×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Kuchnia gotowa czy na wymiar - propozycje polskich i zagranicznych marek

Kuchnia gotowa czy na wymiar - propozycje polskich i zagranicznych marek

Autor: mg
Dodano: 07 cze 2019 09:32
Zaktualizowano: 17 cze 2019 13:04

Gotowa zabudowa czy meble na wymiar? Przed takim właśnie wyborem stają inwestorzy aranżujący wnętrze kuchni. Producenci i studia kuchenne mają bogatą ofertę przeznaczoną dla zwolenników obu rozwiązań.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat nastąpiła ewolucja postrzegania roli kuchni w przestrzeni mieszkalnej. Z pomieszczenia drugorzędnego, którego aranżacja spychana była na dalszy plan, awansowała do miana ulubionego wnętrza Polaków. W parze z tym poszła troska o jej wyposażenie, które miało być na równi funkcjonalne i estetyczne, nowoczesne i zgodne z aktualnie obowiązującymi trendami wzorniczymi. Nic dziwnego, że kuchnia, która ma obecnie zapewnić sukces sprzedażowy jej producentowi, powinna być przede wszystkim dopasowana do potrzeb użytkowników i ich stylu życia.

Producenci szybko zareagowali na wzrost zainteresowania meblami kuchennymi, wzbogacając swoje oferty o modele dopasowane do zmieniających się gustów inwestorów, różniące się zastosowanymi materiałami i stylistyką, wreszcie – wpisujące się cenowo w możliwości finansowe poszczególnych grup klientów. Równocześnie niczym przysłowiowe grzyby po deszczu zaczęły wyrastać jedno po drugim studia kuchenne służące pomocą w kompleksowym i profesjonalnym wyposażeniu kuchni. Tym samym Polacy zyskali możliwość wyboru pomiędzy produktami krajowymi i zagranicznymi, ekonomicznymi i luksusowymi.

Jakie w praktyce kryteria mają ostateczny wpływ na decyzje Polaków szukających optymalnej kuchni? Cena, która jeszcze kilka lat temu miała decydujące znaczenie, teraz jest jednym z kilku kryteriów, ważnym, ale nie jedynym. Coraz częściej liczy się bowiem także modny design i zgodność z aktualnymi trendami popularyzowanymi przez media społecznościowe i magazyny wnętrzarskie. W ten sposób za pośrednictwem wnętrza chcemy komunikować swoją indywidualność i gust. Oprócz estetyki, coraz większe znaczenie zaczyna odgrywać również jakość wykonania. Klienci są w stanie wygospodarować większy budżet na kuchnie, jeśli producent może zagwarantować im wieloletnie, bezproblemowe użytkowanie. W praktyce oznacza to zastosowanie jakościowych prowadnic, pojemnych i funkcjonalnych szuflad, ułatwiających przechowywanie organizerów, nowoczesnych carg, systemów cichego domyku itp. Wszystkie te elementy mają niebagatelny wpływ na komfort użytkowania mebli, a co za tym idzie na zadowolenie klientów.

Gotowe, gdy liczy się cena

Obecnie na rynku mebli dostępne są dwie główne opcje sprzedażowe – gotowe zabudowy kuchenne oraz tzw. kuchnie na wymiar, przygotowywane z myślą o konkretnym pomieszczeniu. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Różne też są przesłanki, którymi kieruje się inwestor, decydując się na jedno z nich.

Trzeba przyznać, że gotowe zabudowy kuchenne są przede wszystkim tańsze, gdy zestawimy je z meblami przygotowywanymi pod konkretny wymiar. Wynika to z prostego faktu – powtarzalność elementów mebli gotowych pozwala na ich masową produkcję, a tym samym obniżenie kosztów. Właśnie finanse podnoszone są zwykle jako główny argument przesądzający o wyborze gotowych zabudów kuchennych.

Aspektu tego nie można rozpatrywać wyłącznie w kontekście możliwości finansowych inwestora. Należy pamiętać również o rynku mieszkań na wynajem, mieszkaniach komunalnych czy też zasiedlanych tymczasowo, które w krótszej czy dłuższej perspektywie mają zostać zamienione na większe. W tych wszystkich przypadkach gotowe zabudowy kuchenne są praktycznym i  trafionym wyborem. 

Fakt, że w przypadku przeprowadzki gotowe zabudowy kuchenne można bez większego problemu zdemontować, przewieźć i korzystać z nich w nowym miejscu, stanowi dodatkowy atut. Dzięki temu zmiana lokalizacji nie stanowi przeszkody w ponownym użyciu starych mebli. Pod warunkiem oczywiście, że idealnie dopasowana zabudowa nie jest priorytetem inwestora.

