Meble.com.pl - komfort na miarę

Aneks kuchenny może być ozdobą otwartego wnętrza. Ciekawie zagospodarowane szafki będą wyglądały niczym obraz ścienny. Projekt: Monika Gorlikowska Fot. Bartosz Jarosz

Kuchnia na zamówienie. Tak możesz ją urządzić

  • Autor: Marta Ustymowicz
  • 03 gru 2015 09:47 (aktualizacja: 30 gru 2015 08:31)

Aranżacja kuchni to nie lada wyzwanie. Zobacz, jakie rodzaje zabudowy proponują architekci wnętrz.

Zanim podejmiemy współpracę ze stolarzem, który wykona nam naszą wymarzoną kuchnię, warto przemyśleć to, czego potrzebujemy. Do wyboru mamy wiele rodzajów zabudowy - jednorzędową, zwaną inaczej aneksem kuchennym, zabudowę dwurzędową, w kształcie litery L lub U, jak również aranżacje z wyspą lub półwyspem. 

Rodzaj zabudowy, jaki wybierzemy powinien całkowicie odpowiadać naszym potrzebom, jak również powierzchni, jaką możemy zagospodarować. W małych mieszkaniach doskonałym rozwiązaniem są kuchnie otwarte na salon. Dzięki temu wnętrze wydaje się o wiele większe niż jest w rzeczywistości. Warto wówczas zastosować aneks, jak również zabudowy w kształcie litery L. Taką kuchnię z powodzeniem można przedzielić od strefy dziennej półwyspem, który nie tylko zasłoni nieco kuchenny nieporządek, ale również będzie alternatywą dla stołu jadalnianego. 

Duże wnętrza kuchenne dają nam znacznie większe pole do popisu. Doskonałym rozwiązaniem są zabudowy na każdej ze ścian z wyspą na środku pomieszczenia. Wyspę można pozostawić pustą, która będzie wówczas służyła za miejsce do spożywania posiłków lub jako dodatkowy blat roboczy. Dobrym rozwiązaniem jest również umieszczenie na wyspie płyty grzejnej. Okap wyspowy zawieszony tuż nad nią będzie wówczas wspaniałą dekoracją kuchni. 

Wąskie kuchnie bywają często najtrudniejsze to urządzenia. Pomieszczenia o szerokości 3-4 metrów najlepiej zagospodarować zabudową w kształcie litery L, jeśli zaś wnętrze ma nieco większą szerokość - zabudową dwurzędową. Zapewnia ona doskonałą komunikację pomiędzy strefami w kuchni. W wąskich kuchniach doskonale prezentuje się również kuchnia bez górnej zabudowy. Brak podwieszanych szafek sprawia, że aranżacja wygląda lekko i optycznie wydaje się większa. Jest to jednak rozwiązanie dobre dla tych, którzy nie potrzebują wiele miejsca do przechowywania. 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA