×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Kuchnia 100 lat temu i dziś. Zobacz, co się zmieniło

Kuchnia 100 lat temu i dziś. Zobacz, co się zmieniło

Autor: Marta Ustymowicz
Dodano: 25 lip 2017 11:57
Zaktualizowano: 25 lip 2017 16:05

Gdyby gospodyni żyjąca na początku ubiegłego wieku przeniosła się w czasie do dzisiejszej kuchni, z pewnością nie uwierzyłaby własnym oczom. Zobaczcie, jak nasze kuchnie zmieniły się na przestrzeni stu lat.

Otwarte przestrzenie, wyposażone w wygodne ergonomiczne meble i nowoczesny sprzęt – tak wyglądają dzisiejsze kuchnie. Niewiele mają wspólnego z tymi sprzed wieku. Czy wyobrażacie sobie, że wówczas nie było tam lodówki, piekarnika ani nawet kuchenki gazowej? Nie wspominając już nawet o wygodnych i ergonomicznych meblach kuchennych.

Nie było łatwo

Jeszcze na początku XX wieku najważniejszym miejscem w kuchni był piec opalany drewnem lub węglem, a także duży stół, którego powierzchnia służyła zarówno do przygotowywania posiłków, jak i do ich do spożywania. Tylko osoby zamożniejsze mogły sobie pozwolić na kredens lub przeszkloną szafkę, w której przechowywano zastawę kuchenną. Z kolei do połowy ubiegłego wieku takie urządzenia, jak piekarniki, lodówki czy roboty kuchenne, bez których dziś trudno sobie wyobrazić gotowanie, uchodziły za dobra luksusowe. Zaczęło się to zmieniać dopiero w latach 50. i 60., kiedy to do kuchni weszły nowości techniczne. I choć w czasach PRL-u trzeba było ustawić się w bardzo długiej kolejce, żeby kupić nową lodówkę lub kuchenkę, to przygotowywanie posiłków stawało się powoli coraz łatwiejsze. 

Jednak kuchnia urządzana choćby w latach 90. ubiegłego wieku różni się ogromnie od aranżowanych obecnie. Dzisiejsi 40 i 50-latkowie, którzy wychowywali się w blokach z wielkiej płyty, często z niedowierzaniem patrzą na zmiany w kuchennym designie i technologii. Ciasne pomieszczenie ze standardowym szaro-burym zestawem mebli nieszczególnej urody to już z całą pewnością odległa przeszłość.

Najważniejsza stała się wygoda

W ciągu ostatnich lat zmienił się nie tylko wygląd mebli kuchennych, ale przede wszystkim ich wyposażenie - mówi Jakub Malinowski, specjalista ds. okuć meblowych Häfele. Ogromnym atutem współczesnych rozwiązań kuchennych, w przeciwieństwie do ich poprzedników sprzed kilkudziesięciu czy nawet kilkunastu lat, jest możliwość optymalnego wykorzystania przestrzeni. Dzięki temu nawet całkiem mała kuchnia może pomieścić wszystko, co potrzebne do jej sprawnego funkcjonowania. 

Dziś, urządzając kuchnię, doceniamy efektywne gospodarowanie przestrzenią, praktyczne schowki oraz łatwy dostęp do wszystkiego, co przechowujemy w szafkach kuchennych. Niezwykle ważna stała się wygoda. Z pewnością szafka, której wnętrze można wysunąć, będzie znacznie wygodniejsza od szafki otwieranej tradycyjnie – uważa Jakub Malinowski. Dlatego też coraz popularniejsze stają się np. szafki cargo. Dzięki systemowi wewnętrznych koszy zapewniają dostęp nie tylko od góry, ale także z obu boków. Można w nich nie tylko zmieścić potrzebne sprzęty czy zapasy żywności, ale także mieć do nich zawsze wygodny dostęp. W dodatku takie szafki dostępne są w różnych rozmiarach, dzięki czemu możemy wykorzystać nawet najmniejsze zakamarki.

Dużą wagę przywiązuje się również do ergonomicznych rozwiązań, które sprawiają, że prace kuchenne stają się prostsze i nie wymagają dużo wysiłku. Obecnie nawet otwieranie i zamykanie mebli bardzo różni się od tego sprzed lat – mówi Jakub Malinowski. Na pewno przydają się tu mechanizmy pozwalające na cichy domyk, podnośniki frontów górnych szafek czy też mechanizmy pozwalające na otwieranie mebli na dotyk bez konieczności montowania uchwytów. Dzięki takim rozwiązaniom cała przestrzeń może pracować niezwykle wygodnie.

Łatwiej i ładniej

Kuchnie naszych mam lub babć zdecydowanie różnią się od obecnych również sprzętem AGD. Jeszcze kilkanaście lat temu zdecydowanie dominowały kuchenki gazowe. Obecnie do wyboru są również indukcyjne i elektryczne, które nie tylko pozwalają zaoszczędzić czas potrzebny na ugotowanie danej potrawy, ale także znacznie łatwiej utrzymać je w czystości. Podobnie wygląda sytuacja, jeśli chodzi o lodówki. Kiedyś ich właściciele cieszyli się, gdy w ogóle chłodziły. Obecnie ich funkcje pozwalają na o wiele dłuższe przechowywanie żywności, choćby dzięki specjalnie wyodrębnionym strefom, w których panuje temperatura dostosowana do danego rodzaju produktów, np. nabiału lub owoców.

Postęp technologiczny zmienił też piekarniki. Dwadzieścia lat temu rzadko zdarzały się wyposażone w termostat. Obecnie nie tylko precyzyjnie można ustawić właściwą temperaturę pieczenia, ale także skorzystać z licznych funkcji, takich jak termoobieg, grill czy nawet elektroniczna książka kucharska, która wyświetla przepisy na panelu LCD.

Poza meblami i sprzętem AGD, istotne zmiany zaszły również w oświetleniu kuchni. Wystarczające dawniej centralne źródło światła, zastąpiło oświetlenie poszczególnych stref, np. blatu roboczego czy kuchenki. Często podświetlane jest także wnętrze szafek kuchennych – mówi Jakub Malinowski. Nowością jest natomiast oświetlenie szuflad przy ich otwieraniu. Coraz częściej używa się też światła do tworzenia wyjątkowego nastroju w tym miejscu, np. dzięki listwom LED umiejscowionym przy cokołach szafek. Sprzyja to nie tylko wygodzie pracy w kuchni, ale również tworzy wyjątkowy klimat w tym pomieszczeniu, sprzyjający nie tylko pracy, ale również miłemu spędzaniu tu czasu. Sto lat temu byłoby to nie do pomyślenia.

Jeśli ciekawią cię nowoczesne sposoby aranżacji kuchni, kliknij TUTAJ

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także