×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Jak urządzić salon - praktyczne rady

Jak urządzić salon - praktyczne rady

Autor: mg
Dodano: 25 maj 2018 14:00
Zaktualizowano: 29 maj 2018 10:39

Salon zwykle pełni kilka funkcji. Jest miejscem wypoczynku, niejednokrotnie służy również jako jadalnia, a w przypadku małych metraży wieczorem zamienia się w sypialnię. Podpowiadamy, jak urządzić salon, aby stał się miejscem wielofunkcyjnym i ponadczasowym.

Czytaj też: Jak połączyć we wnętrzu klasykę z nowoczesnością?

Salon stanowi centralną część mieszkania, a więc do jego urządzenia trzeba podejść w sposób planowany. Każda rodzina ma inne upodobania i dla każdej rodziny salon będzie pełnił trochę inne funkcje, przy zachowaniu swojej umownej reprezentacyjności. Adaptację salonu należy zacząć od wyznaczenia części wypoczynkowej. Punktem odniesienia powinna stać się ściana, na której umieścimy telewizor, gdyż to najczęściej wokół niego ustawiamy meble, aby w wolnych chwilach zamienić salon w kino domowe. Telewizor powinien stać tyłem lub bokiem do okna – wówczas światło słoneczne nie będzie utrudniać oglądania. Wielkość pomieszczenia oraz jego dodatkowe przeznaczenie pomogą w podjęciu decyzji, czy lepiej sprawdzi się odbiornik stojący, czy wiszący. Kącik audio-video pozwoli zdyscyplinować odpowiednio dobrany mebel, najlepiej zamykany. Zmieścimy w nim sprzęt rtv oraz ewentualną konsolę do gier. Jeśli jednak życzeniem jest jego wyeksponowanie, w szafkach zmieszczą się płyty, filmy i różne akcesoria. 

Teraz należy odpowiednio dobrać meble wypoczynkowe – kanapę i ewentualnie fotele. Jeśli salon służy jednocześnie jako jadalnia – sofa może rozgraniczać obie części. Jeśli salon pełni również funkcję sypialni – kanapę  należy ustawić w miejscu, w którym będzie wygodnie się rozkładać. Kanapa to mebel, który będzie nam służył przez lata, zatem powinna być neutralna w kolorze oraz łatwa
w utrzymaniu i czyszczeniu. Warto więc pomyśleć o sofie skórzanej. Mebel w skórze jest bardzo wdzięcznym zakupem, ale trzeba mieć świadomość, że skóry naturalne różnią się miedzy sobą. Skóra anilinowa daje nam poczucie komfortu. Siadając na niej, mamy uczucie ciepła i delikatności. Jest bardzo wyjątkowa. Trzeba jednak wiedzieć, że historia Twojego mebla będzie tworzyła się wraz
z Tobą i każdą chwilą spędzoną na nim. Nie wszystkie ślady naszego przebywania na meblu dadzą się usunąć, ale właśnie to nadaje skórze unikatowy charakter – tłumaczy Tomasz Mazurowski z firmy DFM, producenta mebli do salonów Livingroom.

Dobrze jest zadbać też o poręczne i niewielkie stoliki, które w razie potrzeby można wsuwać jeden
w drugi. Doskonale sprawdzą się jako tzw. pomocniki w ciągu dnia oraz szafki nocne wieczorem. Lekka konstrukcja nie zabierze miejsca i nie zmniejszy optycznie salonu.

Jeśli w salonie planujemy część jadalną, uwagę należy zwrócić przede wszystkim na wygodny ciąg komunikacyjny z kuchni i usytuować stół tak, by dojście do niego było łatwe.

Teraz należy zastanowić się nad regałami. W mniejszych salonach warto zrezygnować z ciężkich meblościanek. Lepiej zastąpić je lekkimi konstrukcjami półek i szafek. Symetria rozmieszczenia wcale nie musi być zachowana. Najważniejsze jest ich przeznaczenie. Jeśli na półkach planujmy umieścić domową bibliotekę – należy wziąć pod uwagę, że książki są wyższe i niższe oraz że są ciężkie. Pamiętajmy, że półki możemy powiesić  w miejscach z pozoru nieoczywistych, np. w przestrzeniach  międzyokiennych czy choćby na ścianie, na której umieścimy telewizor.  

Salon jako miejsce rodzinne musi też spełniać potrzeby najmłodszych domowników. Każdy dom rządzi się swoimi prawami, a mali domownicy są w różnym wieku. Pamiętajmy więc przede wszystkim o zapewnieniu bezpieczeństwa. Przy małych dzieciach zdecydujemy się też na funkcjonalne, łatwe w utrzymaniu tkaniny obiciowe oraz zastosowanie zmywalnych farb do ścian. Te dwa drobne zabiegi ułatwią codzienne funkcjonowanie. A na koniec stwórzmy strefę komfortu naszemu czworonogowi, tak by mógł nam towarzyszyć w najważniejszych chwilach dnia.

Kiedy funkcje salonu zostaną określone, a meble wybrane – czas pomyśleć o stylu i kolorach dodatków. Podejmując decyzję, musimy wziąć pod uwagę rozmiar oraz sposób zabudowy przestrzeni.  Dziś światem rządzi kolor i powoli trendy designerskie odchodzą od bardzo modnego i dominującego od lat stylu Scandic. 

Doceniajmy piękno rzeczy, wyrażone kształtem, kolorem, doskonałością użytych materiałów. Sprawmy, by każdy detal był przemyślany, harmonijnie pasował do wnętrza, czy na zasadzie kontrastu stanowił centralny punkt w pomieszczeniu. W każdej stylistyce, czy to w skandynawskim porządku, barokowym przepychu, czy niefrasobliwym stylu boho jest potrzeba zachowania relacji pomiędzy przedmiotami. Czyli – nawet jeżeli rozkwitasz w chaosie, niech to będzie chaos oswojony - radzi Justyna Moltrup z Belbazaar.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także