×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Jak zaaranżować dziecięcy pokój - porady architekta

Jak zaaranżować dziecięcy pokój - porady architekta

Autor: mg
Dodano: 17 gru 2018 09:14
Zaktualizowano: 17 gru 2018 12:21

Pokój dziecięcy powiniej być piękny, funkcjonalny i bezpieczny, ale inny na każdym etapie życia dziecka, tak by zawsze dobrze się w nim czuło i mogło w pełni rozwijać swoją osobowość – mówi projektantka wnętrz Małgorzata Górska-Niwińska z Pracowni Architektonicznej MGN.

Nie powinniśmy traktować pokoi dziecięcych po macoszemu. Wstawienie niezbędnych mebli to za mało. Trzeba też zadbać o estetykę wnętrza. Przecież to miejsce, w którym przedszkolak czy uczeń spędza dużo czasu, kształtując swoją osobowość, wrażliwość i gust – uważa projektantka. Chyba że chodzi o pokój dla niemowlaka. On, oprócz bliskości rodziców, potrzebuje tylko łóżeczka z wiszącym nad nim mobilem i komody z przewijakiem. Jednak gdy podrośnie, jego wymagania z pewnością się zmienią.

Pokój przedszkolaka

Kilkulatek najwięcej czasu spędza na zabawie – rysowaniu czy malowaniu, układaniu klocków, szykowaniu obiadu dla lalek, a także na bardziej żywiołowych zajęciach ruchowych. Na to wszystko potrzeba odpowiedniego miejsca, jak choćby stolika z krzesełkami dla dziecka i bawiących się z nim kolegów oraz wolnego kawałka podłogi, najlepiej przykrytego dywanem, tak by nie było maluchowi zimno.

Meble powinny być zrobione z materiałów łatwych do utrzymania w czystości, np. lakierowanych płyt drewnopochodnych lub tworzyw sztucznych, które nie zniszczą się po rozlaniu farb czy napojów. W pokoju niezbędne są też schowki i pojemniki, w których dziecko mogłoby chować swoje skarby, ucząc się jednocześnie porządku. Oczywiście, konieczne jest również wygodne łóżko. Może w kształcie domku? Powstanie dodatkowe miejsce do wspaniałej zabawy.

Urządzając pokój przedszkolaka, nie możemy zapomnieć o stosownych do wieku dodatkach dekoracyjnych, jak np. lampy w formie samolotów czy balonów, radosne tapety na ścianach, kolorowe tkaniny czy wesołe grafiki. To one będą działać na jego wyobraźnię i kształtować gust.

Pokój ucznia

Po pójściu do szkoły tryb życia dziecka zasadniczo się zmienia. W związku z tym powinien też zmienić się jego pokój, tak by odpowiadał nowym potrzebom mieszkańca. Przede wszystkim musi się w nim pojawić kącik do nauki z meblami do pracy i przechowywania książek czy przyborów szkolnych. Ponieważ dziecko szybko rośnie, najlepiej wybrać biurko i krzesło o regulowanej wysokości blatu i siedziska.

Pamiętajmy jednak, że w okresie szkolnym uczeń nie tylko zdobywa wiedzę, ale uczy się także umiejętności życia w grupie. Warto więc stworzyć mu w pomieszczeniu warunki do spotkań z rówieśnikami. Kupmy zatem jeden czy dwa foteliki albo pufy. Jeśli nie starcza na nie miejsca, pomyślmy o niskiej półce-regaliku na podłodze z blatem wyłożonym poduchami – powstanie nie tylko pojemny schowek, ale i wygodne siedziska dla kilku dzieciaków. Nie zapomnijmy też o dekoracjach, odpowiadających zainteresowaniom dziecka. Ich widok będzie go zachęcał do rozwijania pasji.

Pokój nastolatka

Czas między dzieciństwem a dorosłością to okres największego buntu. Nastolatek na każdym kroku pragnie podkreślać niezależność, także w kwestii urządzenia swojego pokoju. Dajmy mu trochę swobody! Niech wybierze meble i ozdobi wnętrze w sposób, jaki mu najbardziej odpowiada. Nie przekonujmy go na siłę, że nasza koncepcja wystroju jest znacznie lepsza. Czuwajmy jednak, by pomieszczenie było funkcjonalne. Dobrze, jeśli znajdą się w nim wyraźnie wydzielone strefy: nocna z łóżkiem i szafą ubraniową, do nauki z biurkiem i półkami na książki oraz dzienna z miejscami do siedzenia, gdzie młody człowiek mógłby odpoczywać i przyjmować znajomych.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także