Meble.com.pl - komfort na miarę

Kuchnia "Justyna" (Stolkar) - z mdf-u na wysoki połysk. Fot. Stolkar

Kuchnia stawia warunki

  • Autor: Katarzyna Hryniewicka
  • 27 gru 2013 18:01

Meble z drewna czy z materiałów drewnopodobnych? Trudno znaleźć w branży meblarskiej dylemat bardziej zasadniczy. Wybór odpowiedniego surowca, z którego tworzone będą meble, jest szczególnie trudny w przypadku aranżacji wnętrz kuchennych.

Warunki, jakie na ogół panują we wnętrzach kuchennych, trudno nazwać sprzyjającymi dla mebli. To tu, jak w żadnym innym pomieszczeniu, blaty i fronty szafek są narażone na uszkodzenia mechaniczne np. poprzez zarysowanie nożem bądź upadającym naczyniem, a także na wszelkiego rodzaju zabrudzenia np. produktami spożywczymi czy wylanymi napojami. Kuchenne szuflady, a dokładniej ich prowadnice, jak również systemy carg niezmiernie często są przeciążane, a dodatkowo bywają wysuwane wielokrotnie w przeciągu każdego dnia i tygodnia. Na kuchenne meble nie wpływają dobrze również takie czynniki jak: rosnąca podczas przygotowania posiłków temperatura i zmieniający się poziom wilgotności, który nota bene akurat w tym wnętrzu i tak jest zazwyczaj wyższy niż przeciętnie. A przecież wszystkich tych elementów w domowej kuchni po prostu nie sposób uniknąć. W obliczu tych faktów wybór (przynajmniej pod względem funkcjonalności) materiału, z jakiego mają zostać wykonane kuchenne meble, nie należy do prostych. Tym bardziej, że zabudowa ta musi korespondować i estetycznie współgrać ze stylistyką i wystrojem pozostałych pomieszczeń. Dwie główne możliwości, z jakich skorzystać mogą producenci i ostateczni konsumenci to drewno i materiały je imitujące – uszlachetniane na różne sposoby płyty drewnopodobne. Jakie są ich mocne i słabe strony?

Zalety będące wadami

Lista zalet, jakie posiada drewno jest bardzo długa. Na jej pierwszym miejscu jest naturalność, która pociąga za sobą absolutną niepowtarzalność, charakterystyczną dla wszystkich materiałów tworzonych przez naturę, a nie w procesie seryjnej produkcji organizowanej przez człowieka jak np. marmuru. Rysunek i układ słojów, rozmieszczenie sęków, naturalne przebarwienia, a w szczególności wyjątkowe wrażenia haptyczne – to wszystko jest w zasadzie nie do podrobienia. Drewno i wykonane z niego meble są ponadczasowe. Jest to związane zarówno z wartością surowca – samego drewna, z jego różnorodnością, jak i z możliwościami ukrytymi w maestrii wykonania. – mówi Nina Nikończuk z Arino House.

Cechą nie do przecenienia jest również duża możliwość modelowania formy drewna. Dzięki relatywnie wysokiej elastyczności oraz podatności na działanie wody i temperatury, materiał ten można swobodnie kształtować, nadając mu finezyjne kształty. Z kolei miękkość surowca pozwala na wykonywanie frezów i rzeźbienie ozdobnych ornamentów będących wręcz obowiązkowym elementem cieszących się dużą popularnością kolekcji stylizowanych. Szczególnie w obliczu kuchennych wymagań nie bez znaczenia jest też fakt, że jako materiał bakteriostatyczny drewno jest łatwe do utrzymania w czystości.

Duża plastyczność drewna pozwala na kształtowanie różnorodnych form – gięte fronty, pilastry, łuki i ozdobne blendy to nieodłączne elementy dekoracyjne kuchni klasycznej. Bogactwo stylistyki i możliwość renowacji pozwalają na uzyskanie dodatkowych efektów wizualnych. Drewno daje nam gwarancję, że kuchnia będzie nie tylko trwała, ale również wyjątkowa. – mówi Mariusz Serafin, dyrektor ds. marketingu i aranżacji Black Red White.

Największą „wadą” drewnianych mebli, która skutecznie zniechęca klientów do ich zakupu jest cena tego surowca. Drewno jest drogie. Dlatego od początku kryzysu zainteresowanie tym materiałem systematycznie się zmniejsza. Jak wynika z naszych statystyk udział w sprzedaży kolekcji drewnianych spadł z 50% do 30%. Za to widocznie zwiększa się popyt na rozwiązania tańsze, a więc na materiały drewnopodobne. – mówi Piotr Matuk. Zjawisko to nie dziwi tym bardziej, że coraz częściej produkty imitujące drewno wydają się bardziej prawdziwe niż naturalny materiał.

Imitacja lepsza niż oryginał

Produkty drewnopodobne jak sama ich nazwa wskazuje są największym zagrożeniem i najbardziej popularną alternatywą dla drewna. Dzięki zastosowaniu coraz nowocześniejszych technologii, pozwalają na uzyskanie rysunku można rzec doskonałego – powtarzalnego i idealnie wybarwionego. Coraz wierniej imitujące drewno papiery dekoracyjne wprowadzają w błąd mniej doświadczonych klientów, tak że mają oni wrażenia obcowania z naturalnym materiałem. Imitacje pozwalają ponadto na śledzenie wzorniczych nowinek i podążanie na oryginalnymi trendami, ale jednocześnie wykluczają tworzenie ponadczasowych kolekcji.

Przy produkcji mebli nowoczesnych stosujemy płyty fornirowane i materiały inne niż drewno, ale z naciskiem na obowiązujące w danej chwili trendy wzornicze. Urządzając dom trzeba zwrócić uwagę, że meble z nowoczesnychmateriałów podlegają modzie, a ta zmienia się co kilka lat. Jeszcze niedawno na rynku można było zaobserwować duży popyt na łączenie aluminium ze szkłem piaskowanym, a już rok temu czołowe miejsce zajmowały płyty z forniru modyfikowanego. W tej chwili boom przeżywa kolor biały i kremy. – mówi Nina Nikończuk.

Dodatkową zaletą płyt drewnopodobnych jest to, że pozwalają one na większą swobodę aranżacyjną i na uzyskanie bardziej zaskakujących efektów wizualnych ważnych zwłaszcza w aranżacjach na wskroś nowoczesnych. Największe znaczenie ma tutaj sposób uszlachetnienia płyt. Nawet dwie wybarwione na ten sam kolor formatki mogą wywierają zupełnie inne wrażenie gdy są wykończone w odmienny sposób – np. gdy jedna jest lakierowana na wysoki połysk, a druga pokryta jest laminatem.

Materiały drewnopodobne mają jeszcze jedną zaletę, która w oczach niektórych klientów stawia je ponad naturalnym drewnem – są bardziej odporne na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, termiczne i chemiczne. Nie odbarwiają się tak łatwo, można je czyścić silniejszymi środkami poddawać działaniu chociażby kwasów owocowych. Jako materiał znacznie twardszy i pokryty specjalnymi powłokami wydaje się być w związku z tym bardziej odpowiednie do wnętrz kuchennych. Ale paradoksalnie cecha ta wcale nie sprawia, że meble z płyt mogą służyć dłużej niż te wykonane z drewna. Każdy materiał można zniszczyć. Pytanie co dalej? Z reguły meble nowoczesne np. wykonane z płyt MDF, których nie da się w żaden sposób odnowić po zniszczeniu – po prostu wymieniamy, podczas gdy meble drewniane możemy poddać renowacji. 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA