×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Kuchnia idealna - jak ją zaprojektować?

Kuchnia idealna - jak ją zaprojektować?

Autor: mg
Dodano: 16 sie 2018 12:39
Zaktualizowano: 20 sie 2018 15:27

Każdy ma swoje wyobrażenie na temat tego, jak powinna wyglądać i być urządzona idealna kuchnia. Oto kilka wskazówek, których warto przestrzegać, aranżując to wnętrze.

Czytaj też: Meble kuchenne - wybierz wnętrze, które pasuje do Ciebie

1. Zaprojektowana z głową

W każdej kuchni znajduje się pięć stref: zapasów, przechowywania, zmywania, przygotowywania, gotowania i pieczenia. Pierwszą czynnością powinno być optymalne rozplanowanie najważniejszych trzech urządzeń w kuchni, a mianowicie: lodówki, zlewozmywaka i płyty grzewczej/piekarnika, aby całość była jak najbardziej funkcjonalna i ergonomiczna. Tworzą one wierzchołki tzw. „trójkąta roboczego”, czyli zasady organizującej wygodną i szybką pracę w kuchni. Każda kuchnia jest inna, dlatego też proces planowania jest indywidualny dla każdego klienta. Należy pamiętać m.in. o tym, by nie umieszczać płyty grzewczej zbyt blisko zlewozmywaka, aby wygospodarować miejsce na blat roboczy, zachować odpowiednie odległości między szafkami, by wszędzie był swobodny dostęp - mówi Piotr Różański, ekspert salonów Agata.

2. Dopasowana do pomieszczenia

W parze z planowaniem trzech głównych stref powinno iść dokładne mierzenie całej powierzchni i wszystkich odstępów między poszczególnymi komponentami. Ważne parametry to m.in. odległość od podłogi do sufitu i okien oraz szerokość ścian. Należy zanotować, gdzie znajdują się wszelkiego rodzaju przyłącza i instalacje, krawędzie oraz elementy wystające ze ścian.
 
Dobrym pomysłem jest stworzenie prostego rzutu pomieszczenia, z nałożonymi wymiarami i zaznaczonymi przyłączami. Taki bazowy plan jest bardzo pomocny na etapie rozmowy z naszymi doradcami w salonie - komentuje Piotr Różański.

3. Dostosowana do potrzeb

Wyróżniamy cztery główne typu zabudowy kuchennej: jednorzędowy, dwurzędowy, w kształcie litery „L” oraz litery „U”. Zazwyczaj o doborze odpowiedniego ustawienia decyduje wielkość, układ pomieszczenia oraz rozmieszczenie przyłączy, jednak często zdarza się tak, że jest to wyłącznie nasz subiektywny wybór.
 
Wygodnym i modnym rozwiązaniem są wyspy kuchenne, pełniące funkcję dodatkowego blatu. Należy jednak pamiętać, że taka opcja sprawdzi się tylko u posiadaczy dużych, przestronnych kuchni. Nie stosujmy modnych rozwiązań na siłę, ponieważ nie przyniesie to oczekiwanych rezultatów - ocenia Piotr Różański.

4. W Twoim stylu

Aranżacja i wystrój kuchni powinny współgrać z resztą Twojego domu. Jeśli jesteś zwolennikiem ciepłych, przytulnych wnętrz, to taka również powinna być Twoja kuchnia. Duże możliwości dają  systemy modułowych mebli kuchennych. Dzięki możliwości dowolnego dopasowania wielkości szafek, ich rozkładu i zabudowy, można dopasować kuchnię idealnie do swoich potrzeb. Szeroki wybór frontów, korpusów, blatów czy uchwytów sprawia, że Twoja kuchnia może być dokładnie taka, o jakiej marzysz. Możesz zdecydować się na ponadczasową klasykę, modny i nowoczesny efekt totalnej bieli, mocne, energiczne kolory czy nigdy niewychodzące z mody, naturalne kolory drewna.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także