Pokój dziecka musi być nie tylko funkcjonalny, ale też dopasowany do zmieniających się potrzeb jego użytkownika. Fot. Flexa

Pokój dziecka musi być nie tylko funkcjonalny, ale też dopasowany do zmieniających się potrzeb jego użytkownika. Fot. Flexa

  • Autor: mg
  • 06 lut 2018 09:41 (aktualizacja: 18 lut 2018 20:43)

Meble do pokoju dziecięcego - czym się kierować przy ich wyborze

Zaaranżowanie pokoju dziecka jest niezwykle trudnym zadaniem. Wielość dostępnych na rynku produktów, stylów aranżacji, modnych trendów, ale też wymagań funkcjonalnych może przytłoczyć. Radzimy, jak zaaranżować pokój dziecka, by był praktyczny, a zarazem podążał za za zmieniającymi się potrzebami dziecka.

Nie ulega wątpliwości, że bezpieczeństwo jest podstawową zasadą obowiązującą przy urządzaniu pokoi dla dzieci w każdym wieku. Należy zatem zwrócić uwagę na to, czy wybrane meble i akcesoria posiadają certyfikaty bezpieczeństwa, zarówno konstrukcyjne, jak i technologiczne oraz chemiczne. W tej sytuacji warto zrezygnować z przypadkowych mebli, a sięgać tylko po te, które specjalnie dedykowane są pokojom dziecięcym.

Trzeba też pamiętać, że pokój dziecka musi zmieniać się wraz ze zmniejącymi się potrzebami jego użytkownika. Ma to nie tylko funkcjonalne znaczenie, wpływa też na rozwój dziecka. Najlepiej jest, gdy meble i sprzęty podążają za rozwijającymi się wymaganiami i dają możliwość łatwych i częstych zmian. Warto więc zdecydować się na taki rodzaj mebli, które będzie można dostosować do rosnącego dziecka. 

Niezwykle istotnym i często pomijanym elementem wpływającym na rozwój dziecka jest estetyka przestrzeni, w jakiej ono przebywa. Badania naukowe pokazują, że wystrój pokoju dziecięcego ma niebagatelny wpływ na kształtowanie się dziecięcego poczucia estetyki. Liczą się przy tym zarówno przyjazne kolory, jak i przemyślane, ciekawe formy mebli.

Jeżeli nie chcemy zatrudniać profesjonalnego projektanta, wyboru możemy dokonać z gotowych kolekcji firm oferujących meble dziecięce. Samodzielne kompletowanie mebli może skutkować brakiem spójności kolorów i stylu poszczególnych elementów wyposażenia. Decydując się na cały zestaw mebli pochodzących z jednej kolekcji, a wzbogacony o komponujące się z nimi dekoracje i oświetlenie, mamy szansę stworzyć dziecku przestrzeń, która szybko mu się nie znudzi i pozwoli na budowanie dobrych wzorców estetycznych.

Wybierając meble do pokoju dziecięcego, należy także zwrócić uwagę na meble z funkcją przechowywania. Są one na wagę złota w pomieszczeniu, które siłą rzeczy zmaga się z nadmiarem przedmiotów. Szafki i komody, a także łóżka z dodatkowymi pojemnikami i szufladami będą w tej sytuacji nieocenione.WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