa Sosa firmy Noti. Projekt: Piotr Kuchciński. Fot. Noti

Instytut Pantone wybrał Kolor Roku! Zobaczcie, jakie meble będą modne w nadchodzącym sezonie

  • Autor: mg
  • 15 gru 2017 09:05 (aktualizacja: 20 gru 2017 09:00)

Instytut Pantone ogłosił Kolor Roku 2018. W najbliższym czasie w modzie i w aranżacji wnętrz królować ma Ultra Violet – głęboki i odważny fiolet. Zobaczcie, jak prezentuje sie on na wybranych meblach.

Kolor Roku wybierany jest przez Instytut Pantone od niemal 20 lat. Międzynarodowy zespół ekspertów typuje jedną barwę, która najlepiej odzwierciedla bieżące trendy – modowe, architektoniczne, jak i powiązane ze stylem życia. Pod uwagę brane są również wskaźniki makroekonomiczne. Wielu członków zespołu jest zaangażowanych w prognozowanie trendów dla czołowych firm tekstylnych i przemysłu modowego.

W 2017 roku królował „greenery”, czyli jasna, soczysta zieleń, która najwyraźniej zaistniała na wybiegach i w trendach makijażowych. Do branży wnętrzarskiej wkroczyły ciemniejsze odcienie – szmaragdowy i butelkowa zieleń – i to właśnie one były jednymi z najmocniejszych trendów kolorystycznych kończącego się roku. Dosłowne przeniesienie koloru greenery można było znaleźć głównie w dodatkach.

Na 2018 rok Instytut Pantone wybrał głęboki fiolet (Ultra Violet 18-3838) opisywany jako wizjonerski, oryginalny, prowokujący, twórczy. Wybrany na Kolor Roku intensywny fiolet jest znaczącą zmianą w trendach. W psychologii barw oznacza najwyższą jakość, bogactwo, luksus. Fiolet rzadko występuje w naturze, dlatego kojarzony jest z czymś wyjątkowym, nadnaturalnym. W uzasadnieniu Instytutu Pantone podkreślane jest skojarzenie z nieskończonością świata - fiolet ma symbolizować tajemnice kosmosu.

W wypowiedzi dla Centrum Wyposażenia Wnętrz Domoteka ekspert w dziedzinie komunikacji kolorem, doktor Marek Borowiński, dopowiada: Ultra Violet jest kolorem, który świadczy o tym, że Pantone podszedł do przyszłego roku jako do czasu kreaowania. Fiolet pobudza w umyśle strefy, które są związane z kreacją. To kolor wielu projektantów, artystów, twórców. Wiąże się również z intuicją, wyobraźnią. Warto zauważyć, że jest to jeden z 6 kolorów, które zawsze znajdziemy na kole barw. Fiolet łączy energie dwóch mocnych kolorów – czerwieni – koloru miłości, serca, energii oraz niebieskiego - kojarzonego z kosmosem. Kolor daje przestrzeń dla duchowości. We wnętrzach ta barwa może uspokajać, sprzyja medytacji. Jednocześnie jest to kolor bardzo wymagający dla projektantów. 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA