×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Jak stworzyć harmonijną kuchnię - podstawowe zasady

Jak stworzyć harmonijną kuchnię - podstawowe zasady

Autor: mg
Dodano: 22 sie 2018 09:25
Zaktualizowano: 22 sie 2018 10:41

Urządzając kuchnię, warto zadbać, aby wszystkie elementy wyposażenia dobrze do siebie pasowały. Będzie to gwarancją harmonijnej aranżacji, niezależnie od wybranego stylu.

Czytaj też: Kuchnia idealna - jak ją zaprojektować?

Urządzanie wnętrza warto zacząć od wyboru konkretnego stylu, który wyznaczy symboliczne ramy dla naszych kolejnych decyzji aranżacyjnych. Decydując się na jeden motyw przewodni, zyskamy spójność i harmonię. Równocześnie o wiele łatwiej będzie nam dobrać poszczególne elementy wyposażenia, tak żeby idealnie do siebie pasowały. Ponadczasowa klasyka, artystyczne boho, nowoczesny minimalizm – możliwości jest wiele i każda odpowiada różnym oczekiwaniom. Pamiętajmy, że jednorodny styl wcale nie oznacza nudy. Gwarantuje natomiast estetyczny ład, pozwalając wyeksponować atuty mieszkania.

Kolorystyka wnętrz kształtuje ich klimat, a jednocześnie wpływa na samopoczucie domowników. Przy doborze materiałów wykończeniowych i wyposażenia możemy postawić na jedną barwę albo jej różne odcienie. Inną opcją jest wybór kolorów pokrewnych, np. różu i fioletu albo żółci i zieleni. Atrakcyjnym rozwiązaniem będzie połączenie barw uzupełniających się, które działają na zasadzie przeciwieństw.

W domowych aranżacjach wykorzystuje się szeroką gamę materiałów, m.in. drewno, beton, kamienie, cegłę, szkło, metale szlachetne. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się stal, miedź, ale także żeliwo. Doskonale sprawdzają się we wnętrzach nowoczesnych i industrialnych. Żeby złagodzić surowy, ascetyczny charakter wystroju i nadać mu więcej przytulności, warto łączyć materiały, które wizualnie są zimne z tymi, które uchodzą za optycznie ciepłe. Tak jest chociażby w przypadku zestawienia betonu z drewnem. Należy dodać, że nie muszą to być naturalne surowce, a produkty odzwierciedlające ich wygląd.

Gładkie i nierównomierne, błyszczące i matowe, jednolite kolorystycznie i wieloodcieniowe – sięgając po zróżnicowane powierzchnie, budujemy przykuwające wzrok zestawienia. Dzięki takim rozwiązaniom wystrój zrywa z przeciętnością i monotonią, zyskując atrakcyjny charakter. Jednocześnie zachowana jest równowaga; żaden z elementów nie przytłacza pozostałych. Ponadto każda z faktur w inny sposób odbija światło, co daje ciekawy efekt rozświetlenia przestrzeni.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także