Kolekcja "Merano" firmy Patiomeble.eu. Fot. Patiomeble.eu.

Kolekcja "Merano" firmy Patiomeble.eu. Fot. Patiomeble.eu.

  • Autor: uk
  • 23 maj 2014 08:30 (aktualizacja: 27 maj 2014 07:59)

Meble w stylu prowansalskim, francuskim i shabby chic

Obecnie nastała moda na meble stylizowane w jasnych kolorach, a zwłaszcza w bieli. Powodzeniem cieszą się modele o "sielskiej", prowansalskiej estetyce, jak i modele prezentujące francuską elegancję.

Nastała również moda na meble w stylistyce shabby chic - "wytarty szyk". Co charakteryzuje meble tego rodzaju? Otóż, pożądane są wszelkie ślady zużycia mebli, tj. popękana lakierowana powiechnia frontów, przetarcia na krawędziach malowanych komód, czy witryn. Meble są często celowo postarzane w celu uzyskania takich efektów. 

Po raz pierwszy określenie shabby chic pojawiło się w czasopiśmie "The World of Interiors" i stało się niezwykle popularne w latach 90. dwudziestego wieku. 

Z kolei dla stylu prowansalskiego, nawiązującego do estetyki wiejskiej Prowansji charakterystyczne są kolory, tj. żółcie, błękit, łagodny fiolet oraz kolory naturalnych kamieni. I, oczywiście, tradycyjna forma mebli, łącząca zdobnictwo dawnych wieków z pewną dozą wiejskiej prostoty formy. 

 A styl francuski? Kojarzy się niewątpliwie z elegancją zarówno formy mebli, zastosowanych kolorów, jak i delikatnych deseni florystycznych na tkaninach obiciowych mebli tapicerowanych. I tutaj główną rolę odgrywają jasne, pastelowe barwy w połączeniu z dekoracyjnymi elementami mebli. Jeśli chodzi o dodatki uzupełniające wnętrze w stylu francuskim, jak najbardziej pasują m.in. lustra z grawerami, kryształowe żyrandole, bielone popiersia , świeczniki, a także kominki ozdobione dekorami i girlandami. 

 

 


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

Najciekawsze artykuły z serwisu codziennie w Twojej skrzynce