• Autor:
  • 30 marz 2006 00:00

Kuchnie nowoczesne - nowatorskie układy, materiały i kolory

Nowoczesność kuchni przejawia się w poczuciu pewnego stopnia wtajemniczenia. I nie chodzi tu wyłącznie o ergonomiczne rozwiązania, będące efektem wzrostu świadomości użytkownika.

Wnętrza kuchenne od dawna straciły status dobrze znanych „kątów”, kojarzących się wprawdzie ze stabilizacją, tradycją, spokojem, lecz z... brakiem jakiejkolwiek niespodzianki. Projektanci o światowej renomie prześcigają się w kreowaniu kuchni tajemniczych, dostojnych, a nawet... „groźnych” w swej ascetycznej formie.

Światło w kuchni

Jednak estetyka surowych brył, budująca przestrzenie pełne surrealistycznych odniesień, niekonieczne musi pozostać chłodna i pozbawiona emocji. Światło, jako prowokator gry pomiędzy „ciemnym” a „jasnym”, spełnia w przypadku kuchni o stylistyce nowoczesnej zadanie szczególne. 

W celu wyeksponowania brył mebli kuchennych, najczęściej usytuowanych centralnie wysp, stosuje się oświetlenie punktowe w cokołach „wyspowych” szafek dolnych, bądź wewnątrz szafek, najczęściej wyposażonych we fronty z półprzezroczystego szkła. Tak rozświetlony mebel nie tylko staje się źródłem jasności, ale i eksponatem, skupiającym uwagę. Poza tym, wszelkie wykończenie, np. aluminiowe ramki witryn, staje się uwypuklone, przyczyniając się w znacznej mierze do tworzenia głównych motywów estetycznych całości. Natomiast punkty świetlne umieszczone na cokole wyspy, wywołują optyczną iluzję unoszenia się bryły, jej „pływania”.

Podświetlenie półek o znacznej grubości, jako dodatkowych form, czy też alternatyw szafek wiszących, podkreśla ich „megalityczny” charakter. Ma to szczególne znaczenie, jeśli blat roboczy prezentuje stylistykę analogiczną – wówczas horyzontalny układ kuchni jest wyrazisty.

Szafy wysokie, o licznych drzwiczkach o podświetlonych frontach z piaskowanego szkła, stają się niezastąpionymi źródłami wizualnej mocy energetycznej. Zwłaszcza, gdy w kontraście do niej są meble kuchenne o ciemnej, wręcz czarnej kolorystyce. W zależności od tego, jakie zostaną zastosowane materiały na fronty czy blat, w zestawieniu ze światłem dają różnorodne efekty, związane z uwydatnianiem struktury kamienia, jego użyłowieniem, zaakcentowaniem ciekawego usłojenia egzotycznych gatunków drewna, wydobyciem głębi koloru, czy uplastycznieniem połysku, w przypadku powierzchni lakierowanych. Dla uzyskania oryginalnego efektu wizualnego stosuje się też w szafkach wiszących tzw. „świecące dna”. Dzięki temu światło dostaje się zarówno do wnętrza szafki, jak i oświetla powierzchnię roboczą blatu. W kuchniach połączonych z salonem rozwiązanie to pozwala na kreowanie nastroju tajemniczego, wręcz intymnego.

Przestrzeń zaaranżowana 

Nowoczesne, modne wnętrza kuchenne są zaaranżowane w sposób przestrzenny, w przeciwieństwie do tradycyjnego „liniowego”, w którym monotonny ciąg szafek wyznaczał strefy funkcjonalne: przygotowywania posiłków, gotowania czy spożywania posiłków.

Kuchnie współczesne, których wzornictwo nie poddaje się presji funkcji, swą rozmaitością architektoniczną często przypominają bryły wieżowców wielkiego miasta. Zwłaszcza wieczorem, gdy główną rolę pełni wyłącznie sztuczne oświetlenie punktowe. Na taki efekt wpływa przede wszystkim obecność wysokich szaf o wyraźnie geometrycznych liniach, wolno stojących wysp lub grup zblokowanych szafek, tworzących oddzielne bryły. Również szafki wiszące, prezentujące się w nowej formie – w zblokowane, horyzontalne układy, przyczyniają się do „innego” odbioru rzeczywistości kuchni.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

Najciekawsze artykuły z serwisu codziennie w Twojej skrzynce