Meble.com.pl - komfort na miarę

Sofa marki Arketipo. Oferta Inter Style Home. Fot. Arketipo

Jak urządzić salon w stylistyce industrialnej?

  • Autor: uk
  • 02 lip 2014 09:26 (aktualizacja: 15 lip 2014 08:33)

Niekoniecznie trzeba mieszkać w lofcie, żeby wykreować industrialny styl we wnętrzu. Jak powinny wyglądać wnętrza w mieszkaniu o tej stylistyce? Oto kilka pomysłów. 


Styl industrialny, zwany też loftowym, narodził się w latach 50. w Stanach Zjednoczonych, kiedy to na skutek recesji gospodarczej zamykano fabryki. Z pustych pomieszczeń korzystali artyści, którzy do tych darmowych lokali, przenosili swoje studia. Urządzali je dzięki znalezionym meblom i dodatkom - z wyposażenia byłych zakładów produkcyjnych.

W stylu industrialnym liczy się przede wszystkim duża przestrzeń. Najlepiej, gdyby salon, jadalnia, kuchnia i sypialnia nie były oddzielone ścianami, tylko łączyły się w duże przestrzenie. A jak sprawić, żeby pomieszczenia wydawały się wyższe? Otóż, takim rozwiązaniem może być na przykład zamocowanie pod sufitem metalowych wsporników, na których instalujemy oświetlenie halogenowe. Dzięki temu pomieszczenie będzie wydawać się wyższe.

Ważną rolę w kreowaniu stylistyki loftowej pełni beton, który można stosować zarówno na podłodze, ścianach czy suficie lub jako blat kuchenny. Tutaj pasuje np. betonowy tynk strukturalny na ścianę oraz zacierany beton pokryty preparatem nabłyszczającym (na podłogę).

Nie można zapomnieć także o materiale, jakim jest cegła w kolorze białym, kremowym lub szarym. W celu "ocieplenia" wnętrza stosuje się również na jedną ze ścian cegłę w kolorze czerwonym, pomarańczowym lub bordowym. Ściana ceglana nawiązuje stylistycznie do starej, zniszczonej fabryki dzięki ubytkom tynku i farby, które odsłonią cegłę w ciepłej barwie.

W salonie urządzonym w stylu industrialnym króluje zazwyczaj zimna biel oraz różne odcienie szarości, ewentualnie delikatne piaskowe tonacje. Mile widziane są też barwy "przybrudzone", uwydatniające wyrazistą fakturę tkanin obiciowych lub strukturę chropowatych ścian. W przemysłowa stylistykę wpisują się także wszelkiego rodzaju ubytki, zacieki, szorstkie i nierówne ściany. 

Jeśli chodzi o meble, to tutaj pasują wszelkie regały, komody czy szafki o geometrycznych formach przypominających m.in. drewniane lub metalowe skrzynie służące do przewozu towarów. Oczywiście istotny jest też materiał, z którego są wykonane meble - właśnie drewno lub metal, stal. Często meble o tej stylistyce są ozdobione "przemysłowymi" napisami, nazwami oraz "specjalistycznymi okuciami. Meble drewniane czy metalowe mogą nosić ślady "zniszczeń", tj, przetarcia, "łaty" po "starej" farbie, ślady po uderzeniach. 

A jakie dodatki? Na przykład - drewniana tacka na kawę czy herbatę, poduchy w żywych kolorach, lampa z drewna lub ceramiki oraz duże, szklane naczynia.

 

WASZE KOMENTARZE (5) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA