×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Jak wybrać sofę w salonie meblowym - porady eksperta

Jak wybrać sofę w salonie meblowym - porady eksperta

Autor: mg
Dodano: 07 lut 2019 14:50
Zaktualizowano: 08 lut 2019 11:03

Zakup nowej sofy powinniśmy wspominać jako dobrą inwestycję. Dlatego podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając wymarzony zestaw.

Wzornictwo

Kupujemy głównie oczami, przed wybraniem się do salonu wchodzimy na stronę producenta, oceniamy bryłę mebla, wertujemy dane techniczne – wymiary i dostępne funkcje. Mądrze skonstruowane meble mają przecież służyć nam przez lata, a wysokiej jakości sofa czy system modułowy to wydatek kilku, czasem nawet kilkunastu tysięcy złotych. Dobrze, jeśli poza chwilową fascynacją ładnym obrazkiem w Internecie, będzie to zakup w pełni przemyślany.

Po wybraniu interesującego nas modelu udajemy się do salonu, żeby sprawdzić, jak mebel wygląda w rzeczywistości. Dotykamy dostępne tapicerki obiciowe i sprawdzamy we wzorniku ich kolory „na żywo”. To ważny element procesu zakupowego, bo kolory i faktura materiału (grubość nitki, rodzaj splotu, kolor skóry czy tkaniny) widziane na ekranie komputera bywają mylące. Dokonujemy finalnego wyboru, kierując się stylem wnętrza i naszą przemyślaną wizją. Warto kierować uwagę ku modelom, które długo nie wyjdą z mody: wygodnym, miękkim i sprężystym bryłom z nutą geometrycznego minimalizmu, nawiązującym do klasyki modelom retro lub organicznym formom, znakomicie podkreślającym większe przestrzenie. Do salonu nie powinniśmy wybierać się sami. W większym gronie szybko ocenimy, jak zachowa się nasz mebel podczas wizyty gości. Posiedźmy chwilę na sofie, by sprawdzić jej twardość i przetestujmy krok po kroku wszystkie dodatkowe funkcje, w które wyposażono mebel.

Konstrukcja

Miękkość i sprężystość to dopiero początek, bo o trwałości i jakości mebla decyduje w największej mierze ukryty w środku stelaż, rodzaj wypełnienia oraz system wspierający siedzisko i oparcie. Bywa, że dwa podobne do siebie modele mogą mieć zupełnie inną konstrukcję, a co za tym idzie znacząco różnić się ceną. To kwestia doboru komponentów składowych, od których zależy finalny komfort i trwałość mebla. Bazę każdego mebla wypoczynkowego stanowi niewidoczny, ale bardzo istotny stelaż. W propozycjach sygnowanych przez Gala Collezione postawiono na solidne drewno, gwarantujące odpowiednią stabilność ramy. Równie ważnym elementem jest ergonomia mebla, na którą składają się zapobiegające zapadaniu się mebla systemy podtrzymujące siedzisko i oparcie. W twardych, tanich modelach wciąż stosuje się sztywną i mało komfortową płytę wiórową lub pilśniową. Producenci dbający o wysoką jakość oferowanych mebli wyposażają sofy w specjalistyczne pasy tapicerskie i sprężyny faliste, przypominające te stosowane w dobrej jakości materacach, zapewniające elastyczność i długotrwałe użytkowanie - mówi architekt Joanna Warchlewska z pracowni A.01.

Wypełnienie

Gęsie pierze używane przez luksusowe marki to wciąż bardzo drogi i luksusowy materiał, dlatego warto zwrócić się ku nowoczesnym wypełnieniom z pianek. W dostępnych na rynku meblach najczęściej stosuje się pianki poliuretanowe lub wysokoelastyczne, bardzo szybko odzyskujące swój pierwotny kształt. Taka zdolność oznacza szybszą reakcję na każdą zmianę pozycji ciała i gwarantuje wysoki komfort podczas odpoczynku.

Pamiętajmy, że dobrze dobrane meble będą stanowić bazę, na której możemy oprzeć udaną koncepcję aranżacji całego salonu. Bogatsi o specjalistyczną wiedzę, wybierajmy mądrze, by kanapa z fotelem czy zestaw modułowy nie okazały się inwestycją na jeden sezon.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także