Projektując kuchnię dla seniora, trzeba pamiętać, żeby była ona nie tylko funkcjonalna, ale też bezpieczna. Fot. Kam

Projektując kuchnię dla seniora, trzeba pamiętać, żeby była ona nie tylko funkcjonalna, ale też bezpieczna. Fot. Kam

  • Autor: mg
  • 02 sie 2017 14:58 (aktualizacja: 03 sie 2017 14:57)

Jakie meble wybrać dla seniora? Kilka praktycznych rad

Meble projektowane z myślą o potrzebach seniorów muszą być nie tylko funkcjonalne, ale też bezpieczne w użytkowaniu. Przykładowo, w kuchni warto zaprojektować meble, które nie będą wymagały ani schylania się, ani też wchodzenia na krzesło.

Proces starzenia się społeczeństwa systematycznie postępuje. Ostatnie dane wskazują, że w Polsce żyje ponad 9 mln seniorów, a do 2050 roku liczba ta wzrośnie nawet o ponad 40%. W kolejnych latach zwiększy się też populacja osób w wieku 60-79 lat, a po 2026 roku znacznie wzrośnie liczba 80-latków. Jak należy zatem zaprojektować wnętrze dla seniora, żeby nie tylko było funkcjonalne, ale i bezpieczne?

Tak jak zmienia się nasza kondycja, potrzeby i nawyki, tak samo powinno zmieniać się otoczenie, w którym przebywamy. Wymiana mebli kuchennych na takie, przy których nie trzeba się schylać, lekkie krzesełka i taborety, które bez problemu mogą być przenoszone w inne miejsca domu – takie rozwiązania gwarantują funkcjonalność i wygodę na przyszłość. Bardzo ważnym elementem wykończenia wnętrz jest podłoga. Zbyt śliskie powierzchnie mogą spowodować upadek, a ten w konsekwencji może przyczynić się do poważnych problemów zdrowotnych, które u osób w podeszłym wieku ciągną się latami. Dlatego aranżując przestrzeń, warto patrzeć na mieszkanie całościowo.

Przy projektowaniu rozwiązań dla seniorów powinniśmy pamiętać przede wszystkim o ograniczeniach, z jakimi się borykają. Z biegiem lat codzienne czynności zaczynają zajmować coraz więcej czasu i sprawiają większe problemy. Z drugiej strony osoby starsze chcą cieszyć się życiem i niezależnością, a dzięki rozwojowi nauki i zmianom społecznym, pozostają aktywne o wiele dłużej niż było to możliwe jeszcze dwadzieścia lat temu. Dlatego też aranżując mieszkanie, warto pomyśleć o tym, żeby każde z pomieszczeń było funkcjonalne, bezpieczne, ale też wygodne. W kuchni dobrze jest zainwestować w meble, które nie wymagają schylania się, czy wchodzenia na krzesło, żeby sięgnąć ulubioną zastawę. Wszystkie akcesoria powinny być w zasięgu ręki seniora. Pokój dzienny to miejsce szczególne dla osób starszych, tutaj spędzają wiele czasu, dlatego warto pomyśleć o odpowiednim oświetleniu oraz wygodnej sofie lub fotelu z podnóżkiem, które zagwarantują należyty odpoczynek. Rozwiązań jest naprawdę wiele, trzeba się jedynie wczuć w potrzeby osoby starszej – mówi Katarzyna Jaros-Puzio, dekorator wnętrz i projektant IKEA. 


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

Najciekawsze artykuły z serwisu codziennie w Twojej skrzynce