Propozycja Wolsztyńskich Kuchni. Na frontach i panelach znajduje się fornir modyfikowany firmy Laminart. Fot. Archiwum

Propozycja Wolsztyńskich Kuchni. Na frontach i panelach znajduje się fornir modyfikowany firmy Laminart. Fot. Archiwum

  • Autor: Redakcja
  • 27 gru 2013 18:01

Kuchnie wkraczają na salony

Jednym z najważniejszych wyznaczników, które wpływają na stylistykę nowoczesnych mebli kuchennych, jest elegancja.

W ofercie producentów mebli dominują systemy, przeznaczone do kuchni otwartej na salon – w związku z tym klienci chętnie decydują się na wyspy kuchenne lub barki, które pozwalają w ciekawy wizualnie sposób zorganizować przestrzeń. Kuchnię można ukryć w... kuchni i przejść z niej do salonu nawet nie dostrzegając zmiany otoczenia. Granice się zacierają, w zasadzie trudno jednoznacznie określić, gdzie kończy się strefa przygotowywania posiłków, a gdzie zaczyna relaks z książką na sofie. Niekiedy między kuchnią a living roomem pojawiają się elementy dzielące, w postaci na przykład ażurowych regałów, na których leżą ulubione czasopisma, albo stoi kieliszek i butelka wina.

Prostota i funkcjonalność.

Innym wyznacznikiem kuchni „idealnej”, związanym jednak również z designem, jest jej funkcjonalność. Bez względu na to, czy otwarta czy zamknięta, kuchnia zawsze stanowi centralne miejsce w domu i służy konkretnym celom. Dlatego nie mniej od estetyki mebli kuchennych istotne jest to, co skrywają w swoim wnętrzu. Bogactwo akcesoriów ułatwiających korzystanie z kuchni powoduje, iż szafka nie jest już tylko „zwykłą szafką”, ale meblem niemalże magicznym, wyposażonym w specjalne zawiasy, wewnętrzne systemy organizacji przestrzeni, obrotowe półki i kosze itp. Nowoczesne meble są raczej oszczędne, najczęściej z gładkimi frontami i podkreśloną fakturą powierzchni, z wyeksponowanymi słojami modnych, egzotycznych gatunków drzew. 

Dualizm kolorów

Projektanci wnętrz zgodnie stwierdzają, że najlepiej i najbezpieczniej jest wybierać meble w kolorach od białego przez ivory po écru i lekki beż. Barwy te nadają wnętrzu lekkości. Jednobarwne płaszczyzny coraz częściej przełamywane są żywszymi kolorystycznie akcentami.

Biel jest zawsze modna, ponieważ jej zastosowania nie są niczym ograniczone. To kolor uniwersalny, który stanowi znakomitą bazę dla kreacji kuchni zarówno w stylu rustykalnym, jak i art deco. Obecnie coraz częściej łączy się z czernią, tworząc elegancką całość, efektownie prezentującą się zwłaszcza z frontami lakierowanymi „na wysoki połysk”.

Jeżeli chodzi o kolorystykę, to w chwili obecnej obserwujemy dwa bieguny: z jednej strony bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się kuchnie stylizowane, jak „Wenus”, „Demeter”, „Kirke” w kolorach orzecha i wiśni z drugiej zaś strony nr 1 w sprzedaży to „Dafne” w kolorze białego jaśminu – wymienia Krystian Karwacki, kierownik produktu, w Biurze Sprzedaży i Marketingu w Fabrykach Mebli Forte. - Dużym zainteresowaniem cieszą się również dekory drewnopodobne utrzymane w nowoczesnym wykończeniu, jak kuchnie „Eos” i„Halia”. Generalnie zainteresowanie kuchniami nowoczesnymi i stylizowanymi rozkłada się mniej więcej po połowie.

Prostota linii i neutralne barwy dają dużo możliwości aranżacji wnętrz. Umiarkowany minimalizm, poprzez industrializm, styl loftów czy vintage, przechodzi coraz częściej w neobarokowe akcenty, dozwolone, a nawet pożądane w kuchni tj. stiuki, gzymsy, sztukaterie, weneckie szkło, bogato zdobione ornamenty i lustra. Rozwiązania tego rodzaju wydają się być stworzone do wnętrz apartamentowych, w których na ogromnej przestrzeni spotykają się różnorodne strefy: przygotowywania posiłków, jadalni i wypoczynku.


WASZE KOMENTARZE (1) + DODAJ KOMENTARZ

    • paola, 2017-08-16 09:24:34
    My zdecydowaliśmy się na barek, w naszym przypadku bardziej przydatny ze względu na częstych gości. Teraz tylko dokupiliśmy jeszcze w Meble Hot fajnie wyglądające hokety i to z oparciem. Niestety krzesła po prostu nam się przy barku nie sprawdziły.

Najciekawsze artykuły z serwisu codziennie w Twojej skrzynce