Meble.com.pl - komfort na miarę

vc_5_Grubszy brud i kurz z półek czy komody możemy też zebrać używając odkurzacz z miękką szczotką do mebli. Fot. Karcher_yellow_app_7_ci15_100566_150dpi.jpg

Jak się pozbyć kurzu z mebli. 5 złotych rad

  • Autor: Marta Ustymowicz
  • 19 sty 2017 13:49 (aktualizacja: 20 sty 2017 08:07)

Wszyscy to znamy: ledwo skończyliśmy odkurzać dom, a już po dwóch dniach widać, że kurz znów osiada wszędzie i sprzątać powinniśmy od nowa. Jak więc uporać się z kurzem raz na zawsze?

Rada 1
Zabytkowe meble to prawdziwe perełki i duma właściciela. Ale są one często istnym magnesem przyciągającym kurz. Jak sobie z tym poradzić? Po pierwsze nigdy nie ścieraj ich mokrą ściereczką, zawsze używaj suchej. W trudno dostępnych miejscach użyj szczotki z miękkim włosiem. Staraj się, jak to tylko możliwe, unikać wody – nawet przy trudniejszych zabrudzeniach. Zamiast niej użyj środków odpowiednich do czyszczenia drewna czy forniru. Zawsze postępuj zgodnie z zaleceniami producenta tych środków.

Rada 2
Aby ograniczyć rozprzestrzenianie się kurzu w całym domu zadbaj o zwiększenie wilgotności w pomieszczeniach. Jest to szczególnie ważne w zimowych miesiącach, gdy z powodu działającego ogrzewania powietrze w domu staje się bardzo suche. Aby to zmienić umieść naczynie z wodą nad grzejnikiem. Można też skorzystać ze specjalnie zaprojektowanych nawilżaczy, zawieszanych na grzejniku. Woda parując zwiększa wilgotność powietrza w mieszkaniu. Regularne oraz niezbyt długie wietrzenie pomieszczeń także wilgotności sprzyja. Nie należy jednak zostawiać okien otwartych zbyt długo, gdyż wówczas do domu dostanie się ponownie kurz z zewnątrz.

Rada 3
W szafce zazwyczaj mamy kilka rodzajów ściereczek. Które będą najlepsze do wycierania kurzu? W walce z naszym wrogiem najlepiej sprawdzi się miękka, lekko wilgotna ściereczka bawełniana, która sprawnie zbiera cały kurz. Antystatyczne ściereczki z mikrofibry też są bardzo skuteczne. Dzięki swoim właściwościom przyciągają kurz i nie trzeba ich nawilżać, co jest bardzo wskazane w dbałości o wrażliwe na działanie wody meble. Jednak w przypadku mebli na wysoki połysk trzeba uważać, by nie zarysować powierzchni tego typu ściereczką. Grubszy brud i kurz z półek czy komody możemy też zebrać używając odkurzacz (np. VC 5 marki Kärcher) z miękką szczotką do mebli. Odkurzacz ten jest wyjątkowo silny a przy tym bardzo mały, dzięki czemu zmieści się w każdym schowku. Jest to odkurzacz bezworkowy, co znacznie zwiększa komfort pracy nim.

Rada 4
W sezonie zimowym kurz w dużych ilościach gromadzi się w szczelinach kaloryfera. Aby go usunąć warto skorzystać z jednej z parownic Kärcher i dyszą ręczną opatrzoną w ściereczkę z mikrofibry (w wyposażeniu urządzenia) parą wodną sprawnie usuniemy cały nagromadzony w szczelinach kurz. Podczas czyszczenia umieścić ręcznik pod grzejnikiem, aby kurz i brud nie spłynął na czystą podłogę. Para wodna to najbardziej ekologiczne medium czyszczące, które bez środków chemicznych usuwa wszelkie zanieczyszczenia z wodoodpornych powierzchni (cząsteczki pary odspajają brud zalegający na powierzchni, co pozwala na skuteczne jego usunięcie).

Rada 5
Dywany, zasłony i pościel to prawdziwe siedlisko kurzu. Dlatego tak istotne jest regularne odkurzanie dywanów i wietrzenie pościeli, najlepiej na zewnątrz. Dzięki temu kurz nagromadzony w tych miejscach nie rozprzestrzenia się po całym domu. Co do zasłon, to powinny one być prane kilka razy w roku. Dobrze jest od razu po praniu wywiesić je na oknie, aby uniknąć zagnieceń i konieczności ich prasowania.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA