Meble.com.pl - komfort na miarę

Skandynawski minimalizm z wykorzystaniem blatów Noble Carrara. Fot.: Technistone

Kuchnia skandynawska. Dobierz do niej jasny blat

  • Autor: Alicja Pietrowska
  • 22 sie 2016 11:39 (aktualizacja: 22 sie 2016 11:47)

Aranżacje rodem z Północnej Europy na dobre zagościły w naszych wnętrzach. Przeważa w nich jasna kolorystyka oraz naturalne materiały wykończeniowe.

Jasne, rozświetlone wnętrza, urządzone prosto i funkcjonalne to główne wyznaczniki stylu skandynawskiego, nawiązującego do aranżacji domów najchłodniejszej części Europy. W mieszkaniach zaprojektowanych w owej stylistyce dominuje biel oraz drewno. Do niedawna minimalistyczny szyk przełamywany był wielobarwnymi dodatkami w postaci wyeksponowanych na półkach kolorowych naczyń, wzorzystych dekoracji czy jaskrawych bibelotów. Obecnie jednak skandynawskie aranżacje pojawiają się głównie w minimalistycznej odsłonie, przez co są nie tylko ponadczasowe, ale także pełne subtelnej elegancji, wzbogaconej o nastrojowe ciepło drewna. 

W 2016 roku styl skandynawski zyskał nowe oblicze – nabrał minimalistycznego charakteru, tworząc niezwykle wyrafinowaną przestrzeń, pozbawioną nadmiaru wielobarwnych dodatków. Taka stylistyka urzeka niewymuszoną elegancją, atrakcyjnie prezentując się szczególnie w kuchniach, którym przyświeca idea nowoczesnego, jednak naturalnego szyku. Aby w efektowny sposób zestawić skandynawską naturalność i minimalistyczne wyrafinowanie, można połączyć ze sobą faktury drewna i marmuru – pozornie różne, posiadające jednak podobne, szlachetne oblicze.

Styl skandynawski, nawet w swojej minimalistycznej wersji, powinien być harmonijny, zarówno w zakresie faktur, materiałów, jak i form mebli. Wybierając elementy zabudowy warto więc przyjrzeć się ich liniom – czy są prostopadłe? Równoległe? A może kierują się pod skosem? Wertykalno-horyzontalną geometrię wnętrza wyznaczaną przez kontury jasnych elementów zabudowy, takich jak fronty szafek czy blat można zdynamizować za pomocą diagonalnych linii elementów drewnianych. Mogą to być kuchenne stojaki na wino czy urzekające prostotą drewniane podpory pod blat roboczy. Pamiętać jednak należy, że minimalistyczna biel jest kolorem bardzo wymagającym, dlatego materiały użyte do stworzenia takiej aranżacji muszą być wielofunkcyjne, a także spełniać najwyższe standardy jakości.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA