×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Meble kuchenne: zobacz fronty, które Cię zaskoczą

Meble kuchenne: zobacz fronty, które Cię zaskoczą

Autor: mg
Dodano: 06 lip 2018 07:08
Zaktualizowano: 06 lip 2018 13:15

Beton, aluminium, polimer, a może szkło – fronty mebli kuchennych nie muszą być wykonane wyłącznie z płyt laminowanych. Każdy z wymienionych materiałów otwiera nowe perspektywy przed projektantami.

Czytaj też: Meble kuchenne - wybierz funkcjonalną wyspę!

Laminowane płyty MDF wciąż są niekwestionowanym liderem wśród materiałów wykorzystywanych do produkcji frontów mebli kuchennych. Na ich korzyść przemawiają atrakcyjna relacja ceny do jakości, szeroka gama kolorystyczna, a także właściwości fizykochemiczne, dzięki którym są one odporne na większość zagrożeń pojawiających się w trakcie codziennego użytkowania kuchni.

Tym niemniej producenci mebli nie ustają w poszukiwaniach innowacyjnych rozwiązań, które nie tylko wyeliminują mankamenty frontów laminowanych, ale też otworzą nowe perspektywy dla projektantów.

Laminaty polimerowe

Laminat polimerowy daje możliwość zaprojektowania i wykonania mebla funkcjonalnego, trwałego, a przy tym interesującego wzorniczo. Swoim wyglądem znakomicie imituje szkło, ale jest pozbawiony jego wad. Przede wszystkim nie jest kruchy – wytrzymuje zadrapania i przypadkowe uderzenia, o które w kuchni przecież nie trudno. Do tego nie odbarwia się pod wpływem promieniowania UV na przestrzeni lat. Jego gładka, nieporowata powierzchnia powoduje, że brud nie ma się gdzie „zaczepić”, a higieniczność jest przecież jednym z kluczowych kryteriów decydujących o wyborze materiałów, z których wykonywane są meble kuchenne.

Laminaty polimerowe powinni docenić nie tylko użytkownicy, ale także wykonawcy, gdyż można je obrabiać za pomocą standardowych narzędzi stolarskich – tworzenie intarsji czy przycinanie laminatu do indywidualnych rozmiarów nie stwarza większego problemu.

 Fronty z betonu lub metalu

Zainteresowanie frontami wykonanymi z betonu pojawiło się wraz z modą na wnętrza industrialne, lubujące się w surowych formach. Warstwę betonu architektonicznego nakłada się na płytę meblową. Betonowa powierzchnia może być gładka (polerowana) lub chropowata, istnieje również możliwość kształtowania jej kolorystyki poprzez dodanie pigmentów.

Wbrew pozorom meble tego typu są stosunkowo lekkie, a poza tym – dzięki lakierowaniu i impregnacji – plamo- i wodoodporne, co ma kolosalne znaczenie w przypadku stosowania w kuchni. Jednocześnie nie zaszkodzi im codzienna eksploatacja, gdyż charakteryzują się odpowiednio wysoką wytrzymałością na uszkodzenia.

Mimo oczywistych skojarzeń ze stylistyką loftową, meble wykończone betonem dekoracyjnym doskonale prezentują się w zestawieniu z naturalnym drewnem lub tkaninami, które ocieplą jego surowy wygląd.

Równie ciekawym rozwiązaniem, które coraz odważniej stosowane jest na frontach mebli kuchennych, jest metal. Do tej pory częściej pojawiał się on w postaci różnego rodzaju dodatków i akcesoriów. Jednak stal nierdzewna doskonale sprawdzi się także w meblach i wbrew pozorom pasuje nie tylko do industrialnych wnętrz. Równie dobrze odnajdzie się na przykład w stylistyce vintage.

Niewątpliwą zaletą stalowych frontów jest łatwość utrzymania w czystości oraz odporność na chemię stosowaną codziennie w kuchni. Uderzenia, wilgoć czy wysokie temperatury także nie powinny im zaszkodzić. Za to trzeba wystrzegać się trwałego zarysowania ich powierzchni i śladów po zaciekach.

Ceramika… w meblach

Ceramika od lat była obecna w kuchni, lecz obszar jej wykorzystania ograniczał się wyłącznie do wykończenia ścian i podłóg. Teraz coraz częściej trafia na fronty mebli kuchennych. Z rozwiązania tego chętnie korzystają topowi producenci z Niemiec i Włoch. Trwałe i wytrzymałe fronty ceramiczne są gwarantem funkcjonalnej zabudowy kuchennej.

Ceramika do tego typu zastosowań ma niewielką, kilkumilimetrową grubość, więc równie dobrze można nią okleić dowolny element meblowy lub wykonać cały front. Zwykle producenci oferują dwie opcje – ceramikę naklejaną na płytę meblową lub wstawianą w aluminiową ramkę. Oczywiście, istnieje możliwość indywidualizowania produktu pod względem wielkości czy kolorystyki frontów.

Wymienione materiały nie wyczerpują, rzecz jasna, listy wszystkich możliwości. Fronty zabudów kuchennych można przecież wykończyć choćby naturalnym kamieniem, skórami, tkaninami bądź powłokami akrylowymi. Każda z opcji otwiera nowe możliwości wzornicze, a oferta możliwych do wykorzystania materiałów stale się powiększa.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także