×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Meble do przedpokoju - gdzie schować ubrania?

Meble do przedpokoju - gdzie schować ubrania?

Autor:
Dodano: 18 lut 2014 07:22

Przedpokój to miejsce trochę niedoceniane, mimo że to właśnie on jest wizytówką naszego domu i pierwszym pomieszczeniem, do którego wchodzą goście.

Przez długi czas pokutowało przekonanie, że najważniejsze meble w domu to te, które znajdują się w salonie, jadalni czy sypialni. W mieszkaniach budowanych jeszcze w latach 80-tych przedpokoje były malutkie, meble do nich kupowano na indywidualne zamawiane tak, aby wykorzystać każdy centymetr powierzchni. Stąd między innymi duża popularność pawlaczy. Od lat 90-tych przedpokoje stają się coraz większe, jednak strefa wejściowa w wielu polskich domach jest jedynie namiastką bardzo ważnej strefy, jaka powinien być hol wejściowy. Często korytarze w mieszkaniach są niewielkie, wąskie, dlatego gabaryty mebli i ich praktyczne wykorzystanie jest tak istotne. Ważne jest, aby szafki były głębokie i częściowo zabudowane, ale nie zajmowały zbyt dużo przestrzeni. Istotnym aspektem doboru odpowiednich mebli jest także charakter, zgodnie z którym urządzone zostało mieszkanie.  – mówi Mariusz Serafin, dyrektor ds. marketingu i aranżacji w firmie Black Red White

  • W kierunku indywidualizacji

    Fot. Archiwum

    Paweł Mikołajczyk, koordynator ds. marketingu, firma Allhall

    Główną tendencją w aranżacji przedpokoju jest funkcjonalność – doceniamy wolną przestrzeń w naszych mieszkaniach. Główna szafa ubraniowa swoje miejsce znalazła w sypialni. Nie zapominajmy też o rosnącej popularności garderoby jako osobnego pomieszczenia. Widzimy coraz większą tendencję do indywidualizacji. Polacy dotychczas zaniedbywali przedpokój, dziś zaczynają rozumieć, że jest on swoista wizytówką ich mieszkania. Tendencję tę zauważają wszystkie firmy meblowe, włączając do oferty kolekcje dedykowane do przedpokoju. 

Ważna aranżacja

Trzeba zaznaczyć jednak, iż propozycje dostępnych na rynku mebli do przedpokojów udowadniają, iż przestrzeń wejściowa może być czymś więcej niż tylko miejscem do odwieszania ubrań. Na rynku jest wiele ciekawych odpowiedników tradycyjnych regałów bądź szafek, idealnie przystosowanych do tej części domu. Co więcej dzięki nietypowym kształtom, czy rozwiązaniom technologicznym mogą one łączyć walory funkcjonalne z dekoracyjnymi. Przestrzeń ta powinna pełnić rolę zarówno reprezentacyjną, jak i funkcjonalną, co często wymaga stosowania rozwiązań nietypowych. Specyfika tej przestrzeni w naszych domach i mieszkaniach sprawia, że pasuje tam konkretny typ brył. Tu wyraźnym trendem jest modułowość, a właściwie wynikająca z niej funkcjonalność – nastawiane na siebie skrzynki, meble chowane jeden w drugi lub wieszane na szynie z możliwością przesunięcia. – potwierdza Damian Zalewski, specjalista ds. public relations w firmie Vox.

Dużą popularnością cieszą się też szafy obrotowe, które łączą w sobie cechy lustra, wieszaka, garderoby oraz szafki na obuwie, rozkładane siedziska i wiszące szafki na buty. Zauważyliśmy, że nasi klienci chętnie korzystają z mebli nietypowych funkcyjnie. Wszystkie te meble zajmują mało miejsca, ułatwiają utrzymanie przedpokoju w czystości oraz gwarantują odpowiednie funkcjonowanie tego pomieszczenia. – mówi Paweł Mikołajczyk, koordynator ds. marketingu, firma Allhall.

Strefa wejściowa oprócz funkcji reprezentacyjnej, pełni też funkcję praktyczną – służy do przechowywania wierzchnich ubrań, czasem też, środków czystości i odkurzacza. W takim przypadku doskonale sprawdzą się funkcjonalne komplety składające się z pojemnej szafy, praktycznej szafki na buty, wieszaka z półkami oraz lustra. Lustra poza funkcją czysto użytkową i dekoracyjną, można również wykorzystać w celu optycznego powiększenia pomieszczenia. Warto zwrócić uwagę na to, czy kolekcja jest wyposażona w pasujące do całości lustro, schowek na akcesoria do pielęgnacji obuwia, miejsce na parasole czy drobną odzież wierzchnią (rękawiczki, czapki itp.), szafkę na buty czy małą ławeczkę.  – mówi Paweł Pawełkiewicz, brand manager marki Bydgoskie Meble.

Właściciele większych przedpokoi mogą sobie również pozwolić na dodatkowy element, który pomieści czapki, szale, rękawiczki i inne podręczne drobiazgi. Ciekawym rozwiązaniem jest ławeczka do przedpokoju, która ułatwia zakładanie i zdejmowanie obuwia – to coraz popularniejszyprodukt. – dodaje Paweł Mikołajczyk 

  • Niewielkie, ale pojemne

    Fot. Archiwum

    Mariusz Serafin, dyrektor ds. marketingu i aranżacji w firmie Black Red White 

    Kupując meble do przedpokoju warto zwrocić uwagę na ich funkcjonalność oraz wymiary poszczególnych brył. Często korytarze w mieszkaniach są niewielkie, wąskie, pozbawione światła, dlatego gabaryty mebli i ich praktyczne wykorzystanie jest tak istotne. Ważne, aby szafki były głębokie i częściowo zabudowane, ale nie zajmowały zbyt dużo przestrzeni. Istotnym aspektem doboru odpowiednich mebli jest także charakter, zgodnie z którym urządzone zostało mieszkanie. W przyszłości wciąż bardzo ważnym elementem mebli do przedpokoju będzie ich funkcjonalność oraz jakość materiałów, z których zostały wykonane. 

Zamknięte w garderobie

Przedpokoj można też wyposażyć w szafę z drzwiami przesuwnymi. To rozwiązanie często stosowane w nowocześnie urządzonych mieszkaniach. Jesteśmy coraz praktyczniejsi. Dziś wygrywają na rynku rozwiązania, które estetycznie się podobają ale także zaskakują swoją funkcjonalnością. W najbliższym czasie coraz popularniejsze mogą stawać się rozwiązania uwalniające dodatkowe funkcje mebli – jak przyczepiane do frontów mebli magnetyczne uchwyty do kluczy, małe wieszaki. – przyznaje Damian Zalewski 

Nowością w ofercie producenta jest system „Slot”, będący przedłużeniem kolekcji „HiFi by VOX”. System umożliwia zawieszenie na ścianie półek, relingów i regałów. W ten sposób przestrzeń na podłodze pozostaje wolna, wszystkie elementy można łatwo schować do półek zamontowanych na ścianie. Układ wszystkich elementów, można w każdej chwili łatwo zmienić.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także