×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Jak urządzić pokój ucznia - aktualne trendy

Jak urządzić pokój ucznia - aktualne trendy

Autor: mg
Dodano: 21 sie 2018 08:54
Zaktualizowano: 22 sie 2018 09:36

Pokój dziecka rządzi się odmiennymi prawami niż reszta pomieszczeń domowych, ponieważ musi się w nim znaleźć jednocześnie kilka stref – odpoczynku, nauki oraz zabawy. Przedstawiamy kilka aktualnych trendów panujących wśród mebli dziecięcych i młodzieżowych.

Przed wyborem mebli do pokoju dziecka należy przede wszystkim wziąć pod uwagę zainteresowania i charakter jego mieszkańca. To właśnie indywidualne upodobania naszej pociechy powinny być głównym kryterium decydującym o finalnym wyglądzie jego pokoju. Możliwość wyrażenia siebie jest bardzo istotna w tym wieku. Dlatego pozwólmy mu zabrać głos w kwestii doboru kolorów czy mebli. Dziecko poczuje, że jego zdanie wśród dorosłych również się liczy, a dodatkowo, wspólne urządzenie jego pokoju może stać się dla was świetną zabawą.

Mały pokój – duże możliwości

Zazwyczaj największym problemem przy urządzaniu pokoju dziecka jest jego wielkość. W standardowym polskim domu pomieszczenie to ma ok. 10-12 m2. Jak na takiej powierzchni zmieścić meble, które z jednej strony pozwolą zaoszczędzić jak najwięcej przestrzeni, z drugiej zaś będą spełniać wszystkie niezbędne funkcje? Rozwiązaniem coraz częściej oferowanym przez projektantów są meble modułowe. Klasyczne meblościanki powoli odchodzą w zapomnienie, ustępując miejsca kolekcjom, które pozwalają idealnie dopasować ilość brył do wielkości pokoju, jakim dysponujemy. Komody różnych rozmiarów, narożna szafa, praktyczne biurko z szerokim blatem czy wielofunkcyjne łóżko – wszystkie te elementy można ze sobą łączyć i dowolnie konfigurować.

Do wyboru do koloru

Czerwone fronty szafek? Niebieskie uchwyty szuflad? Każde dziecko pragnie samodzielnie kreować swoją przestrzeń. Pozwólmy mu na to. Jak to zrobić? Wybierzmy kolekcję, w której istnieje możliwość personalizacji kolorystycznej jej poszczególnych elementów. To obecnie jedno z najpopularniejszych rozwiązań oferowanych przez producentów. Jeśli się na nie zdecydujemy, pamiętajmy, aby zbytnio nie przesadzić z ilością kolorów. Mnogość pstrokatych barw może powodować trudności w skupieniu się nad nauką. Dlatego, jeśli wybierzemy meble wyposażone w pojedyncze, kolorowe elementy, niech bazę do nich stanowi korpus w klasycznych, stonowanych kolorach – bieli, szarości i czerni lub niezwykle popularnym w ostatnim czasie dekorze przywodzącym na myśl naturalne lub bielone drewno. Stosując takie rozwiązanie, nie tylko umeblujemy pokój według najnowszych trendów, ale również będzie to dla nas duża oszczędność – uniwersalność kolorystyczna pozwala na komponowanie coraz to nowych aranżacji za pomocą tekstyliów i innych dodatków, stanowiąc trwałą bazę, która posłuży dziecku przez lata.

Funkcjonalna przestrzeń do nauki sprzyja kreatywnym pomysłom

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego miejsce do nauki staje się bardzo istotną strefą w pokoju dziecka. Jej centralnym punktem jest oczywiście biurko. Powinno być ono wyposażone w szeroki blat roboczy oraz wygodne szuflady i półki, w których zmieścimy wszystkie niezbędne akcesoria – zeszyty, bloki, papiery itp. Dlaczego jest to tak istotne? Mnogość przedmiotów leżących na blacie biurka będzie utrudniała skupienie się na nauce, dlatego ograniczmy ich ilość do kilku przyborów do pisania (ołówek, długopis, gumka) no i oczywiście postawmy na nim lampkę z możliwością regulacji. W bliskim sąsiedztwie biurka powinno się również znaleźć miejsce na regał wyposażony w dużą ilość przegródek. Można na nim ustawić np. książki, które w razie potrzeby będą zawsze w zasięgu ręki. Jeśli natomiast przestrzeń nie pozwala nam na postawienie regału, zawsze możemy wykorzystać ścianę nad biurkiem, gdzie bez problemu powiesimy wygodną półkę, która może pełnić zarówno funkcję wiszącej bliblioteczki, jak i dodatkowego elementu dekoracyjnego.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także