×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Jak wprowadzić białe akcenty we wnętrzu?

Jak wprowadzić białe akcenty we wnętrzu?

Autor: mg
Dodano: 08 sie 2018 13:13
Zaktualizowano: 09 sie 2018 11:13

Biel coraz częściej trafia do naszych wnętrz. Architekt Dorota Maksymowicz z pracowni The Space podpowiada, czemu warto po nią sięgać i jakie są jej największe atuty.

Czytaj też: Małe wnętrze - jak uczynić je funkcjonalnym

Biel jest wyjątkowo uniwersalna i wciąż bardzo popularna w polskich wnętrzach. Choć coraz częściej eksperymentujemy z kolorami w aranżacjach, to nadal najchętniej wybieramy właśnie biel. Najczęściej zestawiamy ją z neutralnymi kolorami – szarościami, ecru czy jasnymi beżami. Dobrze komponują się z nią również barwy ziemi - od kremowych po brązowe. 

Połączenie bieli i naturalnego drewna

Zestawienie białego z naturalnym drewnem sprawi, że stylizacja będzie ponadczasowa. Wszystko za sprawą drewna, które wprowadza do pomieszczenia przytulną atmosferę. Z drugiej strony biały jest kolorem kojarzonym z chłodem i prostotą. Producenci mebli doskonale wyłapali ten trend i obecnie takie połączenie możemy zobaczyć np. w stolikach kawowych, stołach czy komodach.

Nie musi być wcale nudna

Biel ma też swoje odcienie! Pomiędzy odcieniami bieli występują duże różnice, każdy z nich wywołuje też inny efekt we wnętrzu. Są więc farby białe, ultrabiałe, śnieżnobiałe, kremowobiałe, mlecznobiałe, białe z kryształami lodu, błyszczące. Jedne wpadają w odcień niebieski, inne w żółty, a wszystko często zmienia się jeszcze zależnie od światła. Chłodne biele najlepiej stosować w pomieszczeniach, w których światło jest ciepłe - zwykle od zachodu lub południa, a ciepłe - tam, gdzie światło jest zimne, czyli od wschodu lub północy.

Daje poczucie czystości i przejrzystości

Biel idealnie pasuje do wnętrz minimalistycznych. Takich, w których nie ma zbyt dużo zbędnych przedmiotów. Wtedy biel jeszcze bardziej podkreśli przestrzeń i jej metraż. We wnętrzu przepełnionym bielą panują spokój, wyciszenie i elegancja. Biel jest wyrazem miłości do uporządkowania, minimalizmu, pewnej ascezy stylistycznej.

Biel rozświetla, odświeża, powiększa

Biały kolor w dużej ilości potęguje wrażenie chłodu, sterylności i pustki, więc choć daje poczucie większego porządku, trudno w nim o przytulny efekt. Z drugiej jednak strony idealnie rozświetla, a wręcz powiększa wnętrze. W małych wnętrzach kolor biały potrafi zdziałać naprawdę wiele – ponieważ odbija światło, optycznie powiększa pomieszczenie, odświeża je i rozświetla. Białe ściany tworzą wrażenie przestronności, zwłaszcza jeżeli wnętrze jest dobrze doświetlone. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także