×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Mała łazienka. 6 złotych zasad urządzania

Mała łazienka. 6 złotych zasad urządzania

Autor: Marta Ustymowicz
Dodano: 02 wrz 2016 08:25
Zaktualizowano: 02 wrz 2016 08:37

W polskich mieszkaniach rządzą małe łazienki. Ale jak uczynić z kilku metrów kwadratowych przestronne wnętrze?

Optyczne powiększenie

Umywalka z szafką i lustrem powinna znaleźć się na wprost wejścia. To pierwszy trik, który sprawi, że wnętrze wyda się większe, a sprzęty nie będą przytłaczać. Na ścianie warto zawiesić duże lustro – najlepiej bez ram. Ten zabieg rozświetli i rozjaśni łazienkę. Przestrzeń nad umywalką to też idealne miejsce na dodatkowe oświetlenie. Bo w małych pomieszczeniach nie wystarczy jedna lampa – źródeł światła musi być więcej! Villeroy & Boch łączy te dwa postulaty za sprawą lustra More to See 14 z oświetleniem LED, które wprowadza do wnętrza także nastrój. Technologia LED umożliwia regulację natężenia oraz barwy światła – od ciepłej do zimnej bieli. Ta o chłodnym tonie jest szczególnie polecana do małych łazienek!

Sprytne przechowywanie

Małą łazienkę trzeba zagospodarować inteligentnie! Dlatego niezbędne są meble, które ukryją wszystko to, co może wprowadzić chaos. Kosmetyki i akcesoria muszą znaleźć się w szafkach wyposażonych w specjalne przegrody i pojemniki. Warto też zadbać o praktyczne i wielofunkcyjne rozwiązania – a takich w kolekcjach Villeroy & Boch nie brakuje! W linii Subway 2.0 pod kompaktową umywalką z ceramiczną półką umieszczono reling na ręcznik, który sprawi, że dodatkowe wieszaki nie będą już potrzebne. Z kolei w kolekcji Vivia dostępne są regały na rolkach, stołki z szufladami czy panel prysznicowy z szafką. Wszystko po to, aby mądrze wykorzystać przestrzeń.

Delikatny design

Lekkość, subtelność i delikatność – to trendy, które królują obecnie w ceramice. Urządzając małą łazienkę, powinniśmy wyjątkowo uważnie się im przyjrzeć i oczywiście wprowadzić je do wnętrza! Delikatna ceramika nie przytłoczy pomieszczenia, tylko sprawi, że będzie ono wyglądało świeżo i nowocześnie. Villeroy & Boch w kolekcji Legato oferuje umywalki o skośnych, ściętych krawędziach, co nadaje im wyjątkowej lekkości, niemal eteryczności. Dodatkowo oświetlenie LED zamontowane w szafkach podumywalkowych powoduje, że umywalki zdają się unosić nad blatem. Cienkimi ścianami i smukłymi liniami charakteryzują się też umywalki z kolekcji Venticello. Wyróżniają się one szczególnie niskim rantem o wys. zaledwie 18 mm. Delikatną ceramikę należy łączyć z podwieszanymi meblami – zasada jest prosta: im mniej stojących sprzętów, tym większe wrażenie ładu i harmonii. A także wolnej przestrzeni!

Błyszczące i jasne powierzchnie

Mała łazienka uwielbia jasne kolory i błyszczące materiały. Oczywiście, w takim wnętrzu mogą pojawić się ciemne akcenty, ale ważne, aby jasny kolor dominował. Meble w ofercie Villeroy & Boch dostępne są w kilkunastu barwach – jest w czym wybierać. Od naturalnych, jasnych odcieni drewna do błyszczących bieli, szarości, a nawet czerni, która jako akcent również sprawdzi się na niewielkiej przestrzeni. Będzie dodatkowo odbijać światło i dodawać wnętrzu blasku. Zastosowanie błyszczących powierzchni z pewnością znacznie powiększy pomieszczenie i nada mu głębi. Ta sama zasada dotyczy płytek – jednokolorowych, dużych, jasnych i lśniących. Ciemniejsze i wzorzyste kafelki mogą za to z powodzeniem ożywić podłogę.

Prysznic szyty na miarę

W małych łazienkach każdy centymetr ma znaczenie. Dlatego tak często w niewielkich pomieszczeniach wybieramy prysznic. Ale zamiast klasycznych wersji, warto zdecydować się na płaski model, który wtopi się w podłogę i stworzy z nią jednolitą powierzchnię. Dzięki kolekcjom Subway Infinity i Squaro Infinity brodzik można dopasować do każdego, nawet najmniejszego wnętrza. Oprócz kilkudziesięciu standardowych wymiarów Villeroy & Boch oferuje brodziki szyte na miarę. Oba modele przycinane są na zamówienie – to one dopasowują się do wnętrza, nigdy odwrotnie!

Wbrew stereotypom – nie trzeba rezygnować z wanny

Jeśli nie wyobrażamy sobie dnia bez relaksującej kąpieli, mała łazienka wcale nie musi stać na przeszkodzie do spełnienia naszych marzeń o domowym spa. Przy wyborze wanny kierujemy się tą samą zasadą, co przy ceramice – musi być lekka i delikatna. Najlepszym rozwiązaniem do niewielkich pomieszczeń jest Squaro Edge 12. Jej rant o zaledwie 12milimetrowej wysokości został osiągnięty dzięki zastosowaniu Quarylu® – plastycznego materiału umożliwiającego tworzenie niepowtarzalnych kształtów. A gdy miejsca jest wyjątkowo mało, warto zastanowić się nad wyborem wanny asymetrycznej, np. z kolekcji Loop&Friends, która co prawda zajmie mniej miejsca, ale z pewnością nie zapewni mniejszej porcji odprężenia.

Źródło: Villeroy&Boch

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także