Biblioteka z kominkiem w stylowym wnętrzu. Fot. Arino House

Biblioteka z kominkiem w stylowym wnętrzu. Fot. Arino House

  • Autor: mg
  • 24 kwi 2018 10:49 (aktualizacja: 25 kwi 2018 10:34)

Meble stylizowane - dlaczego je lubimy?

Polacy są tradycjonalistami, dlatego dużym sentymentem darzą solidne, drewniane meble, które budzą skojarzenia z klasycznym stylem i urokiem dawnych epok.

Dom to nie jest tylko miejsce, w którym się sypia. Kiedy się wchodzi do jakiegoś wnętrza, od razu czuć, czy jest tam ciepło, czy nie. I nie chodzi o temperaturę. Stare, drewniane, często odziedziczone po rodzinie meble nadają domowi specjalną atmosferę, uzmysławiają pokoleniowość, trwanie, zakorzeniają - mówi Nina Nikonczuk, właścicielka rodzinnej firmy Arino House.

Współczesne trendy wnętrzarskie rzadko kiedy zakładają jednorodność stylistyczną, częściej są eklektyczne - bazują na harmonijnym współistnieniu sprzętów pochodzących z różnych stron świata i odległych okresów historycznych. Jednak wielokrotnie to klasyka staje się bazą, wokół której buduje się klimat domu, dodając przeróżne dekoracyjne detale. Nie można przy tym popaść w przesadę. Zbyt dużo klasycznych, ciężkich mebli w jednym wnętrzu sprawi wrażenie, że jest on zagracony.

Taki dekoracyjny klasyk znakomicie będzie się komponował z minimalistycznym wystrojem. Potrzebuje prostego, nieprzegadanego tła. Wtedy będzie jak przysłowiowa wisienka na torcie – radzi Nina Nikonczuk.

Dlatego coraz częściej klasyczne meble wstawiana są do bardzo nowoczesnego, ascetycznego wnętrza i odwrotnie - nowoczesne sprzęty trafiają do starych kamienic ze sztukateriami. Chodzi przede wszystkim o przełamanie stylu. 

Ale moda i sentyment to nie jedyne powody, dla których decydujemy się na zakup np. ciężkiego drewnianego stołu, który przywodzi wspomnienia babcinego, przytulnego salonu. Taki mebel jest po prostu solidny, ma swoją jakość. Widać w nim pracę dobrych rzemieślników, pod ręką czuć ciepło drewna. Meble klasyczne są wytwarzane ze szlachetnych, naturalnych materiałów. Dzięki temu nawet po bardzo długim czasie nadają się do użytku. Niewielkim kosztem można je naprawić lub odświeżyć. W przypadku, gdy taki sprzęt się zniszczy albo po porostu znudzi, można go oczyścić ze starych lakierów i farb, a następnie położyć nowe warstwy.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

Najciekawsze artykuły z serwisu codziennie w Twojej skrzynce