×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Meble do jadalni i salonu - najmodniejsze dekory roku 2018

Meble do jadalni i salonu - najmodniejsze dekory roku 2018

Autor: mg
Dodano: 12 gru 2018 11:20
Zaktualizowano: 17 gru 2018 09:16

Dekory inspirowane strukturami drewna niezmiennie królują w polskich salonach i jadalniach. Jednak coraz częściej odważniej pojawiają się też elementy metalowe i betonowe, choć bardziej pod postacią wstawek i pojedynczych elementów dekoracyjnych niż całościowych frontów.

Modne dekory, które zdobią w tym sezonie meble polecane do wyposażenia salonów bądź jadalni, wpisują się w ogólne trendy wnętrzarskie, co potwierdzają opinie zarówno producentów papierów dekoracyjnych, jak i mebli. Trendy, które obowiązują w roku 2018 w meblach salonowych i jadalnianych, nie odbiegają od globalnych tendencji w meblarstwie – mówi Danuta Pawlik, menedżer ds. komunikacji w firmie Schattdecor.

Realizację obu funkcji w salonie – wypoczynkowej i reprezentacyjnej – ułatwiają meble z dekorami drewnopodobnymi. Wzory inspirowane różnymi gatunkami drewna wprowadzają do wnętrza relaksujący klimat, przywodzący na myśl kojącą naturę. Poza tym dekory tego typu będą pomocne w kreacji salonu o reprezentacyjnym charakterze. Szlachetny wygląd drewna buduje atmosferę klasycznej elegancji.

Dekory drewnopodobne to wciąż najpopularniejsza i najczęściej wykorzystywana przez producentów mebli grupa wzorów. Co więcej, jak żadne inne dekory zapewniają one sukces sprzedażowy. I choć niepodzielnie królują od wielu lat, to jednak podlegają ewolucji i nieustannemu doskonaleniu.
Jakie dekory są modne w aktualnym sezonie w kolekcjach przeznaczonych do aranżacji salonów i jadalni? Przede wszystkim te, które zapewniają efekt naturalności. W wyposażeniu wnętrz salonowych czy jadalnianych terminy, takie jak naturalność i autentyczność mają wartość priorytetową – potwierdza Danuta Pawlik. Naturalność nie sprowadza się tylko i wyłącznie do źródła samej inspiracji, którą jest struktura drewna. Liczy się również maksymalizacja doznań optycznych i haptycznych. Dekor ma odzwierciedlać cechy naturalnego drewna – typowe dla danego gatunku wybarwienie, rysunek słojów czy też ślady po sękach. Mają być one zauważalne nie tylko wzrokiem, ale być także wyczuwalne pod palcami, dzięki czemu użytkownik mebli zyskuje wrażenie obcowania z materiałami stworzonymi przez naturę.

Ważną rolę odgrywają nadal efekty strukturalne, które podkreślają naturalny charakter wnętrza. Rustykalność jest nadal w modzie. Ale zamiast ekstremalnie zużytych struktur i rustykalnego stylu wiejskiego, dominują delikatność i naturalność – rustykalność tak, ale lekka w wyrazie! W centrum uwagi są zatem dekory masywne, w optyce forniru, ale przy tym eleganckie. Dominuje kolorystyka naturalna lub ciepłe brązy – ocenia Danuta Pawlik.

Dąb – niekwestionowany lider

Lider wśród najczęściej wybieranych dekorów drewnopodobnych w meblach salonowych czy jadalnianych nie budzi najmniejszych wątpliwości – to grupa dekorów inspirowanych strukturą dębu. Mimo jednego źródła inspiracji, jakim jest drewno dębu, grupa tego typu dekorów odznacza się dużą różnorodnością. Są wśród nich odcienie jasne, bielone, wpisujące się w stylistykę minimalistyczną; o bardziej nasyconych, miodowych wybarwieniach, doskonałe do aranżacji bardziej klasycznych; wreszcie ciemne, wędzone dęby, które wpiszą się na przykład w charakter domowych gabinetów. Zresztą lista oferowanych wybarwień jest znacznie szersza. Tak samo zróżnicowane są wzory i struktury samego drewna – drobne, zaledwie delikatnie zarysowane lub wyraziste, ze śladami naturalnego zużycia lub nawet prac stolarskich.

