×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Jak urządzić otwartą przestrzeń dzienną - porada architekta

Jak urządzić otwartą przestrzeń dzienną - porada architekta

Autor: mg
Dodano: 23 lip 2019 08:44
Zaktualizowano: 24 lip 2019 11:51

Otwarte przestrzenie dzienne dają wiele możliwości aranżacyjnych. Wymagają jednak pogodzenia odmiennych funkcji w obrębie tego samego pomieszczenia. Jak to zrobić, radzi architekt wnętrz Małgorzata Górska-Niwińska z Pracowni Architektonicznej MGN.

Otwarta przestrzeń dzienna w dzisiejszych czasach staje się normą. Nawet w niewielkich mieszkaniach łączy się salon z kuchnią, a nierzadko i z przedpokojem, tak żeby w miejscu kilku małych pomieszczeń powstało jedno duże wnętrze. To dobre rozwiązanie, które sprzyja życiu rodzinnemu i towarzyskiemu. Pamiętajmy jednak, że musi ona spełniać kilka funkcji. Jak je pogodzić, żeby dobrze się nam żyło?

Przede wszystkim należy wydzielić z otwartej przestrzeni strefy funkcjonalne. Nie musi to być podział dosłowny, na przykład w postaci przepierzenia (chociaż przydałyby się w niektórych miejscach, zwłaszcza między salonem a przedpokojem i kuchnią). Wystarczy umowny. W tej roli sprawdzi się odmienna kolorystyka, jak choćby pomalowana na inną barwę albo obłożona jakąś okładziną ściana w kącie wypoczynkowym, dywany na podłodze przy sofach i pod stołem jadalnym, które optycznie zaznaczą odrębność poszczególnych części pomieszczenia, a także zróżnicowane oświetlenie. Kilka lamp wiszących, stojących i kinkietów pozwoli dodatkowo regulować natężenie światła w zależności od potrzeb – jasne do przygotowywania posiłków i sprzątania, bardziej nastrojowe do jedzenia i relaksu.

Oczywiście, trzeba też sensownie rozplanować rozmieszczenie stref. Najlepiej, aby aneks jadalny znalazł się w pobliżu kuchni – oszczędzimy siły i nieco czasu podczas podawania do stołu i sprzątania po posiłku. W większym oddaleniu od kuchni natomiast powinien zostać urządzony kąt wypoczynkowy, tak by towarzyszący gotowaniu rozgardiasz nie raził osób w nim odpoczywających. Temu samemu celowi służyły też zasłonięcie blatów roboczych barkiem czy wąską ścianką, którą można wykorzystać np. na powieszenie telewizora (nierzadko po zburzeniu ścian trudno znaleźć na niego miejsce).

Bardzo ważne też jest, żeby kuchnia nie dominowała w wielofunkcyjnym pomieszczeniu. Tak się stanie, jeśli fragmenty jej zabudowy zostaną zrobione z podobnych materiałów, z jakich są meble itp. w innych strefach, a pozostałe będą miały neutralny wygląd. Dlatego radzę wybrać górne szafki w kolorze ścian – zleją się z jej tłem, dzięki czemu będą mniej rzucać się w oczy. Podobny efekt przyniesie zintegrowanie zabudowy kuchennej z salonową. Takie płynne przechodzenie szafek w regał to zresztą bardzo modne rozwiązanie. Pamiętajmy również, że schowków musi być dużo, bo tylko wtedy, gdy wszystkie rzeczy znajdą swoje miejsce, w kuchni zapanuje porządek – warunek konieczny, jeśli jest ona częścią otwartej przestrzeni dziennej. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także