Kolekcja Alabaster z oferty salonów Agata. Fot. Salony Agata

Kolekcja Alabaster z oferty salonów Agata. Fot. Salony Agata

  • Autor: mg
  • 17 lis 2017 14:44 (aktualizacja: 30 lis 2017 11:37)

Jak urządzić funkcjonalną i estetyczną jadalnię - podstawowe zasady

W wielu domach to jadalnia a nie kuchnia staje się sercem domu. To właśnie tutaj zbierają się wszyscy domownicy, by podczas rodzinnych posiłków wspólnie spędzić czas. Dlatego warto jest zaaranżować tę przestrzeń funkcjonalnie, ale i estetycznie. Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę.

Czytaj też: Sofy modułowe - meble dla całej rodziny

Coraz częściej salon jest połączony z aneksem kuchennym. Takie rozmieszczenie pomieszczeń często determinuje miejsce, w którym znajduje się stół jadalniany, który stanowi najważniejszy mebel w jadalni. 

Nawet przy niewielkim metrażu mieszkania warto wydzielić przestrzeń przeznaczoną do spożywania posiłków. Jeśli jadalnia znajduje się na styku kuchni i salonu, powinniśmy zaaranżować ją tak, aby łączyła w sobie elementy obu pomieszczeń. Dobrym trikiem jest umieszczenie pod stołem dywanu, który łamie konwencję - podpowiada Natalia Nowak, ekspert salonów Agata ds. aranżacji wnętrz.

Co sprawia, że jadalnia jest funkcjonalna? Przede wszystkim rozmieszczenie mebli i ich wielofunkcyjność. Stół powinien zajmować miejsce centralne, aby był do niego swobodny dostęp. Jego wielkość trzeba dostosować do potrzeb całej rodziny. Stół nie może być ani zbyt duży - żeby nie utrudniał swobodnego poruszania się po jadalni, ani zbyt mały - wspólne posiłki nie powinny upływać w ścisku i niewygodzie. Krzesła to dopełnienie całości. Mogą być oryginalne, ale nie powinny dominować w aranżacji.
 
W przypadku stołów prostokątnych i kwadratowych odległość między stołem a ścianą i pozostałymi meblami powinna wynosić 80 cm. Łukowy profil stołów owalnych i okrągłych pozwala zmniejszyć ten dystans do 60 cm przy zachowaniu odpowiedniego komfortu użytkowania - radzi Natalia Nowak.

Okrągły stół wymaga zdecydowanie więcej przestrzeni, dlatego w mniejszych mieszkaniach lepiej sprawdzą się stoły prostokątne bądź kwadratowe.
 
 


 
 
 
 


 


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

Najciekawsze artykuły z serwisu codziennie w Twojej skrzynce