BASELIFT 6200W. Wyciągi jsą wyposażone w niezawodny system bezpieczeństwa, który gwarantuje bezpieczną pracę.
Fot. Granberg Germany GmbH

BASELIFT 6200W. Wyciągi jsą wyposażone w niezawodny system bezpieczeństwa, który gwarantuje bezpieczną pracę. Fot. Granberg Germany GmbH

 • Autor: Piotr Sawczuk
 • 18 marz 2014 13:23

Meble dla niepełnosprawnych – życie bez barier

Specjalne meble do salonu i sypialni

Trzeba pamiętać, że różnego rodzaju szafki i komody zamontowane muszą być nisko, tak aby dostęp dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim był maksymalnie wygodny i bezpieczny. Meble wysokie, do których trzeba sięgać, są złym pomysłem, ze wględu na to, iż osoba niepełnosprawna może upaść, bądź zrzucić coś na siebie z wysoka. Dobrym rozwiązaniem są także niskie półki, które można zastawić koszykami, pojemnikami z przedmiotami codziennego użytku. Mebel taki nie powinien stać w ciągu innych mebli, ze względu na łatwiejszy dostęp. Dobrym rozwiązaniem okazują się być tu meble modułowe.

Dofinansowanie na meble dla osób niepełnosprawnych

W Polsce jest około 5 mln niepełnosprawnych osób. To ponad 12 % naszej ludności. Ważną kwestią są rozwiązania w meblarstwie, które ułatwiają im codzienne życie i funkcjonowanie. Dobrą wiadomością jest również to, że Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej biorą pod uwagę możliwość dofinansowania zakupu mebli przystosowanych dla osób niepełnosprawnych. 

Braki polskich producentów 

Jak wiadomo nie od dziś, Polska jest jednym z najpotężniejszych krajów produkującym meble w Europie. Można powiedzieć, że jest to nasza narodowa wizytówka. Niestety są kwestie, w których polski rynek meblarski kuleje. Dużym minusem jest mianowicie braki w produkcji  mebli przystosowanych do osób niepełnosprawnych. Firmy, które w swoim asortymencie posiadają i posiadały takie meble to: Estaco, Połysk i Mat, Badex, Melbo. Meble dogodne dla osób niepełnosprawnych można znaleźć również w asortymencie IKEA. Firma nie tworzy specjalnie mebli dla osób niepełnosprawnych, lecz łatwo przystosowywanych nie tylko do kuchni, a również do sypialni i salonów. Ogromnym uznaniem za to cieszą się meble i systemy meblowe dla osób niepełnosprawnych, niemieckiej firmy Granberg. 


WASZE KOMENTARZE (12) + DODAJ KOMENTARZ

  • Dialka, 2017-12-30 22:43:35
  Do Córka cyt: \"By osoba niepełnosprawna czy starsza [jedno drugiego nie wyklucza] \" jakto nie wyklucza nie widzisz różnicy?
  • Córka, 2017-11-24 12:47:14
  By osoba niepełnosprawna czy starsza [jedno drugiego nie wyklucza] , czuła się w domu potrzebna pozwólmy jej samodzielnie funkcjonować. Żeby czas się nie dłużył pozwólmy jej działać, najlepiej w kuchni.Można kuchnię przystosować do takiej osoby; szafki na nóżkach, wysuwane blaty, szafki narożne, obrotowe kosze, a najbardziej pomocnym będzie płyta indukcyjna z okapem blatowym, montowana na blacie szafki na odpowiedniej wysokości.Same plusy - płyta bezogniowa, pod ręką, okap chowany gdy go nie używamy, zajmuje mąło miejsca.
  • Bartosz Dziedzic, 2017-08-06 16:37:02
  Witam. Jestem osobą niepełnosprawną poruszającą się na wózku inwalidzkim. Noszę się z zamiarem przystosowania kuchni do swoich potrzeb. Czy ktoś może mi podpowiedzieć, jakie firmy w Polsce robią meble dla osób niepełnosprawnych ?
  • groomek, 2017-07-28 18:31:04
  W ofercie okapykuchenne.pl też mają świetne okapy blatowe na przykład. Myślę, że to dobre rozwiązanie dla niepełnosprawnych.
  • lifts4u, 2016-12-30 13:58:47
  W ofercie Lifts4U też można znaleźć windy/platformy/krzesełka
  • ilo, 2016-11-12 13:37:30
  Granberg bardzo dobry ale ceny to z kosmosu...
  • Ania, 2016-03-29 17:37:58
  A jest możliwość w bloku zamontować taki wjazd krzesełkowy? windy niestety brak a potrzeba niestety jest. nie wiem czy to bezpośrednio do windy warszawa mam się zgłosić czy przez spółdzielnie to załatwiać...
  • mis, 2016-03-24 13:40:37
  Jak to załatwić .W Gdyni.Do redakcji.
  • Runy, 2016-02-29 21:13:18
  dzięki za wskazówki, myślę że krzesełko będzie strzałem w dziesiątkę, już rozmawiałem z windą warszawą. W marca będą montować.
  • genas, 2016-02-20 11:00:25
  zamontowalim krzeselko przez firme kolo czestochowa,dofinsowanie dostal syn na wozku,95 procent, doplatil 5 procent,ale to jest ulatwienie zyciowego,zjedzie na dol,wjedzie ,jest naparwde dla mnie ulga przy wchodzeniu do mieszkania,super,warto to zrobic.
  • Sosna, 2016-01-22 13:35:51
  krzesełko albo platformy to bardzo dobre rozwiązanie, często sa po prostu niezbędne żeby poruszać się swobodnie bez niczyjej pomocy. Mogę powiedzieć że solidną firmą która zajmuje się montażem wind jest Winda Warszawa, w swojej ofercie maja tez propozycje dla niepełnosprawnych. Myślę, że warto wejśc na stronę i poprostu popatrzeć
  • Runy, 2016-01-21 18:58:03
  ciężko jest umeblować dom żeby był funkcjonalny dla osoby niepełnosprawnej.. zastanawiam sie teraz nad montażem windy/platformy/krzesełka, bo jednak dostanie się na piętro staje się uciążliwe. Może ktoś ma jakieś doświadczenie i się podzieli? Co najlepiej wybrać, jakie firmy brać pod uwagę?

Najciekawsze artykuły z serwisu codziennie w Twojej skrzynce