"Charta" to model fotela biurowego firmy Konig + Neurath. Fot. Konig + Neurath

"Charta" to model fotela biurowego firmy Konig + Neurath. Fot. Konig + Neurath

  • Autor: uk
  • 27 gru 2013 18:01

Jedność ciała i umysłu

W segmencie siedzisk biurowych oczywiście najistotniejszą rolę odgrywa ergonomia. Jednak producenci starają się połączyć funkcjonalne rozwiązania z estetyką. Niekiedy oznacza to „ukrywanie” wszelkich mechanizmów, a czasami wręcz przeciwnie – eksponowanie ich.

Tak, czy inaczej krzesła biurowe mają zapewnić nie tylko komfort dla ciała, ale i dla umysłu. Obecnie modne są siedziska o zaakcentowanych elementach, odpowiedzialnych za komfort i przystosowanie do indywidualnych wymagań użytkownika. Modele te charakteryzują się zazwyczaj czystą, geometryczną formą połączoną z różnorodnymi mechanizmami regulującymi m.in. wysokość i głębokość oparcia, a także wysokość podłokietników. Nie obejdzie się również bez odpowiedniej regulacji podparcia dla części lędźwiowej kręgosłupa. Trzeba jednak przyznać, że właściwie nie „wymyślono” niczego nowego w dziedzinie ergonomicznego siedzenia. Pomysły na wszelkie udogodnienia podczas pracy w pozycji siedzącej wydają się być wyczerpane. Właściwie „wyregulowane” jest wszystko. Jeśli chodzi o wzornictwo, to liczne rozwiązania ergonomiczne narzucają krzesłom dość masywną i „rozbudowaną” formę. W sposób naturalne elementy regulujące stają się często głównym akcentem wzorniczym, tym bardziej, że trudno zaprzeczyć walorom estetycznym np. polerowanej stali nierdzewnej.

Nic do ukrycia
Przykładem krzesła, eksponującego wartość ergonomicznego siedzenia jest model „Embody” firmy Herman Miller, który prezentuje wręcz „wizualną ucztę”. Tylna strona oparcia wyposażona jest dodatkowo w konstrukcję, której kształt przypomina kręgosłup. Konstrukcja ta zapewnia odpowiednie podparcie dla pleców, tym bardziej, że „ma na uwadze” naturalną krzywiznę kręgosłupa. Poza tym forma ta oraz dość wąskie oparcie umożliwiają nie tylko swobodny ruch ramion do przodu i do tyłu, ale też nieskrępowany ruch w ogóle. A to z kolei wpływa na lepsze krążenie, a tym samym na efektywniejsze dotlenienie mózgu. Innymi słowy, ideą przewodnią krzesła „Embody” jest komfort zarówno ciała, jak i umysłu. Jak podkreślił Jeff Weber, jeden z twórców „Embody”, zaadaptowanie nowoczesnej technologii do potrzeb pracownika jest najważniejszym priorytetem w kreowaniu stanowiska biurowego. Krzesło „Embody” to doskonałe rozwiązanie, biorące pod uwagę przede wszystkim zdrowie użytkownika – mówi Jeff Weber. Inne atuty „Embody” to możliwość regulacji odpowiedniej wysokości krzesła, wysokości podłokietników oraz podparcia dla miednicy.

Również japońska firma Okamura zaprezentowała kolekcje krzeseł („Luxos”), których konstrukcja zapewnia nie tylko komfort dla ciała, ale i dla umysłu. Oparcie jest elastyczne, składa się z trójwarstwowej struktury, pokrytej urethanem, zabezpieczającym tkaninę przed czynnikami zewnętrznymi, np. przed wilgocią. Siedzisko i oparcie wykonane są z żywicy syntetycznej o strukturze plastra miodu.


WASZE KOMENTARZE (1) + DODAJ KOMENTARZ

    • elena f, 2017-12-13 18:11:25
    Zgadzam sie dziś można w sumie za niewielkie nawet pieniądze kupić dobry i ładny fotel. Mój zakup w mebluj dom foteli limbo marki halmar okazał sie strzałem w przysłowiową dziesiątkę. Ma bardzo elegacko wyglądające i bardzo wygodne miejsca do pracy i wszyscy je sobie bardzo chwala.

Najciekawsze artykuły z serwisu codziennie w Twojej skrzynce