Ścianę między szafkami kuchennymi a blatem można wykończyć cegłami w naturalnym kolorze. Fot. Kam

Ścianę między szafkami kuchennymi a blatem można wykończyć cegłami w naturalnym kolorze. Fot. Kam

  • Autor: mg
  • 31 lip 2017 10:59

Meble kuchenne. Jak stworzyć modną zabudowę? 5 inspiracji

Aby aranżacja kuchni cieszyła oczy, należy dopracować każdy jej szczegół. Jednym z nich jest ściana znajdująca się między szafkami kuchennymi a blatem. Uniwersalna tafla szkła, ponadczasowe drewno czy cegła lub dekory kamienne dopasowane do stylistyki wnętrza to najbardziej modne sposoby wykończenia tego elementu.

Meble są najważniejszym elementem aranżacji kuchennej, jednak to nie tylko one decydują o efekcie końcowym. Przemyślany projekt kuchni uwzględnia wszystkie elementy wnętrza, takie jak kolor ścian, rodzaj szafek i pasujące do nich uchwyty oraz sposób wykończenia ściany nad blatem. Wszystko musi ze sobą współgrać, tworząc harmonijną całość. Szczególnie ważną rolę odgrywa ściana nad blatem - to bardzo dekoracyjna przestrzeń położona na wysokości wzroku, która jednocześnie pełni funkcję ochronną, zabezpieczając ścianę przed wilgocią i brudem. 

 1. Tafla odbijająca światło

Modnym i bardzo popularnym sposobem wykończenia ściany nad blatem jest tafla szkła. To nie tylko bardzo praktyczne, ze względu na łatwość utrzymania czystości, ale i efektowne rozwiązanie: szkło odbija światło i optycznie powiększa przestrzeń. Dodatkową zaletą szkła jest jego uniwersalność: pasuje do wnętrz urządzonych w różnych stylach i kolorach, sprawdzi się zarówno w przypadku dekorów drewnianych, jak i frontów lakierowanych. Dzięki wielu dostępnym wariantom kolorystycznym szkło nad blatem można idealnie skomponować z całością zabudowy.

2. Ponadczasowe drewno

Na ścianie można zastosować również drewno lub dekory inspirowane jego rysunkiem. Kolor i wzór drewna na ścianie skomponowany z całością zabudowy lub jej pojedynczymi elementami (blatem, korpusami szafek, cokołami) wprowadzi do kuchni wrażenie ładu i harmonii. Aranżacja kuchni z drewnem nad blatem ociepli wnętrze. Dzięki nowoczesnym technologiom produkcji materiałów drewnopochodnych i laminatów naśladujących drewno są one odporne na zabrudzenie, wodę czy tłuszcz. 

3. Prestiżowy marmur

Dekory inspirowane naturalnym kamieniem są ciepłe w dotyku i doskonale komponują się zarówno z jednobarwnymi frontami w wysokim połyskujak i wzorami drewnopodobnymi. To propozycja zarówno do wnętrz utrzymanych w stylu industrialnym, jak i bardziej stylowych. Dekor kamienny, którym wykończony jest blat łączący się płynnie z dekorem na ścianie, to nie tylko sposób na stworzenie harmonijnej aranżacji, ale wprowadzenie szczypty luksusu do wnętrza.

4. Klimatyczne cegły

Cegła w naturalnych kolorach lub w świeżej bieli może być ozdobą całej ściany w kuchni bądź tylko jej fragmentu, np. pomiędzy blatem a górnymi szafkami zabudowy. To rozwiązanie, które opiera się upływowi czasu i nie wychodzi z mody. Doskonale odnajduje się w kuchniach w stylu nowoczesnym, jak i rustykalnych nawiązujących do wiejskiego klimatu .  

5. Kolorowa tapeta lub mozaika

Zamiast jednokolorowych płytek ceramicznych, można zdecydować się na mocniejszy akcent w postaci wzorzystej tapety lub wielokolorowej mozaiki. To prosty sposób, aby ożywić wnętrze - zwłaszcza, gdy sama zabudowa jest utrzymana w stonowanych kolorach. Zgodnie z zasadą umiaru najlepiej wyróżnić jedną ze ścian lub wprowadzić kolorowy pas tuż nad blatem.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

Najciekawsze artykuły z serwisu codziennie w Twojej skrzynce