Stylowa kuchnia utrzymana w jasnej tonacji. Stół z drewnianymi krzesłami to świetne urozmaicenie wnętrza. Projekt: Maciejka Peszyńska-Drews. Fot. Bartosz Jarosz

Stylowa kuchnia utrzymana w jasnej tonacji. Stół z drewnianymi krzesłami to świetne urozmaicenie wnętrza. Projekt: Maciejka Peszyńska-Drews. Fot. Bartosz Jarosz

  • Autor: bm
  • 11 lut 2018 20:27 (aktualizacja: 13 lut 2018 11:58)

Jak połączyć kuchnię z jadalnią - najlepsze pomysły projektantów

Strefa, w której spożywamy posiłki, jest najczęściej elementem łączącym kuchnię z tzw. częścią dzienną, a jednocześnie w umowny sposób dzieli wnętrze pod względem jego funkcji. Powinna stylistycznie i kolorystycznie harmonizować z resztą pomieszczenia, ale może też stanowić odrębną całość.

Kuchnia połączona z częścią jadalnianą to bardzo popularne rozwiązanie, często stosowane przez profesjonalnych architektów wnętrz. Ma ono wiele plusów, a należą do nich między innymi względy estetyczne - tak urządzone wnętrze wygląda zazwyczaj atrakcyjnie, zwłaszcza jeśli poszczególne elementy otwartej przestrzeni harmonizują ze sobą. Kolejnym plusem jest przestrzeń - otwarta, nie ograniczona ścianami, pozwalająca na swobodne przenikanie się stref funkcjonalnych. Zaletą tego rodzaju rozwiązania jest też komfort użytkowania - łatwość przemieszczania się z jednej strefy do drugiej, co pasuje do współczesnego stylu życia - w ciągłym biegu, w dążeniu do maksymalnej wygody i skrócenia czasu wykonywania domowych czynności. Możemy więc bez problemu gotować, rozmawiając jednocześnie z gośćmi, pomagając dziecku przy odrabianiu lekcji, czy zerkając na ulubiony serial w telewizji. Wielofunkcyjne wnętrze dopasowane idealnie do wielopłaszczyznowego życia.

Granica między kuchnią a częścią jadalnianą mieszkania coraz częściej zaciera się, dlatego meble, które ustawimy w jadalni mogą być dopasowane zarówno do strefy kuchennej, jak i do reszty pomieszczenia. Strefa "graniczna", oddzielająca część kuchenną od dziennej, to miejsce, które warto wyróżnić, stosując meble o ciekawym, nawet lekko ekstrawaganckim designie. Ustawienie tutaj np. designerskich krzeseł pozwoli na zaakcentowanie granicy między strefami funkcjonalnymi, a jednocześnie będzie ciekawym elementem kreującym styl wnętrza. Warto też zwrócić uwagę na detale, dzięki którym zabudowa kuchenna będzie wizualnie dopasowana do reszty wnętrza. Materiały, z których wykonane są meble, akcesoria, systemy przechowywania, oświetlenie - wszystko to powinno tworzyć harmonijną całość. Efekt płynnego przejścia uzyskamy również wybierając materiały wykończeniowe z tego samego surowca – drewna czy kamienia naturalnego, pamiętajmy jednak, że kuchenna podłoga czy meble muszą znieść znacznie więcej niż wyposażenie salonu, dlatego już na etapie projektu zdecydujmy się na materiały trwałe i doskonale zabezpieczone. Efekt harmonii osiągniemy również, dobierając odpowiednio dopasowane uchwyty i inne drobne elementy meblowej zabudowy.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