Kolekcja Spot firmy Vox. Fot. Vox

Kolekcja Spot firmy Vox. Fot. Vox

  • Autor: mg
  • 16 lis 2017 14:30 (aktualizacja: 20 lis 2017 09:22)

Jak zaaranżować wnętrze w stylu boho?

Coraz częściej słyszymy, że coś jest boho: ubrania, biżuteria, wystrój sali ślubnej, stylizowana sesja zdjęciowa, a nawet pościel, zegary czy kubki. Czym tak naprawdę jest styl boho? Skąd wziął się ten modny trend, który wymknął się z garderoby i zawojował salony? Jak stworzyć wnętrze, które jest boho nie tylko z nazwy?

Styl boho zawładnął modą, szczególnie tą ślubną i festiwalową. Jednak oznacza znacznie więcej niż kilka frędzli na torebce, kwiecista lub koronkowa długa sukienka i niesforna fryzura. Źródła stylu dziś nazywanego boho możemy szukać już w XIX wieku we Francji, a dokładnie w stylu życia artystycznej bohemy, który opierał się na awangardowym podejściu do sztuki i wolności twórczej. Ekscentryczne środowisko demonstrowało pogardę dla konwenansów. Swoją wiarę w wolność twórczą manifestowało poprzez ekstrawagancki sposób ubierania się i urządzania mieszkań. Inspiracja artystyczną bohemą ma też bezpośrednie przełażenie na nazwę stylu.

„Boho” była już muza Pablo Piccasa - Dora Maar, która z połączenia eleganckich strojów, wzorów i piór tworzyła teatralne stylizacje, które dziś uznane byłyby za boho. Styl ten swój renesans w modzie przeżył w latach 60. ubiegłego wieku, a za sprawą światowych projektantów, specyficznej mody festiwalowej i przesytu ugrzecznioną klasyką wrócił z hukiem również teraz i coraz odważniej przenika do pozamodowych dziedzin życia.
 
Współcześnie boho łączy tradycje cyganerii z kulturą hippisowską oraz elementami orientalnymi. Mnogość motywów i ich różnorodność sprawia, że nie łatwo jest boho ująć w ramy, a jednak styl ten jest specyficzny, bardzo wyrazisty i rozpoznawalny.

Projektantka wnętrz, ekspert Centrum Wyposażania Wnętrz Domoteka Eliza Kamińska, zauważa, że obecnie wszystkie sfery życia mieszają się jak nigdy dotąd: Aktorzy gotują, sportowcy doradzają nam w stylu ubierania, projektanci mody tworzą kolekcje wyposażenia łazienek. Żyjemy w czasach, w których można mieć wrażenie, że wszystko już zostało wymyślone. A jedyne co nam pozostaje, to czerpać z tego bogactwa. Wrażenie to może być spotęgowane ogromem dostępnych informacji i inspiracji. Z drugiej strony, czujemy potrzebę wyróżnienia się i podkreślenia swojego indywidualizmu. Wszystko to sprawia, że pojawiają się takie właśnie trendy.

Co styl boho oznacza w wystroju wnętrz?

Etniczne akcenty, wzorzyste dywany, meble o dekoracyjnych, misternie rzeźbionych frontach, lampiony, mocne kolory czy pióra można połączyć tylko w tym stylu. Choć na pierwszy rzut oka wnętrze boho przypomina jeden wielki patchwork, to nie ma w nim wielkiej przypadkowości. Spójność tworzą relacje między przedmiotami, wzorami i kolorami. Zestawianie pozornie niepasujących do siebie elementów i wzorów jest w stylu boho regułą. W boho można połączyć ze sobą srebro i złoto, metal i szkło z drewnem, stare i nowe przedmioty.

W tym stylu doskonale odnajdują się mocne akcenty kolorystyczne, kojarzące się z orientem – turkus, amarant, fuksja, przy czym jaskrawe kolory nigdy nie stanowią barwy dominującej wnętrza, a jedynie jej dopełnienie.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

Najciekawsze artykuły z serwisu codziennie w Twojej skrzynce