W śródziemnomorski klimat świetnie mogą wkomponować się meble, w których naturalne materiały zostaną zastąpione dekorami, fornirami czy innymi zdobieniami. Fot. Komandor

  • Autor: Marta Ustymowicz
  • 02 sie 2017 11:42 (aktualizacja: 03 sie 2017 12:16)

Klimatyczne meble. Do wnętrz inspirowanych południem

Urządzenie mieszkania lub domu w stylu śródziemnomorskim staje się coraz bardziej popularne, bo któż z nas nie chce na co dzień poczuć się jak w słonecznej Italii, Hiszpanii czy Grecji… Podpowiadamy, jak w kilku prostych krokach przeprowadzić efektowną metamorfozę.

Styl śródziemnomorski w wielu elementach podobny jest do rustykalnego, nie brakuje w nim inspiracji wprost zaczerpniętych ze wsi czy rybackiej osady. Lekkość, naturalność, a także wykorzystanie drewna to kluczowe cechy. Wnętrza bogate w ten materiał podświadomie odbieramy jako bardziej komfortowe i przytulne. W stylu śródziemnomorskim doskonale wyglądają drewniane meble, zwłaszcza te, które mają swoją historię. Niestety, nie zawsze mamy możliwość wstawienia masywnych szaf z litego drewna i - zamiast nich - decydujemy się np. na meble wykonane na wymiar, dopasowane do wielkości wnętrza oraz z dekorami bliskimi śródziemnomorskiemu nastrojowi.

W śródziemnomorski klimat świetnie mogą wkomponować się również meble, w których naturalne materiały zostaną zastąpione dekorami, fornirami czy innymi zdobieniami. Szeroka oferta płyt laminowanych z dekorami niemal identycznie odwzorowującymi naturalne czy bielone drewno oraz rysunek słojów, sęków czy żłobień potrafią oddać atmosferę śródziemnomorskich krajów. Poza tym meble na wymiar są o wiele bardziej praktyczne, dają większą swobodę aranżacji, a jednocześnie pozwalają zaoszczędzić miejsce – mówi Anna Wróbel, projektantka mebli firmy Komandor.

Styl śródziemnomorski wolny jest od wzorzystych motywów i pstrokatych dodatków. Zamiast tego, zauważyć można w nim delikatny, nieco surowy wystrój.  Ciekawym sposobem na przełamanie stonowanego wnętrza sypialni, pokoju dziennego lub przedpokoju może być szklany front szafy z fotografią nawiązującą do śródziemnomorskich klimatów. Łatwiej wtedy wrócić myślami do pięknych chwil spędzonych w trakcie urlopu lub po prostu… poczuć się jak na plaży – dodaje Anna Wróbel.

I w domu, i w mieszkaniu

Kto miał okazję odwiedzić któryś ze wspomnianych wcześniej krajów, ten wie, że nie brakuje tam zarówno przestronnych willi z dużymi pomieszczeniami, ale też mniejszych mieszkań wciśniętych w wąskie uliczki. W jednym i drugim przypadku możemy zaobserwować kilka charakterystycznych cech aranżacji wnętrz. Szerokie i wysokie okna sprawiają, że w pomieszczeniach jest jasno. Przy sufitach najczęściej znajdują się ozdobne belki i łuki. Na podłogach z kolei dominują naturalne materiały – kamień, cegła, gres. Ściany typowe dla śródziemnomorskiego stylu mają zazwyczaj kolor: biały, beżowy, żółty, ewentualnie jasnozielony lub błękitny. Mile widziany jest też efekt przecierki oraz wszelkie niedoskonałości w tynku, które wprowadzą artystyczny nieład.

Im większy metraż domu, tym szerszy wachlarz możliwości, co jednak nie oznacza, że w mieszkaniu w bloku nie może zagościć styl śródziemnomorski. W jaki sposób osiągnąć wymarzony efekt? Na przykład, dzięki stylizowanym panelom podłogowym imitującym drewno lub kamień, terakocie czy imitacji cegieł. Z kolei w kuchni sprawdzą się ściany z cegły i ręcznie malowane płytki nad zlewem (lub ich elementy). W łazience uwagę przykuje ceramika o nierównych krawędziach i niestandardowej nawierzchni. Preferowany kolor płytek to niebieski albo granatowy. Podobnie jest z meblami. Komody, regały czy szafy w dekorach bielonego drewna lub dekorach noszących znamiona podniszczenia przez samą przyrodę dają wrażenie autentyczności i naturalności. Odczucie to potęguje dodatkowo wrażenie dotykowe dzięki oryginalnym i głębokim strukturom. Odpowiednio stylizowane dęby, jesiony i sosny potrafią nadać meblom ciekawego wyglądu i zaaranżować wnętrze na styl śródziemnomorski – podkreśla Anna Wróbel, projektantka mebli firmy Komandor.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

Najciekawsze artykuły z serwisu codziennie w Twojej skrzynce