Meble.com.pl - komfort na miarę

Meble biurowe przyjazne dla ludzi

  • Autor:
  • 01 maj 2006 00:00

Biuro to przede wszystkim miejsce pracy – często wielogodzinnej, dlatego musi być wielofunkcyjne. Jest to przestrzeń przebywania: mniej i bardziej formalnych spotkań, narad, spożywania posiłków, a nawet wypoczynku.

Prawdziwą miarą dbałości pracodawców o pracowników jest nie tylko komfortowe wyposażenie stanowisk pracowniczych, ale też zapewnienie im warunków do relaksu i wyciszenia, np. poprzez aranżację pokojów wypoczynkowych, pomieszczeń socjalnych, minijadalni. Wszystko według zasady: efektywna praca wymaga równie efektywnego wypoczynku.

Inną sferą w przestrzeni biurowej są sale konferencyjne, pokoje gościnne i salki narad, które wyposażane są w meble nietypowo biurowe: tapicerowane fotele, kanapy, pufy, stoliki okolicznościowe itp. Podobnych aranżacji wymagają poczekalnie, hole recepcyjne, a czasem palarnie.

Potencjał do wykorzystania

Biorąc pod uwagę szeroką gamę możliwości stosowania mebli tapicerowanych we wnętrzach biurowych, wiele firm wyposażających biura ma je w ofercie. Powstają też firmy specjalizujące się w sprzedaży mebli tapicerowanych przeznaczonych właśnie do wnętrz publicznych. Przykładem importera i dystrybutora mebli i krzeseł biurowych, proponującego też tapicerkę mogą być takie firmy, jak K & R Design (np. produkty Hermana Millera) czy też Kinnarps Polska (produkty Kinnarps, Materia, Klaesson, Skandiform), albo Akademia architektury.com (np. kolekcja „Le Corbusier”). Natomiast marki, które specjalizują się w oferowaniu mebli tapicerowanych spełniających wymagania wnętrz biurowych to m.in. Noti i Eljot.

Wprawdzie przedstawiciele branży podkreślają, że w Polsce jeszcze trudno mówić o rynku wnętrz publicznych, ponieważ nie ma na razie dobrze rozwiniętej architektury tego typu, jednak równocześnie podkreślają, że często sprzedają meble tapicerowane i okolicznościowe do biur. Stanowią one nieodłączny element ich asortymentu, ponieważ umożliwiają oferowanie kompleksowej usługi wyposażenia przestrzeni biurowej.

Zazwyczaj są sprzedawane wraz z meblami, krzesłami, fotelami pracowniczymi – jako jeden z elementów spójnej aranżacji. Na ich zakup decydują się firmy, które wyposażenie wnętrz powierzyły architektom lub projektantom wnętrz, dbającym o konsekwencję stylistyczną i funkcjonalną całej przestrzeni. Coraz częściej nawet niewielkie projekty obejmują meble tapicerowane, w wersji minimalnej pojedyncze fotele ze stolikiem lub kilkumodułową sofę. Znajdują one zastosowanie głównie w gabinetach prezesów i menedżerów, podnosząc ich prestiż i budując odpowiedni wizerunek użytkowników tych wnętrz. Oprócz tego najczęściej pojawiają się przy recepcjach, w poczekalniach i miejscach obsługi klientów. Stanowią też wyposażenie sal konferencyjnych, a także stanowisk pracy home office.

Sprostać wymaganiom

Meblom tapicerowanym wykorzystywanym w aranżacjach wnętrz biurowych stawiane są wysokie wymagania, odmienne od tego, czego spodziewamy się po „domowych” meblach wypoczynkowych. O różnicach między tymi dwoma typami mebli tapicerowanych przypomina Aleksandra Krawsz z firmy Kinnarps Polska: Produkty stosowane w biurach i innych miejscach publicznych zostały zaprojektowane do innych celów, a przede wszystkim z myślą o innej intensywności użytkowania. Dlatego wykorzystywane są w nich inne, bardziej wytrzymałe materiały. Inna jest też skala takich produktów, a ich forma powinna zapewniać m.in. łatwe czyszczenie (dlatego tak często między oparciem a siedzeniem, a czasem też między siedzeniem i podłokietnikami są szczeliny). W związku z intensywniejszym użytkowaniem stosowane są w nich twardsze pianki poliuretanowe, odporne na odkształcenia, a także tapicerki bardziej wytrzymałe na zużycie. Przy doborze materiałów obiciowych niemałą rolę odgrywają też przepisy ogniowe i higieniczne.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA