×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Meble w małej sypialni. Tak optycznie ją powiększysz

Meble w małej sypialni. Tak optycznie ją powiększysz

Autor: Marta Ustymowicz
Dodano: 13 marz 2017 13:32
Zaktualizowano: 13 marz 2017 13:40

Ustawienie mebli, odpowiednie światło i kilka trików, które optycznie powiększą przestrzeń. Poznaj sprytne sposoby na urządzenie niewielkiej sypialni.

Aranżacja małego mieszkania to zwykle twardy orzech do zgryzienia. Dobry projekt wymaga dużej kreatywności, a przy tym także praktycznego spojrzenia na przestrzeń użytkową, którą mamy do dyspozycji. Duże wyzwanie stawia z pewnością sypialnia, bo, po pierwsze na nią przeznaczamy zwykle najmniejsze pomieszczenie, a po drugie, jest to miejsce, które powinno być funkcjonalne, sprzyjać wypoczynkowi i gwarantować dobry sen. Jak osiągnąć swój cel? Oto trzy kluczowe porady, które należy wziąć pod uwagę urządzając małą sypialnię. Takie rozwiązania pozwolą uniknąć klaustrofobicznych skojarzeń, są natomiast synonimem przytulnego klimatu i praktycznych rozwiązań.

Niech stanie się jasność

Przestrzeń niewątpliwie kojarzy nam się ze światłem. Zadbaj więc o odpowiednie oświetlenie pokoju sypialnianego. Wbrew pozorom, postaw na okno w sypialni. Pod żadnym pozorem nie zasłaniaj go roletami, ani ciężkimi zasłonami. Zwiewna, półprzezroczysta firanka wystarczy, aby zapewnić intymność, nie odbierając przy tym cennych promieni słonecznych. O przestrzeń można również zawalczyć wybierając stosowne sztuczne oświetlenie. Sugerujemy więc nastrojowe boczne kinkiety i subtelne, rozpraszające światło lampy sufitowe. W rogu pomieszczenia dobrze sprawdzi się także lampa stojąca, w zależności od indywidualnych preferencji w nowoczesnym lub klasycznym stylu, najlepiej z jasnym abażurem.

Kolor ścian? W tej kwestii najlepiej wybierać kolory jasne i ciepłe. Najlepiej postawić na uniwersalną biel, którą można ocieplić kolorowymi dodatkami. Przytulną atmosferę uzyskasz wprowadzając do sypialni odcienie beżu i kolory stonowanej żółci.

Nie rezygnuj z dużego łóżka

Przyjmuje się, że szczupły człowiek, aby się wyspać, potrzebuje 70 centymetrów wolnej przestrzeni. Oprócz odpowiedniej kolorystyki ścian, lekkich firanek i przemyślanego oświetlenia, szczególnie zadbaj o odpowiednio duże i wygodne łóżko.

- Komfortowy i zdrowy sen to podstawa dobrego samopoczucia. Dlatego ekonomicznie urządzając przestrzeń, bezwzględnie nie warto tego robić kosztem łóżka. Minimalna szerokość materaca dla pary to 160 cm. Zdarza się jednak, że powierzchnia sypialni umożliwia nam jedynie wstawienie modelu o maksymalnej szerokości 140 cm – mówi Tomasz Goc, Dyrektor Handlowy Fabryki Materacy JANPOL i dodaje: - Nowe technologie stosowane przy produkcji materacy pozwalają na wygodny wypoczynek jednocześnie dwóm osobom, nawet, jeśli znacznie różnią się od siebie wagą i wzrostem.

Ramę łóżka najlepiej jest ustawić centralnie – wtedy dostęp do niego będzie możliwy z obu stron, co jest szczególnie ważne, jeśli dzielisz sypialnię z partnerem. Takie symetryczne ustawienie ma jeszcze jedną zaletę - oszukuje oko i sprawia, że sypialnia wydaje się większa. Zamiast decydować się na szafki nocne po obu stronach łóżka, lepiej wybrać jedną, ale pojemną zamykaną komodę lub delikatne, wiszące półeczki. Pamiętajmy, że wizualny ład jest szczególnie ważny w małych pomieszczeniach.

Odważ się na lustro

Sypialnia często pełni funkcję garderoby, więc oprócz łóżka, drugim niezbędnym meblem w tym pomieszczeniu jest szafa. Dobrym pomysłem jest zabudowanie jednej ze ścian szafą z drzwiami przesuwnymi, która pomieści nasze ubrania, pościel i drobiazgi. W ten sposób pozbędziemy się nadmiaru rzeczy z otoczenia. Front szafy powinien być gładki i podobnie jak ściany, w jasnym kolorze. Świetnie w tym przypadku sprawdzi się także lustro, które optycznie zdecydowanie powiększy pomieszczenie.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także