×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Jak mądrze zaplanować kuchenną przestrzeń?

Jak mądrze zaplanować kuchenną przestrzeń?

Autor: Marta Ustymowicz
Dodano: 23 gru 2013 15:11

Projektując kuchnię, stajemy przed wieloma ważnymi pytaniami. Najważniejsze z nich dotyczyć musi tego, w jaki sposób i z jaką częstotliwością będziemy kuchnię użytkować.

Na zupełnie inny projekt możemy sobie pozwolić, kiedy stołujemy się głównie "na mieście", na inny zaś, kiedy kuchnia jest sercem naszego domu.

Istnieje znana zasada przy planowaniu kuchni, tzw. zasada trójkąta. Mowa tu oczywiście o usytuowaniu trzech najbardziej strategicznych miejsc czyli lodówki, zlewu oraz kuchenki. Cykl przygotowania potraw jest bardzo prosty. Najpierw wyjmujemy produkty z lodówki, następnie myjemy, przygotowujemy na roboczym blacie, by na koniec trafiły do garnka lub na patelnię na kuchence. Takie ustawienie zapewni nam maksimum komfortu i wygody.

Rozsądne przemyślenie przestrzeni kuchennej ma także ogromne znaczenie pod kątem planowania miejsca do przechowywania. Wiadomo, że jeśli codziennie w kuchni gotujemy, to także robimy często zakupy. A te trzeba gdzieś przechowywać. Nie mówimy tu o lodówce, która w kuchni jest rzeczą oczywistą, ale o pojemnych szafkach. Takich, które pomieszczą nie tylko bieżące produkty spożywcze, ale także mniejsze zapasy. Odpowiedzi na te pytania pozwolą nam zaplanować kuchnię, która będzie funkcjonalna i jednocześnie będziemy mogli cieszyć się nią przez długie lata.

W odpowiedniej wysokości

Równie ważnym elementem jak ustawienie newralgicznych urządzeń w kuchni, jest wysokość szafek kuchennych. Nic nie wprowadza w poczucie dyskomfortu tak, jak szafki, o które stukamy się głową lub też zbyt niski blat, przy którym po chwili pracy bolą nas plecy.

Standardowe szafki stojące mają wysokość 85-90 cm, górne wieszamy 50-60 cm ponad dolnymi. Możemy je dopasować także do swojej własnej wysokości, regulując nóżki, na których są ustawione i manipulując wysokością szafek podwieszanych. Można także wykazać się sprytem i poćwiczyć ich otwieranie oraz „przypasować” się do blatu u swoich znajomych. Tak, by we własnej kuchni nie popełnić żadnego projektowego faux-pas.

Odpowiednie ustawienie mebli kuchennych ma bardzo znaczący wpływ na nasze zdrowie. Być może nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale codziennie schylając się, wymuszamy na naszym kręgosłupie pracę, która dopiero po latach może dać nam się we znaki nieprzyjemnymi bólami pleców oraz karku. Dlatego warto jest pomyśleć już na etapie planowania kuchni, gdzie będą znajdowały się pewne obszary naszej pracy. Zaplanować kuchnię tak, aby nie trzeba było pokonywać zbędnej drogi podczas codziennego gotowania. Co zrobić, aby wszystko mieć pod ręką. A nawet by za dotknięciem jednego palca móc otworzyć szafki, włączyć światło czy odkręcić kran, kiedy nasze ręce będą np. ubrudzone ciastem. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także