Kuchnia „Perła”, firma Meblobuk. Propozycja wykonana z drewna dębowego, lakierowanego na kolor ecru, wykończona pilastrami i wieńcami w tym samym kolorze. Fot. Meblobuk

  • Autor: Alicja Pietrowska
  • 27 gru 2013 18:01

Klimaty stylowej kuchni

Stylowe, klasyczne meble kuchenne kojarzą się z tradycją, elegancją i luksusem. Nadają wnętrzu unikalny charakter i indywidualny styl, spełniając jednocześnie najwyższe wymagania ergonomii i komfortu użytkowania.

Kiedy mówimy o kuchni stylowej, w wyobraźni pojawiają się obrazy ciężkich, masywnych, niezbyt komfortowych w użytkowaniu mebli, charakterystycznych dla czasów Ludwika XIV. Chociaż tego rodzaju meble odeszły już do lamusa, to ówczesna sztuka i wzornictwo nieustannie inspirują producentów. Projektanci chętnie pokazują dawne wzory w nowej „odsłonie”, wprowadzając tym samym do współczesnych domów przepych i splendor pałacowych salonów.

Projektowane współcześnie stylowe meble kuchenne zostały nieco zmodernizowane, nadal jednak zachowują pełnię elegancji i dostojeństwa. W ich stylistyce dominują bogate zdobienia i ornamenty, a bryły mebli, choć sprawiają wrażenie ciężkich i przytłaczających, charakteryzują się trwałą konstrukcją i precyzją wykonania.

Funkcjonalność „ukryta”

Zdaniem producentów, stosunkowo małe zainteresowanie meblami klasycznymi, oprócz ceny spowodowane jest także utartym poglądem, iż współcześnie produkowane meble stylowe i klasyczne nie są wystarczająco funkcjonalne. Nic bardziej mylnego. Masywne, drewniane fronty często kryją różnego rodzaju funkcjonalne rozwiązania, tj. systemy organizacji szuflad, cargo obrotowe czy też systemy narożne. Potwierdza to Andrzej Grabarczyk, właściciel studia kuchennego Kuchnie DUO. Obecnie produkowane kuchnie tzw. „wiejskie” są pod względem wizualnym bardzo zbliżone do tych sprzed lat. Wyposaża się je w samodomykające zawiasy z systemami amortyzującymi, nie mówiąc o szufladach, gdzie postęp poszedł jeszcze dalej, czy wyposażeniu szafek narożnych, które to teraz pozwala w maksymalny sposób wykorzystać pojemność szafek. – twierdzi Andrzej Grabarczyk, właściciel studia mebli kuchennych Kuchnie Duo.

W dobrym towarzystwie

Projektanci zgodnie twierdzą, że pełny urok mebli klasycznych oddaje odpowiednie otoczenie. Duży metraż, odpowiednie oświetlenie to według ich opinii elementy priorytetowe. Kuchnie klasyczne najlepiej prezentują się w większych wnętrzach, najlepiej z dość dużą powierzchnią okien, aby było widać jak najwięcej szczegółów. W pomieszczeniach ciemnych natomiast, bardzo korzystny, interesujący efekt można osiągnąć instalując na przykład oświetlenie we wnętrzu szafek ze szklanymi frontami. – potwierdza Tomasz Błaszczyk, projektant mebli kuchennych w firmie Fryderyk.

Nie tylko do pałacu

Oferta producentów stylowych mebli kuchennych jest zróżnicowana. Na uwagę zasługuje popularny ostatnio styl wiejski. Moim zdaniem będzie to naturalny oddech po epoce minimalistycznych rozwiązań, nowoczesnych, polerowanych i chłodnych powierzchni. Będzie to jednak powrót bardziej konsekwentny i projektowany, z naciskiem na dbałość o detal i jakość. Myślę też, że będzie wiele wariacji na temat kuchni stylizowanych. Sami chętnie eksperymentujemy, zestawiając klasyczne fronty z nowoczesnymi uchwytami, blatami kamiennymi i nowoczesnym sprzętem AGD. Stylizowane kuchnie to klimat, ciepło i niepowtarzalny nastrój, do którego nasi klienci będą coraz częściej wracali. – potwierdza Piotr Gierałtowski, właściciel pracowni Gierałtowski & Partnerzy, Extract Design.

Cechy charakterystyczne kuchni stylizowanej na wiejską to przede wszystkim proste formy mebli oraz surowe, ciepłe wykończenie drewnianych frontów. Szafki kuchenne, przecierane, ługowane lub bejcowane na różne odcienie brązu lub żółci, pozbawione są elementów dekoracyjnych charakterystycznych np. dla stylu dworkowego. Surowa forma mebla przełamywana jest niekiedy uchwytami, mosiężnymi bądź stylizowanymi na stare. Nie może również zabraknąć elementów determinujących stylistykę kuchni wiejskiej, czyli ozdobnych szafek z ażurowymi frontami, kolumienek czy witrażowych przeszkleń. Ważnym elementem wyposażenia zabudowy jest blat kuchenny, produkowany z naturalnych materiałów takich jak granit czy marmur.


WASZE KOMENTARZE (1) + DODAJ KOMENTARZ

    • borska, 2017-03-20 08:28:32
    Ależ piękna jest ta kuchnia, zresztą uwielbiam taki styl. Przecież kuchnia powinna być ciepła i przytulna. Podoba mi się ten reling nad płytą, niedawno oglądałam takie w Kuchnia na widelcu, muszę do nich znów zajrzeć i coś wybrać, tym bardziej, że z tego co pamiętam to były stosunkowo niedrogie.

Najciekawsze artykuły z serwisu codziennie w Twojej skrzynce