Połączenie szarości i pasteli plus proste formy mebli - to jeden z przepisów na styl skandynawski. Fot. Rosanero

Połączenie szarości i pasteli plus proste formy mebli - to jeden z przepisów na styl skandynawski. Fot. Rosanero

  • Autor: bm
  • 14 marz 2018 10:53 (aktualizacja: 15 marz 2018 11:44)

Jak umeblować i urządzić wnętrze w stylu skandynawskim?

Popularność tzw. stylu skandynawskiego w polskich wnętrzach nie mija - wręcz przeciwnie, wciąż znajduje on nowych zwolenników. Nie bez powodu - sprawia bowiem, że nasze mieszkania stają się przytulne, jasne, zarazem eleganckie i pełne prostoty.

Jakie są podstawowe wyznaczniki stylu skandynawskiego? To przede wszystkim jasne kolory, duża ilość światła i ekologiczne materiały. W takim wnętrzu chłodne biele i szarości sąsiadują z ciepłymi odcieniami naturalnego drewna, a minimalistyczne meble zestawione są z wyrazistymi dodatkami: wełnianymi pledami o grubym splocie, czarno-białymi poduszkami czy czerwonymi ozdobami.

Decydując się na urządzenie pokoju dziennego w stylu skandynawskim, trzeba zacząć od wyboru koloru ścian i podłóg, ponieważ to one tworzą tło dla całej aranżacji. Gładkie, jasne płaszczyzny optycznie powiększają przestrzeń i dodają jej lekkości, a do tego sprawiają, że w wnętrzu panuje atmosfera ładu i harmonii. Kolejny krok, w opinii wielu dekoratorów najważniejszy, to wybór odpowiednich mebli. Powinny być one zarazem eleganckie i praktyczne, a do tego wykonane z naturalnych materiałów. W myśl skandynawskiej filozofii życia salon stanowi serce domu i tym samym pełni centrum życia rodzinnego. Z tego też względu w pokoju dziennym olbrzymią rolę odgrywa stół i rozlokowane wokół niego miejsca do siedzenia oraz odpoczynku. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest wygodna sofa i stolik kawowy - mówi Karina Wilkołek, specjalista marki Rosanero.

Urządzając salon w stylu skandynawskim, warto pamiętać, że w takim pomieszczeniu nie może panować wrażenie przesytu. Lepiej zatem zrezygnować z meblościanki na rzecz lekkiej, drewnianej komody, minimalistycznego regału czy prostych, bielonych półek zawieszonych na ścianach. Nie należy natomiast ograniczać ilości światła. Wolnostojące lampy, lekkie firany zamiast zasłon w oknach i wiele świec w różnych punktach pokoju to elementy obowiązkowe. Warto wspomnieć, że najnowszym trendem aranżacyjnym jest styl skandynawski w wersji lux, czyli zachowanie podstawowych wyznaczników tej koncepcji i jednoczesna rezygnacja z popularnych, sieciowych mebli na rzecz bardziej indywidualnych rozwiązań. Mowa o produktach z najwyższej półki, szlachetnych rodzajów drewna i metalu, materiałów o wyjątkowych fakturach, a także wysokiej klasy ceramice i dodatkach hand-made - podpowiada Karina Wilkołek.


WASZE KOMENTARZE (1) + DODAJ KOMENTARZ

    • ewelinaR, 2018-03-15 14:48:15
    No proszę, ja tu zaglądam w poszukiwaniu fajnych dodatków, a co widzę na pierwszej aranżacji, mój stolik, który niedawno kupiłam sobie w jagodowymkocie. Przyjemnie się ogląda, a i od razu milej się robi. No dobra, ale ciekawi mnie skąd jest to krzesło, bo bardzo wpadło mi w oko, a i idealnie by mi takie pasowały.

Najciekawsze artykuły z serwisu codziennie w Twojej skrzynce