Meble.com.pl - komfort na miarę

BASELIFT 6200W. Wyciągi jsą wyposażone w niezawodny system bezpieczeństwa, który gwarantuje bezpieczną pracę. Fot. Granberg Germany GmbH

Meble dla niepełnosprawnych – życie bez barier

  • Autor: Piotr Sawczuk
  • 18 marz 2014 13:23

Okazuje się, że nie każde meble są funkcjonalne. To, co dla jednych jest proste i wygodne, dla drugich okazuje się być bardzo uciążliwe. Dzięki specjalnym rozwiązaniom osoby niepełnosprawne mogą żyć i mieszkać bardzo komfortowo i bezpiecznie.

Meble dla osób niepełnosprawnych powinny być wyposażone w specjalne uchwyty, wnęki i przede wszystkim muszą być znacznie niższe niż meble standardowe. Meble takie mogą być estetyczne, ładne i nowoczesne, przy czym przemyślane i ergonomiczne. Wnęki, dzięki którym osoba niepełnosprawna użytkuje meble, ułatwiają przystosowanie do potrzeb i poziomu sprawności ruchowej. 

Jakie meble będą odpowiednie? 

W mieszkaniu osoby niepełnosprawnej na pierwszy plan powinna wysunąć się kuchnia. Dobrze byłoby, gdyby znajdowała się ona jak najbliżej drzwi wejściowych do mieszkania. 

Osoba poruszająca się na wózku doceni na pewno wyspę na środku kuchni. Jest to bardzo ergonomiczny pomysł, ułatwiający funkcjonowanie, przyrządzanie posiłków, oraz umożliwiający zamontowanie większej ilości niższych szafek. Dla osoby poruszającej się na wózku najwygodniejsze będzie rozmieszczenie mebli i sprzętów na planie litery L, C lub U. Blaty powinny być umieszczone na standardowej wysokości 80 – 85 cm. Głębokie powinny być na 55 – 60 cm. Są to standardowe wymiary stosowane w kuchniach. By umożliwić osobie poruszającej się na wózku swobodny dostęp do mebli, pod blatem roboczym nie należy montować jakichkolwiek szafek, a cokół musi mieć 40 cm. Drzwi w szafkach powinny otwierać się na szerokości 110 – 180 stopni. Wspomniane szafki i półki, wiszące i stojące powinny znajdować się na wysokości od 50 cm do 135 cm nad ziemią. Zamontowane niżej i wyżej mogą spowodować upadek z wózka, podczas dalekiego sięgania. 

Na co zwrócić uwagę w meblach kuchennych? 

Firmy, które produkują meble dla osób niepełnosprawnych, tworzą na przykład szafki na kółkach, łatwo przesuwane, by dostać się do okna, lodówki, narożniki z obrotowymi półkami, szafki typu cargo – wysuwane na prowadnicach, ułatwiające dostęp do zawartości bez konieczności schylania się do wnętrza. Bardzo przydatnym i komfortowym udogodnieniem będzie system wieszaków teleskopowych, łatwo przyciąganych ku sobie, górne szafki na prowadnicach pionowych oraz wysuwany blat kuchenny z wysuwanymi siedzeniami. 

Meble takie tworzone są szczególnie dla osób na wózkach inwalidzkich. Dla osób niedowidzących szczególną uwagę zwrócić trzeba na zabezpieczenie blatu np. relingi, listewki, które uniemożliwiałyby spadanie przedmiotów. W wersjach naszych mebli dostęp do szafek górnych jest łatwy, a szafki posiadają windy Pegasus Peka. Koniecznym elementem ułatwiającym funkcjonowanie są szafki na kółkach, kontenerki posiadające szuflady. Te, znajdujące się bezpośrednio pod zlewozmywakiem, powinny być wyposażone w kosz na odpady. Ważne są też kontakty, które znajdują się na wysokości blatu lub pod nim. Ważne jest również zachowanie ciągu komunikacyjnego: lodówka, zlewozmywak, płyta do gotowania , piekarnik. Obok zlewozmywaka powinna się znaleźć zmywarka – mówi Luiza Woźniak z firmy Estaco.


WASZE KOMENTARZE (10) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA