×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Kuchnia z dużym oknem - jak ją funkcjonalnie zaaranżować

Kuchnia z dużym oknem - jak ją funkcjonalnie zaaranżować

Autor: mg
Dodano: 01 kwi 2019 10:39
Zaktualizowano: 10 kwi 2019 11:23

Kuchnia z oknem to bardzo atrakcyjne rozwiązanie aranżacyjne. Okno doświetla wnętrze, zapewnia również lepszą wentylację kuchni i przyjemne spędzanie czasu, szczególnie gdy widok za oknem cieszy oko. Ale okno to też wyzwanie.

Dostęp do naturalnego światła i dekoracyjny charakter to niewątpliwie zalety kuchni z oknem. Projektując zabudowę meblową wokół okna, musimy jednak pamiętać o kilku ważnych rzeczach. 

Wszystko zależy od wysokości

Sposób aranżacji zabudowy meblowej w kuchni z oknem zależy od wysokości, na jakiej okno jest zamontowane. Jeżeli jest umieszczone nisko nad podłogą, ogranicza to możliwość zabudowania ściany szafkami, których standardowa wysokość wynosi 85-90 cm.

Wysokość szafek stojących wpływa na wysokość strefy roboczej, czyli blatu, a ta warunkuje komfort podczas wykonywania prac kuchennych - przypomina Sylwia Kowalska-Mikutel, projektantka Spółki Meblowej Kam. Zbyt niski blat wymusi pochyloną pozycję, która jest niekorzystna dla naszych pleców. Jeżeli wysokość zamontowania okna nie pozwala na ergonomiczne zaprojektowanie dolnych szafek, powinniśmy z nich zrezygnować na rzecz innych rozwiązań.

Pod oknem można zaprojektować niższą zabudowę służącą jako siedzisko lub postawić stół z krzesłami. Wielu producentów mebli kuchennych oferuje możliwość doboru modelu idealnie współgrającego ze stylistyką zabudowy, w takim samym dekorze. Nawet w przypadku małych wnętrz o ograniczonych możliwościach aranżacyjnych można zdecydować się na niewielki stół, a krzesła zastąpić taboretami - zajmują mniej miejsca, a dodatkowo można je wsunąć pod blat stołu, kiedy nie są używane.

Strefa zmywania z widokiem

Jeśli okno jest zamontowane na odpowiedniej wysokości (powyżej 100 cm), możemy zaplanować pod nim szafki, dzięki czemu zyskamy dodatkową strefę przechowywania oraz dobrze oświetlony blat do pracy. Powszechną praktyką jest zaprojektowanie blatu, który wkomponuje się w przestrzeń pod oknem, zastępując jednocześnie parapet, co pozwala przedłużyć przestrzeń roboczą.

Pod oknem nie powinno się umieszczać płyty gazowej czy indukcyjnej, dlatego w projektach kuchni blat w tym miejscu jest najczęściej zagospodarowany na strefę zmywania. Trzeba jednak pamiętać, aby zlewozmywak wyposażyć w baterię, która nie będzie kolidowała z wygodnym otwieraniem okna.

Ukierunkowani na słońce

Istotne jest również umiejscowienie okna względem kierunków świata. Planowanie optymalnej zabudowy meblowej pod oknem powinno uwzględniać także nasze zwyczaje. Jeśli najczęściej gotujemy popołudniami, wracając z pracy, to okno z ekspozycją na południowy zachód może powodować, że słońce podczas pracy będzie nam świecić w oczy. W takim wypadku lepiej nie planować tu strefy roboczej, a zastąpić ją stołem, przy którym można zjeść posiłek. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także