Meble.com.pl - komfort na miarę

Kolry ziemi uspokajają. Warto więc się nimi otaczać. Fot. Cor Jalis

Jak urządzić salon?

  • Autor: uk
  • 27 gru 2013 18:02

Obecnie coraz częściej klienci dostrzegają ogromną rolę salonu w funkcjonowaniu całego mieszkania lub domu. Duża przestrzeń, niejednokrotnie otwarta na część kuchni z jadalnią, staje się centrum życia. Klienci doceniają wartość pomieszczeń wysokich, które zwiększają wrażenie przestronności.

Moda na przeszklone ściany w strefie salonu ujawnia się m.in. pomiędzy funkcjonalnymi pomieszczeniami, tj. kuchnią i jadalnią, a niekiedy aneksem bibliotecznym bądź pokojem z basenem. Sprzyja to, oprócz optycznemu powiększeniu przestrzeni i utrzymywaniu wizualnego kontaktu z domownikami, dekoracyjnemu efektowi oszklonej amfilady wnętrz, w której stylistyka każdego z nich uzupełnia się lub tworzy enklawy o odmiennych osobowościach.

Wygodne meble w salonie

 

Niezbędnym wyposażeniem salonów są zawsze wygodne meble wypoczynkowe, stolik kawowy, lampy stojące, niejednokrotnie witryna bądź komoda. Niemal w każdym salonie, o ile pozwalają na to możliwości techniczne, pojawia się kominek, stanowiący serce i dominantę plastyczną całego otoczenia. Coraz częściej w salonach nie ma już telewizora – zostaje jedynie jednostka do słuchania muzyki. Obecnie obowiązuje trend minimalistyczny, czyli ograniczanie przedmiotów i wyposażenia meblowego. Wyjątkiem są wnętrza stylizowane i klasyczne, które z istoty swej wykluczają takie rozwiązania.

Kolorystyka jest zazwyczaj podporządkowana przewodniej myśli: przestronność, jasność i lekkość. Wobec tego na ścianach i sufitach stosuje się wszystkie odcienie kolorów ziemi i piasku oraz delikatnych szarości. Jeżeli chodzi o podłogi, to dużym zainteresowaniem ceszą się drewniane podłogi, które można dowolnie barwić wszelkiego rodzaju woskami i bejcami, zwłaszcza wtedy, gdy chcemy rozjaśnić drewno. Ciemne podłogi, nadające pomieszczeniem większej elegancji, uzyskuje się poprzez wykorzystanie drewna egzotycznego. W przypadku innych okładzin: gresów czy kamieni, uznanie zdobyły barwy naturalne – odcienie beżu i szarości. W detalach zaczynają pojawiać się kolory kontrastowe do wcześniej wspomnianych, tj. turkusy, pomarańcze, zieleń i czerwień, podkreślające daną formę meblową czy architektoniczną.

Oświetlenie w salonie

Oświetlenie jest zawsze bardzo ważnym elementem wyposażenia każdego wnętrza. W salonach i pokojach dziennych ze względu na ich funkcje (przyjmowanie gości, oglądanie TV, spotkania rodzinne, wypoczynek itd.), potrzebne jest dostosowanie światła do tych sytuacji. Niezbędna staje się więc lampa wisząca nad stolikiem kawowym, lampy stojące przy sofach oraz oświetlenie kinkietowe na ścianach. Znakomicie sprawdzają się różne źródła światła ukryte w sufitach podwieszanych lub zabudowach gipsowych. W salonach istotne znaczenie ma dobór materiałów i jakość wykonania poszczególnych elementów. Oczywiście dobór materiałów zależy od zasobności portfela.

Naturalne materiały

 

Popularne są materiały naturalne, które nie ulegają zbyt szybkiej „detronizacji“. Poza odpornością na przemijające trendy, cechuje je „umiejętność” pięknego starzenia się. Do nich należą: okładziny drewniane, kamienne, gresy, czasem stal (karnisze, balustrady). Miękkie meble mają skórzaną tapicerkę, lnianą lub welurową. Wypoczynkowe meble obite skórą czy lakierowanymi tkaninami, pomimo wysokich cen i mniej przytulnego charakteru, ze względu na wygodę w utrzymaniu czystości i niewielkim postępem zniszczenia, nawet przy bardzo intensywnym użytkowaniu, mają przewagę nad meblami w obiciu tkaninowym. Na naszym rynku w ostatnich latach pojawiło się wiele materiałów nawiązujących do obcych kultur.


WASZE KOMENTARZE (5) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA