Meble.com.pl - komfort na miarę

Projektując kuchnię dla seniora, trzeba pamiętać, żeby była ona nie tylko funkcjonalna, ale też bezpieczna. Fot. Kam

Jakie meble wybrać dla seniora? Kilka praktycznych rad

  • Autor: mg
  • 02 sie 2017 14:58 (aktualizacja: 03 sie 2017 14:57)

Meble projektowane z myślą o potrzebach seniorów muszą być nie tylko funkcjonalne, ale też bezpieczne w użytkowaniu. Przykładowo, w kuchni warto zaprojektować meble, które nie będą wymagały ani schylania się, ani też wchodzenia na krzesło.

Proces starzenia się społeczeństwa systematycznie postępuje. Ostatnie dane wskazują, że w Polsce żyje ponad 9 mln seniorów, a do 2050 roku liczba ta wzrośnie nawet o ponad 40%. W kolejnych latach zwiększy się też populacja osób w wieku 60-79 lat, a po 2026 roku znacznie wzrośnie liczba 80-latków. Jak należy zatem zaprojektować wnętrze dla seniora, żeby nie tylko było funkcjonalne, ale i bezpieczne?

Tak jak zmienia się nasza kondycja, potrzeby i nawyki, tak samo powinno zmieniać się otoczenie, w którym przebywamy. Wymiana mebli kuchennych na takie, przy których nie trzeba się schylać, lekkie krzesełka i taborety, które bez problemu mogą być przenoszone w inne miejsca domu – takie rozwiązania gwarantują funkcjonalność i wygodę na przyszłość. Bardzo ważnym elementem wykończenia wnętrz jest podłoga. Zbyt śliskie powierzchnie mogą spowodować upadek, a ten w konsekwencji może przyczynić się do poważnych problemów zdrowotnych, które u osób w podeszłym wieku ciągną się latami. Dlatego aranżując przestrzeń, warto patrzeć na mieszkanie całościowo.

Przy projektowaniu rozwiązań dla seniorów powinniśmy pamiętać przede wszystkim o ograniczeniach, z jakimi się borykają. Z biegiem lat codzienne czynności zaczynają zajmować coraz więcej czasu i sprawiają większe problemy. Z drugiej strony osoby starsze chcą cieszyć się życiem i niezależnością, a dzięki rozwojowi nauki i zmianom społecznym, pozostają aktywne o wiele dłużej niż było to możliwe jeszcze dwadzieścia lat temu. Dlatego też aranżując mieszkanie, warto pomyśleć o tym, żeby każde z pomieszczeń było funkcjonalne, bezpieczne, ale też wygodne. W kuchni dobrze jest zainwestować w meble, które nie wymagają schylania się, czy wchodzenia na krzesło, żeby sięgnąć ulubioną zastawę. Wszystkie akcesoria powinny być w zasięgu ręki seniora. Pokój dzienny to miejsce szczególne dla osób starszych, tutaj spędzają wiele czasu, dlatego warto pomyśleć o odpowiednim oświetleniu oraz wygodnej sofie lub fotelu z podnóżkiem, które zagwarantują należyty odpoczynek. Rozwiązań jest naprawdę wiele, trzeba się jedynie wczuć w potrzeby osoby starszej – mówi Katarzyna Jaros-Puzio, dekorator wnętrz i projektant IKEA. 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA