×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Meble pięknie ubrane w tkaniny

Meble pięknie ubrane w tkaniny

Autor:
Dodano: 27 gru 2013 18:01

Bogactwo dostępnych na rynku wzorów, kolorów i gatunków materiałów obiciowych daje polskim producentom mebli tapicerowanych szerokie pole do popisu. Właściwie dobrany materiał idealnie podkreśla stylistykę i piękno poszczególnych mebli.

Jakie gatunki materiałów obiciowych są aktualnie najczęściej stosowane do produkcji mebli? Które tkaniny są modne, a które wychodzą z użycia? Jakie wzory i kolory są najbardziej „na topie”? – na te i inne pytania odpowiedzieli nam przedstawiciele polskich firm produkujących meble tapicerowane. Przytaczane tu wypowiedzi potwierdzają, że rodzime firmy uważnie obserwują trendy we wzornictwie i starają się „być na czasie” jeśli chodzi o znajomość aktualnych tendencji w segmencie materiałów tapicerskich.

Moda w tkaninach obiciowych jest równie ważna i zmienna jak moda na światowych wybiegach – uważa Monika Bielska, ekspert ds. tkanin i skór w firmie Mebelplast. – W tym sezonie absolutnym hitem są tkaniny welurowe lub imitujące welur szenile. Możliwości wzornicze są w tym segmencie tkanin ogromne, co też przekłada się na różnorodność ich zastosowań. Stosujemy je zarówno na całe meble, jak i w połączeniu ze skórą naturalną czy też typu bycast. Bogactwo tych tkanin zdecydowanie wypiera tkaniny mniej efektowne, takie jak klasyczne floki czy tkaniny PVC.
Zdaniem Michaliny Mendelewskiej, projektantki marki Bizzarto (producent – Fabryka Mebli Tapicerowanych Tombea) aktualnie zyskują na popularności floki i materiały syntetyczne, łatwe do utrzymania w czystości. Z kolei w opinii Mirosława Rzeczyckiego, dyrektora ds. eksportu i marketingu Meblarskiej Spółdzielni Pracy Dąb, coraz większym zainteresowaniem cieszą się skóry ekologiczne, wychodzą za to z użycia tanie mikrofazy i workowate plecionki. Natomiast Jerzy Jaworski, dyrektor ds. organizacyjnych w Fabryce Mebli Gawin uważa, że większe wzięcie mają obecnie materiały z surowców naturalnych (bawełna, jedwab, skóra naturalna). Michał Mrożewski, PR manager firmy Iker, obserwuje z kolei odchodzenie od tkanin gładkich i alcantary oraz większe zainteresowanie tkaninami o grubych splotach, czy wyraźnej fakturze, a także tkaninami naturalnymi (tj. lny).

Z obserwacji Krzysztofa Sowy, product managera w firmie Kler, popularne są tkaniny gładkie (mikrofazy), miękkie i przyjemne w dotyku szenile, wzorzyste żakardy. Uważa, że wracają do łask tkaniny typu flok, które dobrze prezentują się zarówno na meblach klasycznych, jak również nowoczesnych. Wykorzystywane są również tkaniny z długim włosem, przypominające zwierzęce futra czy też pluszowe zabawki. Często można je zauważyć na dekoracyjnych poduszkach – dodaje.
W opinii Lecha Bonara, projektanta marki Komfort Meble, coraz większym zainteresowaniem cieszą się obecnie tkaniny naturalne tj. bawełny i lny, co jest oznaką „zmęczenia” tkaninami sztucznymi i swego rodzaju powrotu do natury.
Przedstawiciele branży podkreślają ponadto, że wielu zwolenników mają meble tapicerowane naturalną skórą. Jej atutem jest ponadczasowy, ekskluzywny charakter, szeroka paleta kolorów i łat-wość w utrzymaniu – wylicza Krzystof Sowa. – Właściwie użytkowane meble skórzane mogą służyć i dobrze wyglądać przez wiele lat.

