Meble.com.pl - komfort na miarę

W małej kuchni doskonale sprawdzają się jasne kolory i czerń w formie przeszkleń. Fot. IKEA

Kuchnia do 10 metrów. Tak urządzisz małą przestrzeń

  • Autor: Marta Ustymowicz
  • 02 marz 2015 08:10

O dużej i pakownej kuchni marzy niejedna z nas. Najczęściej musi nam jednak wystarczyć to co mamy, w więc niewielka kuchnia w bloku. Jak ją urządzić, aby mała przestrzeń stała się funkcjonalna? Już podpowiadamy.

W mieszkaniach, które obecnie się buduje, coraz więcej miejsca przeznacza się na kuchnie. Nie są to już ciasne "kiszki", bez okna czy też z jedną, krótką ścianą pod zabudowę. Jednak wielu z nas wciąż mieszka w blokach starego typu, a tam o dużej i ustawnej kuchni można jedynie pomarzyć. 

Paradoksalnie, małą kuchnię łatwiej jest funkcjonalnie urządzić, niż dużą. Mała powierzchnia sprawia, że decydujemy się na innowacyjne i bardzo pomysłowe rozwiązania. Współczesne meble do zabudowy, jak również te gotowe, dają wiele możliwości, dzięki czemu nawet najmniejsza kuchnia może być niezwykle praktyczna. Najważniejszą rzeczą w zabudowie małej kuchni jest całkowite wykorzystanie jej i tak już ograniczonej przestrzeni. Co więc warto w niej zastosować?

Szafki typu słupek z zbudowanym systemem cargo to niezwykle praktyczne rozwiązanie. To taka mała spiżarnia, ponieważ stosunkowo nieduża szafka, zapewnia bardzo wiele miejsca do przechowywania. Podobnie jest z szafkami cargo o szerokości 15 cm. Kiedy dobieramy meble kuchenne, to zazwyczaj zostają nam jakieś luki, które ciężko jest zagospodarować. W tym właśnie miejscu najlepiej sprawdzą się wąskie carga. Można w nich przechowywać butelki, np. z oliwą, lub wąskie przedmioty, jak deski do krojenia.

Kolejnym rozwiązaniem jest zabudowa AGD, która mimo, że nie zapewnia więcej miejsca, to praktycznie usytuowana i niekiedy zamknięta drzwiczkami frontu, daje poczucie niezagraconej, czystej przestrzeni. Warto wiedzieć, że w małych kuchniach zasada "mniej znaczy więcej", sprawdza się doskonale. Im mniej nastawiamy na widoku naczyń, małych sprzętów AGD czy kuchennych ozdób, tym przyjemniej kuchnia będzie się prezentować. Nie bez powodu minimalistyczne wnętrza uważa się za większe, niż są w rzeczywistości. 

Ciekawym rozwiązaniem, które pozwala na maksymalne wykorzystanie kuchennej przestrzeni są szuflady umieszczone na miejscu cokołów. To obszar, którego zazwyczaj nie wykorzystujemy, a może on stanowić doskonałe źródło dodatkowych schowków.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA