Kolekcja Elis firmy Black Red White. Fot. Black Red White

Kolekcja Elis firmy Black Red White. Fot. Black Red White

  • Autor: mg
  • 28 sie 2017 10:04 (aktualizacja: 29 sie 2017 11:12)

Jak przetrwać remont - kilka praktycznych rad

Remont to wielkie logistyczne przedsięwzięcie, które wymaga sporych nakładów finansowych, ale też funkcjonowania w niesprzyjających warunkach. Wielu z nas stresuje się na samą myśl o remoncie. Radzimy, jak sobie z nim poradzić i o czym pamiętać w jego trakcie.

Polacy decydują się na remont domu lub mieszkania średnio co 5-10 lat. Najczęściej metamorfozę przechodzą: pokój dzienny, przedpokój, kuchnia i łazienka. O ile remont pokoi nie wymaga diametralnej zmiany sposobu funkcjonowania w domu, to przebudowa kuchni i łazienki może stać się dla domowników sporym utrudnieniem. Radzimy, jak bezstresowo przeżyć to przedsięwzięcie.

Każdy remont składa się z trzech etapów. Dzięki ich przestrzeganiu można zagwarantować sobie stosunkowo szybkie zakończenie metamorfozy oraz osiągnięcie efektu satysfakcjonującego wszystkich domowników.

 Etap 1. Przygotowanie do remontu

Wstępna faza remontu różni się w zależności od tego, czy dotyczy on domu, czy mieszkania. W przypadku mieszkania konieczne jest uzyskanie od wspólnoty mieszkaniowej zgody na remont, zwłaszcza jeśli w jego trakcie nastąpi ingerencja w części wspólne budynku. Dodatkowo dobrym zwyczajem jest poinformowanie sąsiadów o pracach odbywających się w mieszkaniu, tak by byli przygotowani na ewentualne niedogodności.

Na tym etapie należy również dokładnie zaplanować remont, czyli określić stan budynku, wybrać pomieszczenia, elementy instalacji i wyposażenia, które ulegną zmianie, a następnie oszacować koszt całego przedsięwzięcia. Jeśli budżet jest już oszacowany, można wybrać wykonawców. 

Etap 2. Właściwe prace remontowe

Jeśli zdecydowałeś się na pomoc wykonawców, to w trakcie właściwego remontu wystarczy, że będziesz kontrolować postępy w pracy oraz dbać o zapewnienie robotnikom niezbędnego asortymentu materiałów budowlanych.

Warto również pamiętać o przestrzeganiu planu i kolejności poszczególnych prac – najpierw ewentualne wyburzanie ścian, zmiana instalacji, wymiana okien, a następnie renowacja podłogi oraz prace wykończeniowe. Zachowując ustalony plan remontu i terminy poszczególnych działań, będziesz w stanie na bieżąco dostosowywać postępy i budżet do swoich oczekiwań.

Etap 3. Porządki i urządzanie wnętrza

Ostatni etap całego remontu w porównaniu do pozostałych kroków jest najprzyjemniejszy (jeśli jednak nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie urządzić mieszkanie, skorzystaj z pomocy projektanta wnętrz). Właśnie teraz jest moment na wybranie stylu wnętrzarskiego oraz dostosowanie funkcjonalności pomieszczenia do przeznaczenia pokoju.

Na sam koniec pozostaje wybór mebli. Konieczne jest podjęcie decyzji, czy pozostawiasz stare meble, czy kupujesz nowe. Ważne okaże się również ich odpowiednie rozmieszczenie w pomieszczeniach oraz dobór dodatków i tkanin.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

Najciekawsze artykuły z serwisu codziennie w Twojej skrzynce