Kolory i wzory sezonu

W tym sezonie zdecydowanie królują motywy kwiatowe i roślinne oraz pasy, które całkowicie zdominowały wnętrza – uważa natomiast Anna Szyncowicz z firmy Meble Wajnert. – Z jednej strony popularne są wzory nowoczesne, a zarazem romantyczne, z drugiej – stylowe. Najczęściej klienci wybierają wzór na całość sofy czy narożnika. Jednak jeśli zastosowanie wzoru na całości mebla jest zbyt ekstrawaganckie to można wprowadzić go tylko na elementy dekoracyjne, np. poduszki.
Zdaniem Andrzeja Marka, prezesa firmy BFM--Etap, w segmencie mebli tapicerowanych skórą coraz większą popularnością cieszą się mocne, intensywne kolory, mające „głębię” i zmieniające się w zależności od źródła światła. Podkreśla jednak, że niekoniecznie są to barwy krzykliwe, jaskrawe. Nazwy najpopularniejszych kolorów Etap mówią wiele: np. czekoladowo-wiśniowy, czerwień królewska, kawa z mlekiem – wymienia. – Prym wiodą jednak barwy jasne: écru, biel czy też coraz modniejsza biel alpejska (skojarzenie z barwą storczyków lub śniegu jest jak najbardziej celowe). Równocześnie wzięcie mają mocne, intensywne brązy: ciemna kawa lub brąz z domieszką wiśni, a także kolor rubinowy. Odcienie te nadają szlachetności, ale także uwypuklają wszystkie naturalne cechy skór oraz dodają im „miękkości”. To odróżnia stosowane przez Etap materiały od zamienników sztucznych. Jaskrawe, modne jeszcze rok temu kolory, takie jak pomarańczowy, limonkowy czy bananowy wybierane są do kontrastowych, bardzo nowoczesnych wnętrz. Warto też wspomnieć, że renesans przeżywa głęboka, szlachetna czerwień.
Michał Gorczyca, product manager Eljota – sof marki BN Office Solution (Grupa Nowy Styl), podkreśla, że w meblach biurowych wykorzystywane są przeważnie jednolite kolory – unika się wzorów, gdyż rozpraszają one uwagę: Do tej pory klienci decydowali się na kolory funkcjonalne, praktyczne. Teraz to się zmienia, kolor zaczyna „mówić” o cechach charakteryzujących firmę, ma wpływ na ujednolicenie jej wizerunku i jest wyrazem tzw. kultury korporacyjnej.  Przy doborze tapicerek kierujemy się głównie wizją architektów, sugestiami działu handlowego, preferencjami naszych partnerów i klienta finalnego.

Modne łączenia

Producenci mebli podkreślają, że coraz modniejsze i coraz częściej stosowane są różnorodne łączenia – różnych gatunków tkanin, tkanin ze skórami naturalnymi oraz skóry naturalnej ze skórą ekologiczną (to ostatnie uwarunkowane jest głównie  względami cenowymi). Wiele mebli doskonale prezentuje się w łączeniu dwóch różnych wzorów lub kolorów tkanin. Niezwykle elegancko prezentują się łączenia wzorzystych tkanin ze skórą – mówi np. Krzystof Sowa. Ciekawe połączenia dają kombinacje welurów gładkich z różnymi wzorami florystycznymi lub motywami inspirowanymi barokiem – zauważa natomiast Monika Bielska.
Różnorodne kombinacje tkanin stosuje się m.in. w celu obniżenia nieco kosztów mebla – wyjaśnia Lech Bonar. – Taka kombinacja polega na tym, że na korpus mebla nakłada się tkaninę jednolitą, która jest nieco tańsza, a na elementy uzupełniające, takie jak poduchy, stosowana jest tkanina wzorzysta, niejednokrotnie bardzo droga. Takie połączenia nie tylko obniżają cenę gotowych mebli, ale również doskonale wpisują się w aktualne trendy wzornicze.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także