Pracownia w stylu loftowym na poddaszu. Fot. Komandor

Pracownia w stylu loftowym na poddaszu. Fot. Komandor

  • Autor: mg
  • 11 maj 2018 06:50 (aktualizacja: 14 maj 2018 10:47)

Jak zaprojektować pracownię lub biuro na poddaszu?

Wbrew pozorom poddasze może skrywać duży potencjał aranżacyjny. Przy odpowiednim zagospodarowaniu nieustawnych miejsc pod skosami może przeistoczyć się w ergonomiczne domowe biuro. Kluczem do sukcesu aranżacyjnego są odpowiednio dobrane meble na wymiar, które pozwolą efektywnie wykorzystać dostępną przestrzeń.

Pomimo kształtów mogących sprawiać trudności w umeblowaniu, pomieszczenie na poddaszu daje szerokie możliwości projektowe. Wystarczy tylko zastanowić się, jak efektywnie wykorzystać potencjalne miejsca na schowki, szafki i inne zabudowy meblowe. Przestrzeń z funkcjonalnym wyposażeniem zyska wszystkie cechy profesjonalnego biura. Pojemna szafa pozwoli przechowywać dokumenty, teczki i różnorodne akcesoria biurowe. Ukryjemy w niej także sprzęt biurowy, taki jak drukarka czy skaner, dzięki czemu zapanujemy nad ewentualnym chaosem i zaśmiecaniem przestrzeni do pracy. Odpowiednio dopasowane biurko i wygodny fotel biurowy zapewnią prawidłową postawę ciała podczas pracy przy komputerze. Nie należy pomijać również kwestii oświetlenia oraz dekoracji, które w dużym stopniu wpływają na stopień skupienia i kreatywność. Wszystkie te komponenty można połączyć w ciekawy sposób, tworząc poddasze, na którym chce się pracować.

Jak zabudować skosy?

Uważane zazwyczaj za problem aranżacyjny skosy mogą stać się atutem pomieszczenia, jeśli pomyślimy o nich jako o dodatkowej przestrzeni, którą możemy wykorzystać do przechowywania. W stworzeniu zabudowy trudno dostępnych zakamarków pomogą projektowane na wymiar systemy przesuwne. W zależności od potrzeb szafę można idealnie dopasować do własnych wymagań nie tylko pod względem wymiarów, ale także kształtu, liczby skrzydeł czy organizacji półek.

Funkcjonalne i estetyczne

W pomieszczeniach przeznaczonych na pracę liczy się przede wszystkim ergonomia. Jednak równie duże znaczenie ma tutaj estetyka wyposażenia i sposób, w jaki aranżacja pomieszczenia wpływa na naszą motywację. Zasada ta dotyczy zwłaszcza domowego biura, w którym czasem trudno o zachowanie koncentracji.

Modnym rozwiązaniem, które zapewni odpowiedni klimat do kreatywnej pracy, jest jasna, czysta przestrzeń w loftowym stylu. Surowa cegła na ścianach czy beton architektoniczny na podłodze doskonale oddadzą klimat profesjonalnej pracowni. Industrialną surowość kompozycji można przełamać, wprowadzając odświeżający akcent w postaci frontu szafy z białego szkła lakierowanego. Powierzchnia będzie odbijać światło dzienne, sprawiając, że wnętrze wyda się bardziej przestronne. Warto jednak pamiętać, że pracownia powinna być zaaranżowana zgodnie z upodobaniami użytkownika, a przede wszystkim dostosowana do specyfiki wykonywanej pracy. Dla jednych bowiem poddasze zaaranżowane w takim stylu będzie idealną przestrzenią do skupienia, natomiast inni potrzebują mocniejszych, energetyzujących akcentów, które nastroją ich pozytywnie do działania. Dlatego w razie potrzeby można pomyśleć także o wprowadzeniu mocniejszych kolorystycznych akcentów, takich jak np. front szafy w odważniejszej kolorystyce.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

Najciekawsze artykuły z serwisu codziennie w Twojej skrzynce