Przy tym nie należy zapominać, że kuchnie gotowe zdecydowanie łatwiej jest zamontować i nie potrzebują one specjalnego przygotowania pomieszczenia. W zasadzie z montażem powinien poradzić sobie każdy majsterkowicz.

Kuchnia modułowa jest dość prosta w montażu i aranżacji, tak jak układanka z klocków. Każdy z „kawałków” możemy ze sobą łączyć, by w efekcie końcowym zbudować swoją wersję idealnego wnętrza – mówi Błażej Dzierżyński, przedstawiciel salonu meblowego RS Design, i dodaje, że kuchnie modułowe nie oznaczają gotowego zestawu, lecz model, który został skatalogowany do danej kolorystyki i pasuje do szafek dolnych i górnych. Jego zdaniem, każda kuchnia robiona pod wymiar również jest składana ze standardowych szafek, ewentualnie jedna z nich robiona jest w nieszablonowym wymiarze, więc kuchnie na wymiar od modułowych różni głównie cena i jest to najbardziej drastyczna różnica.

Oprócz tego, gotowe meble kuchenne są do kupienia niemalże „od ręki”. To dobra opcja dla wszystkich, którzy szybko potrzebują urządzić kuchnię. Poza tym doceniają oni fakt, że w każdej chwili łatwo jest dokupić do nich dodatkowe elementy, gdy zmienią się potrzeby lub możliwości finansowe.

Generalnie rzecz biorąc, gotowe meble kuchenne to dobre rozwiązanie przede wszystkim do pomieszczeń o większej powierzchni i standardowym rzucie. Poza tym na pewno sięgną po nie ci, którym zależy na czasie, nawet kosztem ograniczonego wyboru kolorów i wzorów (z konieczności wybiera się z aktualnie dostępnej oferty producenta).

Na wymiar, gdy liczy się oryginalność

Niebagatelny wpływ na kierunek rozwoju rynku mebli kuchennych miały zmiany na rynku budowlanym. Obecnie w zasadzie nie buduje się już osiedli z jednakowymi mieszkaniami. Budownictwo staje się coraz bardziej zindywidualizowane, a każdy klient chciałby mieć unikalną kuchnię.

Meble na wymiar to jedyna możliwość aranżacji wnętrz zindywidualizowanych, zrywających ze stereotypem. A tych na rynku stale przybywa. Kuchnie w loftach czy zlokalizowane na poddaszu to tylko wybrane przykłady.

Opcję „na wymiar” wybierają najczęściej osoby, które chcą mieć coś wyjątkowego, niepowtarzalnego, a przede wszystkim dopasowanego do ich indywidualnych preferencji. Odpowiednia wysokość blatu, ergonomia dostosowana do ich wymagań, określone rozmieszczenie sprzętów agd, szuflad i powierzchni szafkowych... Nic dziwnego, że proces powstawania takiej kuchni trwa nawet kilka miesięcy, dlatego robią to częściej klienci, którzy nie czują presji czasu.
Poza tym meble na wymiar świetnie sprawdzą się w pomieszczeniach o niewielkim metrażu, w których każdy skrawek powierzchni wymaga praktycznego zagospodarowania. W takiej sytuacji pojawia się potrzeba zabudowania w kuchni każdej wolnej przestrzeni. Na naszym rynku popularna jest zatem wysoka zabudowa sięgająca sufitu czy też ciągnąca się przez całą długość ścian.

Nie należy również zapominać o coraz bardziej popularnej koncepcji kuchni otwartych, tworzących wraz z salonem jedoprzestrzenne wnętrze. W takiej sytuacji jednorodność stylistyczna jest konieczna. Można ją uzyskać właśnie dzięki meblom powstałym na specjalne zamówienie.

Generalnie rzecz biorąc, meble na wymiar dają niepowtarzalną możliwość dopasowania stylu aranżacji do naszych indywidualnych potrzeb i wyobrażeń. Dzięki nim inwestor sam podejmuje decyzję zarówno o wymiarach, jak i użytych materiałach.

Jednak za komfort wyboru musimy zapłacić więcej niż za fabrycznie przygotowaną zabudowę kuchenną. Na jej koszt składają się bowiem dodatkowo – mierzenie, projekt i profesjonalny montaż.

W zasadzie jedyną istotną przeszkodą podczas montażu mebli „szytych na miarę” mogą być błędy wykonawcze utrudniające precyzyjne połączenie poszczególnych elementów.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także