Rustykalną białą kuchnię można ożywić dodatkami. Fot. Studio Max Kuchnie A&K

Rustykalną białą kuchnię można ożywić dodatkami. Fot. Studio Max Kuchnie A&K

  • Autor: Marta Pancewicz
  • 18 paź 2017 08:25 (aktualizacja: 19 paź 2017 09:13)

Kuchnia w stylu rustykalnym. Poznaj ten styl

Rustykalny styl wciąż zajmuje wysoką pozycję wśród kuchennych aranżacji. Takie kuchnie urzekają swoim sentymentalnym urokiem, ciepłem i nastrojem.

Styl rustykalny w kuchni – poznaj jego wyznaczniki

Oczywiście nie możemy sobie urządzić kuchni od tak. Aby stworzyć prawdziwy rustykalny klimat, powinniśmy się trzymać kilku ważnych zasad, oraz spełnić kilka warunków. Najważniejszą kwestią w kuchni w stylu rustykalnym są meble. Powinny być one wykonane z naturalnych materiałów takich jak drewno, kamień, cegła, wiklina czy ceramika. Większość przedmiotów, które będą znajdować się w kuchni również powinny być utrzymane w takiej stylistyce. Nieodłącznym elementem kuchni rustykalnej są ceramiczne lub gliniane naczynia, drewniane łyżki, mosiężne garnki czy koronkowe obrusy. Można również w nich spotkać witraże, liczne dekoracyjne gzymsy czy ludowe ozdoby. Oczywiście wiele przedmiotów celowo jest postarzana, aby sprawiały wrażenie autentycznych – dodatków z dawnych lat. 

Kwestia dodatków i dekoracji

Tak naprawdę kuchnie urządzone w stylu rustykalnym mogą nawiązywać do różnych regionów. Możemy tutaj wyróżnić kuchnie, które urządzone są w stylu łowickim, krakowskim czy góralskim. Poszczególne 'nurty' odróżnia się poprzez specyficzne zdobienia mebli, dekoracje czy stylizowane hafty, jednak wiele elementów także je łączy.
Mowa o różnego rodzaju pojemnikach, które są oczywiście bogato zdobione. Kolorowe słoiczki, wiklinowe koszyczki – te wszystkie elementy muszą znaleźć się w kuchni w stylu rustykalnym. Są one starannie poukładane na półkach czy oknach, czy też wieszane na ścianach. Dodatkowo, na ścianach znajdują się rodzinne fotografie oraz obrazy i pejzaże. Ładną ozdobą w stylu rustykalnym są również wzorzyste talerze, które wiszą na ścianach. Natomiast na stole i w kredensie królują koronki – i mniejsze i większe.

Styl rustykalny to taki uroczy chaos, który nadaje ten specyficzny, ciepły i wyjątkowy klimat. Wchodząc do kuchni rustykalnej od razu czujemy się jak u babci – jest miło i bezpiecznie.

Meble, ściany i podłoga

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, meble w kuchni rustykalnej muszą być wykonane z naturalnych materiałów. Najczęściej do takich aranżacji wybiera się dość charakterystyczne meble – stare kredensy, drewniane masywne stoły i szafki, które sprawiają wrażenie zniszczonych. Podłoga powinna składać się z drewnianych desek lub płytek ceramicznych. Ściany powinny być wyłożone płytkami, które będą pasować do całości.

Czytaj również: 10 sposobów na białą kuchnię

 


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

Najciekawsze artykuły z serwisu codziennie w Twojej skrzynce