Dużą popularnością cieszy się dekor „Artisan”, który jest bardzo przytulny i charakteryzuje się słoneczną, ciepłą barwą. Jego wyraziste rysunki i zaciemnione na brąz miejsca po sękach sprawiają, że doskonale pasuje do aranżacji rustykalnych. Równie modny jest „Artisan Oak”, wzór, który do złudzenia przypomina prawdziwe, stare drewno. Nieregularne słoje i wyraźnie zaznaczone wyżłobienia na jego powierzchni sprawiają, że dekor wygląda, jakby był nadgryziony zębem czasu i dumnie obnosił się ze swoją długowieczną historią. Wśród dekorów inspirowanych drewnem dębu popularnością cieszy się również „Hudson”. Jego wzór ma w sobie dużą dozę elegancji. Wszystko za sprawą pionowych rysunków o ciemniejszej, miodowej tonacji, które nadają mu klasyczny styl – wymienia najpopularniejsze obecnie dekory dębowe w ofercie firmy Interprint Sylwia Lasota, kierownik ds. sprzedaży krajowej i marketingu.

Obok dekorów dębowych, dużą popularnością cieszą się również buki, wiązy oraz sosny.
Co ciekawe, rysunek dekoru drewnopodobnego nie sprowadza się tylko do kwestii czysto estetycznych. Zdaniem przedstawicieli firm, wpływa on także na odbiór aranżowanej przestrzeni. Postępująca urbanizacja i wiążące się z nią braki mieszkaniowe oraz coraz wyższe ceny mieszkań wymagają poszukiwania nowych rozwiązań. W celu optymalizacji wykorzystania miejsca w salonie i jadalni niezbędne będą wielofunkcyjne meble oraz materiały. Meble i całe wnętrze nie mogą dominować. Dlatego też tak istotnym jest, by dekory były delikatne w swojej strukturze. Delikatne, proste struktury drewna nadają wnętrzu lekkości. Niewielkie powierzchniowo mieszkania sprawiają przez to wrażenie przestronnych – podkreśla Danuta Pawlik.

Patchworkowy design

Zmienność i różnorodność to jedne z najważniejszych cech współczesnego społeczeństwa. Nie tylko opisują one ludzkie zachowania, ale też znajdują odzwierciedlenie w sposobie aranżacji wnętrz i wzornictwie mebli. Projektanci dekorów coraz częściej w swoich projektach uwzględniają te zjawiska. Widać to wyraźnie w tegorocznych kolekcjach mebli do salonów i jadalni.

Modne staje się łączenie w salonie czy jadalni zróżnicowanych materiałów – tak powstają patchworkowe wnętrza. Popularne jest łączenie struktur drewna z betonem czy stalą (styl industrialny), z matowymi kamieniami, dekorami jednobarwnymi (uni), w szczególności z różnymi odcieniami szarości czy z imitacjami tkanin – wymienia Danuta Pawlik.

Jak widać, wybór materiałów, które zostaną zestawione ze sobą, ogranicza wyłącznie wyobraźnia projektanta. Liczą się wzory, kolory oraz ich nasycenie. W efekcie ma powstać oryginalna powierzchnia, która odciśnie swoje piętno na charakterze wnętrza.

Industrialne klimaty

Coraz częściej do polskich salonów i jadalni wkracza styl industrialny. Jego ascetyczny, surowy charakter doskonale podkreślą dekory inspirowane betonem i metalem.

W przypadku dekorów „metalowych” punktem wyjścia są struktury najróżniejszych metali w wersjach zarówno matowych, jak i z połyskiem – najczęściej jest to stal, ale też złoto, srebro, miedź czy mosiądz. Inspiracją bywa nie tylko paleta dostępnych w naturze odcieni, ale też faktura czy też ślady powierzchniowej obróbki, które czynią wzór bardziej naturalnym. Metal może być bowiem polerowany, kuty czy też szczotkowany. Niekiedy na powierzchni dekoru pojawiają się regularne wzory geometryczne lub imitacje śladów ryflowania. Częściej jednak są one „zdobione” śladami zużycia – zarówno naturalnymi, jak i uczynionymi ręką człowieka. Patyna, przetarcia czy zarysowania podkreślają oryginalny charakter wzoru i czynią go indywidualnym.

Dekory przypominające strukturę betonu lub tynku w naturalny sposób wiązane są z industrialnymi wnętrzami. Ich kolorystyka to przede wszystkim wszelkie odcienie szarości. Niekiedy ich powierzchnia jest delikatna i subtelna, innym razem wyrazista i zdynamizowana wyraźnymi przetarciami i zarysowaniami. Dzięki kreatywności projektantów interpretacje betonowych struktur mogą być naprawdę zaskakujące. Surowe w wyrazie, a przy tym bardzo charakterystyczne powierzchnie doskonale prezentują się zarówno na blatach, jak i frontach meblowych.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także