Oprócz kolorystyki mebli warto zadbać również o to, by były wygodne. Fot. Everspace

Oprócz kolorystyki mebli warto zadbać również o to, by były wygodne. Fot. Everspace

  • Autor: Marta Ustymowicz
  • 20 cze 2017 09:34 (aktualizacja: 20 cze 2017 09:52)

Meble do biura. Nowoczesne, kolorowe kolekcje

Kolory w biurze mogą wpływać na jakość samopoczucia pracowników, jak również poziom ich pracy. Warto więc barwy na meblach stosować z głową. Podpowiadamy jak to zrobić.

Choć to, jak odbieramy kolory i jak na nie reagujemy, jest sprawą indywidualną, nie da się ukryć, że oddziałują one na nas i naszą psychikę. Kolory ścian, mebli, podłóg i innych elementów wyposażenia mają więc niebagatelny wpływ na to, jak funkcjonujemy w danej przestrzeni – zwłaszcza gdy musimy spędzić tam 8 godzin dziennie.

Generalna zasada dotycząca kolorystyki biur jest dość prosta: powinny w nich dominować kolory ciepłe, jasne i niezbyt nasycone. Ciepłe kolory sprawiają, że wnętrza są przytulne. Jasne – poprawiają nastrój, zwłaszcza w pomieszczeniach gdzie brakuje światła naturalnego, pastelowe i złamane odcienie są delikatne i nie oddziałują na nas tak intensywnie, jak barwy czyste. Ta sama zasada pokazuje, czego należy unikać: barwy chłodne stosowane w nadmiarze sprawiają, że wnętrze odbieramy jako nieprzytulne, dlatego warto zrównoważyć je akcentami w kolorach ciepłych. Ciemne ściany, podłoga i meble potrafią dać przytłaczający efekt, którego nie zrównoważy nawet oświetlenie. Z kolei zbyt dużo żywych barw – użytych pojedynczo czy wspólnie, będzie nas rozpraszać. Szczególnie niebezpieczny jest kontrast kolorów dopełniających się np. zieleni i czerwieni, żółci i niebieskiego.

Zgodnie z ogólnymi zasadami stosowania kolorów jedną z najlepszych barw do biur powinien być niebieski – uspokajający kolor, który sprzyja skupieniu i pracy umysłowej. To dobry wybór do sali konferencyjnej, miejsca szkoleń czy do pokoi pracowników wykonujących szczególnie odpowiedzialne zadania. Niebieskim można też „ochłodzić” wizualnie pomieszczenia zbyt ciepłe, np. pokoje od południowej strony. Niebieski – podobnie jak w przypadku ubrań – ma też wiele pozytywnych konotacji – to barwa, którą lubi większość ludzi, wzbudza zaufanie i kojarzy się z profesjonalizmem. Dlatego warto ją zastosować w urzędzie, w banku, biurze firmy ubezpieczeniowej.

Podobnie wpływa na nas zieleń. Zgodnie z najnowszymi tendencjami najlepiej ją zastosować w postaci żywych roślin. Efektowne zielone ściany, obsadzone zielenią pojemniki czy po prostu pojedyncze kwiatki stojące na biurkach nie tylko pozytywnie wpływają na nasz nastrój, ale także poprawiają jakość powietrza w biurach, neutralizują szkodliwe substancje. Warto więc wykorzystywać ich dobroczynny wpływ. Zieleń w kolorze ścian czy innych elementów wyposażenia daje wrażenie czystości, przestrzenności – oczywiście w postaci jasnych, pastelowych odcieni. Dlatego projektanci chętnie stosują ją w szpitalach, placówkach medycznych, szkołach.

Czerwień to jeden z najintensywniej oddziałujących na nasz organizm barw. Atawistycznie kojarzymy ją z krwią, zagrożeniem, dlatego „napędza” nasz organizm do działania – podnosi ciśnienie, przyspiesza puls. Nic dziwnego, że tak intensywny bodziec lepiej dawkować ostrożnie. Są jednak miejsca, gdzie odrobina czerwonej energii nie zaszkodzi – stanowiska obsługi klienta, punkty serwisowe – zwłaszcza w branży spedycyjnej, motoryzacyjnej, transportowej. To także dobry kolor do przestrzeni „hot desking”, czyli miejsc gdzie pracują tymczasowo pracownicy zazwyczaj spędzający większość czasu w terenie: serwisanci, kurierzy, doradcy techniczni, monterzy.


WASZE KOMENTARZE (2) + DODAJ KOMENTARZ

    • Ewelina, 2017-07-17 12:31:27
    Bardzo przydatne wskazówki przy projektowaniu przestrzeni biurowej!
    • Robert, 2017-07-03 12:51:27
    Polecam zainwestować w zieloną ścianę, bardzo świetny pomysł, który sami wykonaliśmy w naszym biurze przy pomocy firmy www.divinegreen.pl/oferta/zielona-sciana/ . Mamy teraz mnóstwo zieleni z mchu i myślę, że poprawiła się przy tym efektywność pracy naszych pracowników. Polecam

Najciekawsze artykuły z serwisu codziennie w Twojej skrzynce