Fotele "Mini" marki Komfort Meble. Fot. Archiwum

  • Autor:
  • 27 gru 2013 18:01

Meble pięknie ubrane w tkaniny

Bogactwo dostępnych na rynku wzorów, kolorów i gatunków materiałów obiciowych daje polskim producentom mebli tapicerowanych szerokie pole do popisu. Właściwie dobrany materiał idealnie podkreśla stylistykę i piękno poszczególnych mebli.

Jakie gatunki materiałów obiciowych są aktualnie najczęściej stosowane do produkcji mebli? Które tkaniny są modne, a które wychodzą z użycia? Jakie wzory i kolory są najbardziej „na topie”? – na te i inne pytania odpowiedzieli nam przedstawiciele polskich firm produkujących meble tapicerowane. Przytaczane tu wypowiedzi potwierdzają, że rodzime firmy uważnie obserwują trendy we wzornictwie i starają się „być na czasie” jeśli chodzi o znajomość aktualnych tendencji w segmencie materiałów tapicerskich.

Moda w tkaninach obiciowych jest równie ważna i zmienna jak moda na światowych wybiegach – uważa Monika Bielska, ekspert ds. tkanin i skór w firmie Mebelplast. – W tym sezonie absolutnym hitem są tkaniny welurowe lub imitujące welur szenile. Możliwości wzornicze są w tym segmencie tkanin ogromne, co też przekłada się na różnorodność ich zastosowań. Stosujemy je zarówno na całe meble, jak i w połączeniu ze skórą naturalną czy też typu bycast. Bogactwo tych tkanin zdecydowanie wypiera tkaniny mniej efektowne, takie jak klasyczne floki czy tkaniny PVC.
Zdaniem Michaliny Mendelewskiej, projektantki marki Bizzarto (producent – Fabryka Mebli Tapicerowanych Tombea) aktualnie zyskują na popularności floki i materiały syntetyczne, łatwe do utrzymania w czystości. Z kolei w opinii Mirosława Rzeczyckiego, dyrektora ds. eksportu i marketingu Meblarskiej Spółdzielni Pracy Dąb, coraz większym zainteresowaniem cieszą się skóry ekologiczne, wychodzą za to z użycia tanie mikrofazy i workowate plecionki. Natomiast Jerzy Jaworski, dyrektor ds. organizacyjnych w Fabryce Mebli Gawin uważa, że większe wzięcie mają obecnie materiały z surowców naturalnych (bawełna, jedwab, skóra naturalna). Michał Mrożewski, PR manager firmy Iker, obserwuje z kolei odchodzenie od tkanin gładkich i alcantary oraz większe zainteresowanie tkaninami o grubych splotach, czy wyraźnej fakturze, a także tkaninami naturalnymi (tj. lny).

Z obserwacji Krzysztofa Sowy, product managera w firmie Kler, popularne są tkaniny gładkie (mikrofazy), miękkie i przyjemne w dotyku szenile, wzorzyste żakardy. Uważa, że wracają do łask tkaniny typu flok, które dobrze prezentują się zarówno na meblach klasycznych, jak również nowoczesnych. Wykorzystywane są również tkaniny z długim włosem, przypominające zwierzęce futra czy też pluszowe zabawki. Często można je zauważyć na dekoracyjnych poduszkach – dodaje.
W opinii Lecha Bonara, projektanta marki Komfort Meble, coraz większym zainteresowaniem cieszą się obecnie tkaniny naturalne tj. bawełny i lny, co jest oznaką „zmęczenia” tkaninami sztucznymi i swego rodzaju powrotu do natury.
Przedstawiciele branży podkreślają ponadto, że wielu zwolenników mają meble tapicerowane naturalną skórą. Jej atutem jest ponadczasowy, ekskluzywny charakter, szeroka paleta kolorów i łat-wość w utrzymaniu – wylicza Krzystof Sowa. – Właściwie użytkowane meble skórzane mogą służyć i dobrze wyglądać przez wiele lat.

Kolory i wzory sezonu


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

Najciekawsze artykuły z serwisu codziennie w Twojej skrzynce