Meble.com.pl - komfort na miarę

Jasne kolory optycznie powiększą małą kuchnię. Projekt: Agnieszka Ludwinowska. Fot. Bartosz Jarosz

Mała kuchnia. 20 pomysłów na piękne wnętrze

  • Autor: Marta Ustymowicz
  • 01 cze 2016 06:30 (aktualizacja: 01 cze 2016 09:32)

Mała kuchnia to nie powód do zmartwień. Odrobina kreatywności i szczypta innowacyjności wystarczą, aby nawet z bardzo małej kuchni zrobić stylowe i funkcjonalne wnętrze.

Przy urządzaniu małej kuchni warto kierować się minimalizmem, dzięki któremu unikniemy niepotrzebnego przepychu. Zamiast zbyt wielu elementów dekoracyjnych, wybierzmy prostotę, a przede wszystkim funkcjonalność. Podstawą w urządzaniu małej kuchni jest dokładne zaplanowanie każdego, niezwykle cennego metra.

Zacznijmy więc od dokładnego zmierzenia kuchni. Wybierając gotową zabudowę kuchenną, skupmy się przede wszystkim na dostępnych rozmiarach, dopiero później na walorach estetycznych. Możemy również skorzystać z pomocy specjalistów i wybrać profesjonalny studio mebli kuchennych, w którym nasza wymarzona kuchnia zostanie zaprojektowana i dostosowana do naszych potrzeb.

Minimalizm i prostota podstawą wielkich efektów

Wolną przestrzeń pomiędzy blatem a szafkami warto odpowiednio zagospodarować, przyczepiając do ściany haczyki, na których powiesimy kuchenne narzędzia codziennego użytku. Odpowiednio dobrane akcesoria będą stanowiły dodatkowo ozdobę kuchni i zwolnią cenne miejsce w szufladzie czy na blacie. Niebanalnym i praktycznym rozwiązaniem jest także wysuwany blat. Może on stanowić zarówno miejsce robocze do przygotowywania posiłków, jak również zastąpić stół, przy którym lokatorzy mogą spożywać posiłki.

Lekkości i smukłości kuchni nadadzą meble na zgrabnych nóżkach, zamiast na cokołach. Cokoły pasują do dużych kuchni, natomiast w małych pomieszczeniach sprawiają, że meble wyglądają topornie. Dobierając szafki kuchenne, zrezygnujmy z tych z drzwiczkami skrzydłowymi. Wybierzmy te, wyposażone w drzwiczki przesuwne lub otwierane do góry, co pozwoli uzyskać więcej miejsca wewnątrz nich. Przy niedużym metrażu kuchni warto zrezygnować z wiszących szafek a zamiast nich zdecydować się na wiszące półki. Dzięki temu optycznie powiększymy nasze małe wnętrze. Nie oznacza to jednak, że musimy zrezygnować ze wszystkich szafek – wystarczy jeśli półkami zastąpimy tylko część z nich.

Innowacyjne rozwiązania także w kuchni

Nie wahajmy się korzystać z dostępnych na rynku innowacyjnych rozwiązań technicznych, dzięki którym funkcjonalne urządzenie nawet bardzo małej kuchni jest o wiele łatwiejsze. Świetnym przykładem jest umiejętne zagospodarowanie szafek narożnych. Możemy zainstalować w nich system Magic Corner, który przy otwieraniu szafki pozwala kolejno wysuwać schowane w niej kosze. Jest to wygodne i niezwykle funkcjonalne rozwiązanie, ponieważ przednie kosze wysuwają się na zewnątrz, dzięki czemu z łatwością możemy wyciągać lub chować przechowywane w niej rzeczy.

W przypadku gdy do zagospodarowania mamy wąską, wydawać by się mogło – nieużyteczną przestrzeń, postawmy na kosze Cargo. Montowane są na prowadnicach, dzięki czemu mamy możliwość całkowitego wysunięcia ich z szafki i łatwego dostępu do zawartości.

Oświetlenie (nie)naturalne

Gdy w kuchni nie ma okna, warto rozważyć opcję połączenia jej z salonem, dzięki czemu zyskamy nie tylko naturalne światło, ale również dodatkową przestrzeń. Jeśli wolimy kuchnię zamkniętą, postawmy na jasne, pastelowe kolory – zarówno ścian, jak i zabudowy meblowej. Zdecydowanie wystrzegajmy się kolorów jaskrawych i ciemnych. Dodatkowo, warto wybrać błyszczącą zabudowę. Połyskliwe fronty szafek odbijają światło, dzięki czemu optycznie powiększają wnętrze.

Kuchnia bez okna wcale nie musi być mniej atrakcyjna, wystarczy gdy zastosujemy we wnętrzu elementy odbijające światło, takie jak szkło, dobrze dobrane oświetlenie o ciepłej barwie, jasne kolory zarówno zabudowy jak i ścian oraz odrobinę sprytu, stosując np. imitację okna lub fototapetę, która wizualnie powiększy pomieszczenie i będzie stanowić ciekawą dekorację.

 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA