Meble.com.pl - komfort na miarę

Oświetlenie wykorzystywane było w meblach od wielu lat, lecz dopiero pojawienie się na rynku systemów ledowych poszerzyło obszar jego zastosowania i umożliwiło tworzenie bardziej kreatywnych aranżacji. Fot. GTV

Jak można oświetlić meble? Zobacz inspirujące propozycje

  • Autor: mg
  • 21 wrz 2017 10:15 (aktualizacja: 22 wrz 2017 08:43)

Dzięki oświetleniu meble zyskują nowoczesny wygląd i niepowtarzalny design. Można je wkomponować w bryły witryn, regałów, szafek kuchennych i łazienkowych, a nawet w łóżka bądź sofy. Warto pamiętać, że oświetlenie kreuje również charakter pomieszczenia, w którym ustawiony jest mebel.

Meble łazienkowe - zobacz najnowsze trendy!

Oświetlenie wykorzystywane było w meblach od wielu lat, lecz dopiero pojawienie się na rynku systemów ledowych poszerzyło obszar jego zastosowania i umożliwiło tworzenie bardziej kreatywnych aranżacji. Taśmy i listwy ledowe, oprawy o najrozmaitszych kształtach i układach źródeł światła, lampy podszafkowe i wysięgnikowe – dzięki tym rozwiązaniom bryła mebla zyskuje na atrakcyjności, ale też staje się bardziej funkcjonalna. Możliwości jest mnóstwo – wszystko zależy od pomysłu na aranżację danej przestrzeni.

Światło nadaje meblom nowoczesny wygląd, ale pozwala również podkreślić ich niepowtarzalny design. Już nie przedmioty wyeksponowane w meblowej wystawie, ale sam mebel staje się istotnym elementem ozdobnym danej aranżacji.

Oświetlenie ledowe występuje jako zmienne kolorowe RGB lub białe, pod względem barwy – zimne lub ciepłe, a także – jeśli uwzględnić formę – punktowe, jako listwy bądź taśmy. Wielość propozycji otwiera przed projektantami szerokie możliwości aranżacyjne.

Oświetlenie znajduje zastosowanie w najróżniejszych typach mebli. Można je wkomponować w bryły witryn, regałów, szafek kuchennych i łazienkowych. W ostatnim czasie w ten sposób dekorowane są też meble tapicerowane. W praktyce oświetlenie ledowe można znaleźć w każdej części mebla – nad, pod, na froncie, a nawet w szufladach czy szafach.

Z jednej strony oświetlenie pełni funkcję dekoracyjną. Nie tylko podkreśla poszczególne elementy mebla, ale także eksponuje całą jego bryłę, czyniąc z niej atrakcyjny składnik aranżacji wnętrza. Wydobywa geometryczne podziały mebli, ale też kieruje uwagę na zgromadzone w witrynach czy półkach dodatki wnętrzarskie czy rodzinne pamiątki. Tak się dzieje w przypadku mebli znajdujących się w salonie bądź jadalni.

Funkcja oświetlenia zmienia się w meblach łazienkowych bądź kuchennych. Wówczas aspekt dekoracyjny ustępuje funkcjonalności, a oświetlenie – zwykle w postaci punktowej – służy doświetleniu stref roboczych (np. blatu kuchennego) lub miejsc często wykorzystywanych (np. lustra).

Oświetlenie kreuje również charakter pomieszczenia, w którym ustawiony jest mebel, choć należy pamiętać, że jego rozmieszczenie to nie wszystko. Liczy się także barwa światła. Pojawienie się oświetlenia LED stworzyło możliwość używania źródeł światła o różnych temperaturach barwowych, a tym samym wyboru między barwą ciepłą, neutralną a zimną.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA