Krzesło Pantone firmy Vitra. Projekt: Verner Pantone. Fot. Vitra

Krzesło Pantone firmy Vitra. Projekt: Verner Pantone. Fot. Vitra

  • Autor: mg
  • 11 paź 2017 16:09 (aktualizacja: 13 paź 2017 12:58)

Krzesła i fotele z tworzyw sztucznych - zobacz słynne ikony designu!

Tworzywa sztuczne są wyjątkowo wdzięcznym, ale też niezwykle trudnym materiałem do produkcji mebli. Jednak w rękach wybitnych projektantów powstają z nich niezwykłe przedmioty, które zyskują status ikon designu. Prezentujemy słynne fotele i krzesła, które w 100% powstały z tworzyw sztucznych.

Karim Rashid - zobacz meble zaprojektowane przez ikonę światowego designu!

W meblarstwie tworzywa sztuczne chętnie łączone są z drewnem i metalem. Ciekawe efekty daje również zestawienie go ze szkłem. Jednak najciekawsze meble powstają, gdy do ich wyprodukowania zostaje wykorzystane samo tworzywo sztuczne, bez żadnych dodatkowych elementów. Wówczas objawia ono całą gamę swoich możliwości. 

Największym atutem tworzyw sztucznych jest ich plastyczność, dlatego produkowane z nich meble mogą przybierać najróżniejsze formy. Jedynym ograniczeniem jest wyłącznie wyobraźnia projektanta i względy funkcjonalne. Modelowane w ten sposób meble częstokroć przypominają bardziej rozrzeźbione dzieła sztuki niż przedmioty użytkowe. Dodatkowo tworzywa sztuczne otwierają szerokie możliwości barwienia i formowania powierzchni, z czego skrzętnie korzystają projektanci.

Jak wdzięcznym materiałem są tworzywa sztuczne, najlepiej świadczy fakt, że sięgali po nie tak znani w świecie międzynarodowego designu projektanci, jak Philippe Starck, Karim Rashid, Ronan & Erwan Bouroullecowie czy Jesper Morrison. Wiele z ich prac trafiło nawet do muzeów i galerii sztuki współczesnej.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

Najciekawsze artykuły z serwisu codziennie w Twojej skrzynce